Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 25d. 11:48

NATO viršūnių susitikime nebus kalbama apie Rusiją – kaltas Donaldas Trumpas

Donaldas Trumpas Briuselyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas Briuselyje

Rusija nėra įtraukta į formalių Briuselyje prasidedančio NATO viršūnių susitikimo temų sąrašą. Kaip „BuzzFeed News“ teigė Aljanso pareigūnai, tai neatsitiktinumas – nenorima supykdyti į Briuselį atskridusio JAV prezidento Donaldo Trumpo. Bent jau viešai dėl temų sąrašo nepyksta ir Baltijos šalys.

Teisybės dėlei, D.Trumpas niekada nereikalavo, kad Aljanso šalių lyderiai nediskutuotų apie Rusiją, kai jis atvyks į Briuselį.

Bet reikalauti nė nereikėjo. NATO, regis, taip nori įtikti naujajam JAV prezidentui, kad per pirmąjį D.Trumpui viršūnių susitikimą pasiryžo kalbėti tik jam rūpimomis temomis – pavyzdžiui, apie gynybos finansavimą, o diskusijų apie Rusiją ir jos provokacijas vengti.

Toks sprendimas priimtas nepaisant to, kad būtent Kremlius buvo dominuojanti tema per pastaruosius du viršūnių susitikimus Velse ir Lenkijoje.

„Susitikimas bus trumpas ir skirtas dviem pagrindinėms temoms: svarbesniam NATO vaidmeniui kovoje su terorizmu ir sąžiningesniam dalijimuisi našta“, – teigė Aljanso atstovė Oana Lungescu.

„Nors nesitikime jokių naujų sprendimų dėl Rusijos, NATO sąjungininkai dar kartą patvirtins mūsų ilgalaikę dviejų takelių politiką: stiprią gynybą ir prasmingą dialogą“, – pridūrė pareigūnė.

Rusijai mažiau dėmesio bus skiriama ne todėl, kad Kremlius geriau elgiasi – Maskva toliau kišasi į rinkimus Europoje, remia separatistus Rytų Ukrainoje ir tęsia karinę intervenciją Sirijoje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos separatistų karinės pratybos netoli Luhansko
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos separatistų karinės pratybos netoli Luhansko

Ne, kaip aiškina NATO atstovai Europoje, tai yra savotiškas pripažinimas, kad Aljansui šiuo metu svarbiau užsitarnauti galingiausios pasaulio valstybės lyderio – o D.Trumpas yra vadinęs NATO „pasenusia“ organizacija – palankumą.

„Turime prisiminti, kad Trumpas iki šiol nėra aiškiai išreiškęs paramos 5-ajam straipsniui“, – NATO sutarties dalį, kurioje kalbama apie sąjungininkų gynybą, priminė vienas europietis. – Tad kol kas tai svarbiau.“

„Tai tiesa. Rusija nėra šio susitikimo diskusijų tema, – „BuzzFeed News“ patvirtino aukštas Lietuvos krašto apsaugos ministerijos pareigūnas Saulius Gasiūnas. – Tačiau mes nesame nusivylę.“

Užduotis įtikti D.Trumpui, regis, tokia svarbi, kad net Baltijos šalyse, kurios nuolat kalba apie Rusijos grėsmę, jau susitaikyta su tuo, jog apie Maskvą nebus diskutuojama.

„Tai tiesa. Rusija nėra šio susitikimo diskusijų tema, – „BuzzFeed News“ patvirtino aukštas Lietuvos krašto apsaugos ministerijos pareigūnas Saulius Gasiūnas. – Tačiau mes nesame nusivylę.“

S.Gasiūno teigimu, NATO šalims per šį viršūnių susitikimą svarbiausia iš D.Trumpo išgirsti viešą paramą Aljanso sutarties 5-ajam straipsniui. Tikimasi, kad ketvirtadienio vakarą JAV prezidentas savo kalboje tai ir padarys.

„Šį įsipareigojimą turėtų paskelbti pats prezidentas per susitikimą, – teigė S.Gasiūnas. – Tai užbaigs šią temą ir liausis netikrumai bei nekonkretumai.“

Tiesa, buvęs Italijos ambasadorius prie NATO Stefano Stefanini teigia, kad iš tiesų Rytų Europoje nusivylimo būta: „Lenkija ir Baltijos šalys norėjo susitikimo, kuris pratęstų Velso ir Varšuvos temas. Tad nelaimingų žmonių yra.“

Apie gynybą ir terorizmą

Naujojo JAV prezidento D.Trumpo iniciatyva, Briuselyje daugiausia dėmesio turėtų būti skiriama gynybos finansavimui ir Aljanso vaidmeniui kovoje su terorizmu.

NATO numato aptarti, kaip geriau parengti vietos pajėgas Afganistane ir Irake, koordinuoti kovą prieš „Islamo valstybės“ (IS) grupuotę. Šalių lyderiai turėtų paskelbti apie Aljanso prisijungimą prie Jungtinių Valstijų vadovaujamos koalicijos kovai su IS. Dėl to susitikimo išvakarėse sutarė NATO šalių ambasadoriai.

Aljanso šalys taip pat turėtų atnaujinti jau anksčiau duotą pažadą ilgainiui skirti gynybai 2 proc. bendrojo vidaus produkto. Lietuva šį rodiklį numato pasiekti kitąmet.

KAM/Alfredo Pliadžio nuotr./Lietuvos kariai
KAM/Alfredo Pliadžio nuotr./Lietuvos kariai

Rytų Europos šalyse pernai buvo kilęs nerimas, kai D.Trumpas per rinkimų kampaniją menkino NATO, vadindamas Aljansą „atgyvenusiu“, ir susiejo gynybos įsipareigojimus su gynybos išlaidų dydžiu.

Tapęs prezidentu D.Trumpas apie NATO ėmė kalbėti palankiau.

Viršūnių susitikimas pirmą kartą vyks naujoje NATO būstinėje.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min