TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nauja krizė Baracko Obamos tyko prie pat JAV sienos

B.Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / B.Obama
Šaltinis: vakarai.us
0
A A

Ekonominė krizė apėmė visą Meksikos teritoriją nuo pietų iki pat šiaurės. Svaigiųjų medžiagų poreikis Šiaurės Amerikoje pavertė Meksiką tranzitine narkotikų šalimi.

Kovodami su plataus masto narkotikų prekyba žūsta policininkai ir kariškiai, į kuriuos šaudoma JAV pagamintais ginklais. Neseniai tarp JAV ir Meksikos įsižiebė dar vienas konfliktas, kai JAV buvo uždraustas sunkvežimių iš kaimyninės valstybės eismas.

Savo ruožtu amerikiečiai reiškia nepasitenkinimą meksikiečių nusikaltimais pasienyje, imigrantų užimtomis darbo vietomis.

Tarpvalstybinius šių šalių santykius ilgus metus temdo įvairiausi nesutarimai. JAV ir Meksikos santykius simbolizuoja šalių pasienyje pastatyta aklina tvora, kai kuriose vietose jau virtusi neperkopiama siena.

Tokia padėtis, panašu, nepriimtina naujajai Jungtinių Valstijų administracijai. Jau šią savaitę į Meksiką atvyksta valstybės sekretorė Hillary Clinton, o kitą mėnesį čia lankysis ir prezidentas Barackas Obama, rašo ,,The New York Times”.

Šių vizitų tikslas yra išjudinti kaimyninių šalių tiek politinius, tiek ekonominius santykius. Tuo tarpu Meksikoje vyraujančios nuotaikos vargu, ar sukurs malonią atmosferą svečiams iš šiaurės.

Jungtinės Valstijos – svarbiausias Meksikos prekybos partneris – kaltinamos ekonominiu protekcionizmu bei išsikerojusia narkotikų rinka, dėl kurios Meksikoje kasdien liejamas kraujas.

Savo ruožtu amerikiečiai reiškia nepasitenkinimą meksikiečių nusikaltimais pasienyje, imigrantų užimtomis darbo vietomis. Dėl pastarųjų priežasčių B. Obamos administracija priversta spręsti įsisenėjusias problemas anksčiau nei buvo planuota.

Naujasis JAV vadovas pradeda suprasti, kad santykiai su kaimynine valstybe neišvengiamai susiję su vidaus politika: rinkos liberalizavimu, imigracijos reforma ir prekybos ginklais kontrole.

Santykius su Meksika ypač pablogino George‘o W. Busho administracija, nepradėjusi žadėtos imigracijos reformos. Kadencijos pradžioje B. Obama savo pareiškimais taip pat pakurstė ugnį tarpvalstybiniuose santykiuose.

JAV administracijos atstovai teigia, jog Meksikos valdžia prarado kai kurių savo šalies teritorijų kontrolę, nors yra ekspertų, giriančių prezidento Felipe Calderóno pastangas kovojant su narkotikų prekyba.

B. Obama patvirtino savo planus pasienyje dislokuoti karius, jei nusikalstamumas JAV teritorijoje smarkiai išaugtų. Tačiau tuo pačiu prezidentas pareiškė, jog artimiausioje ateityje jis tokios būtinybės nematąs.

Pastaraisiais metais narkotikų karas tapo didžiausia žaizda JAV ir Meksikos santykiuose. Per pastaruosius 16 mėnesių šis karas pareikalavo 7 tūkst. gyvybių. Nors priklausomybė nuo narkotikų sparčiai auga ir Meksikoje, didžiąją dalį nelegalių medžiagų suvartoja amerikiečiai.

Tuo tarpu daugiau nei 90 proc. narkotikų kartelių naudojamų ginklų yra pagaminti JAV.

Išgirdęs B. Obamos planus esant reikalui pasienyje dislokuoti JAV karines pajėgas, Meksikos gynybos sekretorius Guillermo Galvánas suskubo pareikšti, jog svetimos šalies pajėgos į jo šalies teritoriją neįžengs.

Įtampą tarp šalių kursto ir šimtametė istorija. Kiekvienas Meksikos moksleivis žino, jog prieš pusantro šimto metų Jungtinės Valstijos užgrobė pusę šalies teritorijos.

Meksikos vadovus itin suerzino JAV nacionalinės žvalgybos direktoriaus Denniso C. Blairo pareiškimas, jog narkotikų karteliai kontroliuoja kai kuriuos Meksikos rajonus. Šalies vidaus reikalų ministras Fernando Gómezas atkirto, jog tokie teiginiai yra netinkami ir nepadeda kovoti su prekyba narkotikais.

Maža to, pasak F. Gómezo, pagal žmogžudysčių skaičių Naujojo Orleano valstija net lenkia Meksiką.

Jungtinių Valstijų apžvalgininkai po tokios politiko reakcijos išreiškė nuostabą į pernelyg jautriai sureagavusio ministro žodžius.

B. Obamos administracija vizito metu ketina imtis konkrečių problemų sprendimo. Pirmiausiai – prekybinio konflikto, kilusio po to, kai JAV uždraudė į šalį įvažiuoti Meksikos sunkvežimiams. Atsakydama į tai, Meksika padidino muito mokesčius 89-ioms amerikietiškoms prekėms.

JAV vadovas pažymi, kad daugelis problemų gali būti išspręstos tik abipusėmis pastangomis, tarp jų ir narkotikų prekyba bei imigracijos reforma.

vakarai.us
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min