Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Būsimasis naujas JAV ambasadorius Rusijoje – Vilniuje, Tbilisyje ir Kijeve dirbęs Johnas Tefftas, kuris tikrai suerzins Kremlių

Johnas Tefftas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Johnas Tefftas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kai Johnas Tefftas – žmogus, kuris, labai tikėtina, taps naujuoju JAV ambasadoriumi Rusijoje, – įžengs į ambasados pastatą Maskvoje, jis turės imtis darbų nepaisant to, kad tarp Kremliaus ir Vašingtono tvyro didžiausia įtampa nuo tamsiųjų Geležinės uždangos laikų, rašo Lynnley Browning iš „Newsweek“. Karjeros diplomatas J.Tefftas anksčiau yra dirbęs ambasadoriumi Lietuvoje, Ukrainoje ir Gruzijoje ir niekada neslėpė griežtos savo pozicijos Rusijos atžvilgiu.

Kviečiamas iš pensijos

J.Tefftas dėl darbo Rusijoje yra kviečiamas iš pensijos, į kurią jis pasitraukė praėjusių metų rugpjūtį, kai baigėsi jo ambasadoriavimas Ukrainoje. 

Ambasadoriaus vieta Rusijoje liko tuščia vasario mėnesio pradžioje, kai tuometinis JAV pasiuntinys Michaelis McFaulas atsistatydino Krymo aneksijos išvakarėse. Šaltiniai teigia, kad laikinai šias pareigas einanti Sheila Gwaltney atsisakė pasiūlymo tapti nuolatine JAV interesų atstove Rusijoje. 

Dabar J.Tefftas dirba direktoriumi „Rand Business Leaders Forum“ – lobistų grupėje, kuri dirba su strateginiais klausimais, susijusiais su Rusija, Europa ir JAV.

Ne plaukti pasroviui, o viską iškuopti

Dabar abiems pusėms nuolat kritikuojant ir balansuojant ant įžeidinėjimo ribos, J.Tefftui bus patikėta viską iškuopti

Naujasis būsimas Vašingtono atstovas Maskvoje – 64-erių J.Tefftas – yra vienas geriausių Rusijos buvusių Sovietų Sąjungos valstybių ekspertų per pastaruosius kelis dešimtmečius, tvirtina JAV ambasadorius NATO Nicholasas Burnsas. Tačiau jis teigia, kad Vladimiras Putinas jau yra apsisprendęs dėl Ukrainos, todėl būtų beprasmiška tikėtis, kad J.Tefftas įtikintų Rusiją atiduoti Ukrainai aneksuotą Krymą.

Nors nuo Rusijos karinės agresijos Ukrainoje pradžios visi ryšiai tarp Maskvos ir Vašingtono palaikomi ne ambasadoriniu lygmeniu, o per ministrus ir kitus aukšto rango pareigūnus, J.Tefftas vis tiek gauna galimybę užsiimti drąsesne diplomatija. Belferio Mokslo ir tarptautinių santykių centro direktorius Grahamas Allisonas teigia, kad, žinoma, paprastesnis kelias būtų tiesiog plaukti pasroviui. „Tačiau tai – labai pavojinga“, – įsitikinęs jis.

Akivaizdu, kad 2009 metais JAV prezidento Baracko Obamos raginimai „perkrauti“ santykius nedavė ilgalaikės naudos. 

Dabar abiems pusėms nuolat kritikuojant ir balansuojant ant įžeidinėjimo ribos, J.Tefftui bus patikėta viską iškuopti. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Barackas Obama

Rusai jau nepatenkinti – „atvažiuos rusofobas!“

J.Tefftas laikomas tradiciniu diplomatu, kuris profesionaliai žaidžia pagal senąsias taisykles. Karnegio Maskvos centro direktorius Dmitrijus Treninas mano, kad toks ambasadorius bus milžiniška pagalba Amerikai Rusijoje, o jo darbo stilius – tikriausiai vienintelis, kuris duotų naudos dabartinėje situacijoje.

Rusijai tikrai nepatiks, kad naujuoju JAV ambasadoriumi skiriamas J.Tefftas. Tačiau JAV būtent to ir nori

J.Tefftas žino, kaip paspausti reikiamus mygtukus ir sukelti emocijas. 2013 metais palikdamas savo postą Ukrainoje interviu žiniasklaidai jis sakė, kad jeigu jis būtų ukrainietis ir skaitytų Taraso Ševčenkos eiles, verktų kaskart. „Nes jose taip puikiai užčiuopiama, ką iš tikrųjų reiškia būti ukrainiečiu“, – sakė jis. J.Tefftas taip pat pripažino, kad norėtų, jog Ukrainoje būtų kuo daugiau remiamasi europietiškomis vertybėmis. Prieš kelis metus jis taip pat pareiškė, kad JAV remia ir visada rems Ukrainos integraciją į Europos Sąjunga.

„Newsweek“ rašo, kad Rusijai tikrai nepatiks, kad naujuoju JAV ambasadoriumi skiriamas J.Tefftas. Tačiau JAV būtent to ir nori. 

Rusijos žiniasklaida jau siunta, kad JAV į Maskvą tikriausiai atsiųs J.Tefftą. „Voice of Russia“ rašo, kad jis – didelis rusofobas, rėmęs „Gruzijos invaziją į Pietų Osetiją“, aktyviai rėmęs „fašistines jėgas Ukrainoje“, „demonizavęs rusus Lietuvoje“ ir „tapęs puikiu įrankiu antirusiškų protestų organizavimui“.

Seimo archyvo nuotr./Johnas Tefftas Seime 2000 m.
Seimo archyvo nuotr./Johnas Tefftas Seime 2000 m.

JAV nerūpi, kad rusai gali įsižeisti

„JAV reikia tvirto savo naujosios politikos Rusijos atžvilgiu atstovo, kuris nebijotų konfrontacijos, – teigia Fiodoras Lukjanovas, idėjų kalvės “Rusijos Tarybos dėl užsienio ir gynybos politikos„ vadovas. – J.Tefftas yra griežtas ir principingas diplomatas, kuris niekada neslėpė savo kritiškos pozicijos Rusijos atžvilgiu.“

JAV sprendimas būtent šį diplomatą siųsti į Maskvą yra dar vienas žingsnis tolimesnės Rusijos izoliacijos link

Pasak jo, JAV sprendimas būtent šį diplomatą siųsti į Maskvą yra dar vienas žingsnis tolimesnės Rusijos izoliacijos link. Naujojo pasiuntinio Maskvoje užduotis bus naująją JAV politiką įgyvendinti pragmatiškai ir efektyviai.

„J.Teffto paskyrimas būtų labai geras dabartinių Rusijos ir JAV santykių atspindys“, – įsitikinęs F.Lukjanovas.

Peteris Bakeris iš „New York Times“ pažymi, kad J.Teffto paskyrimas ambasadoriumi – tarsi druskos bėrimas į atvirą žaizdą. Anot jo, kai buvo pradėta ieškoti naujo diplomatinės misijos Maskvoje vadovo, JAV administracija iš pradžių ne itin norėjo siųsti ten J.Tefftą, nes nerimavo, kad jo darbo patirtis buvusiose Sovietų Sąjungos valstybėse galės suerzinti Kremlių. Tačiau dabar JAV nebesvarbu – nė kiek nebijoma įžeisti Maskvos.

JAV nustojo rengti Rusijos specialistus ir nesupranta V.Putino

Vladimiras Putinas, įtūžęs dėl NATO išsiplėtimo į buvusias Sovietų Sąjungos valstybes ir Baltųjų Rūmų administracijos požiūrio į Rusiją kaip į savo galią po Sovietų Sąjungos žlugimo praradusią valstybę, siunta dėl to, kad Rusija prarado savo statusą, prestižą ir pagarbą. 

„V.Putinas yra labai emocingai nusiteikęs dėl Ukrainos, ir tikriausiai neatlieka racionalios kaštų-išteklių analizės, – mano konsultacinės įmonės “Eurazijos grupė„ vadovas. – Tačiau jis negali nereaguoti į informaciją, kad labai gerai savo darbą išmanantis ambasadorius gali atvykti į Maskvą.“

„NATO plėtros politika ir netgi kalbos apie jos plėtimąsi į Ukrainą ir Gruziją bet kurią Rusijos vyriausybę – nesvarbu, ar demokratinę, ar ne – išvestų iš kantrybės“, – sakė J.Matlockas

J.Tefftas nėra visiškai svetimas Maskvoje. Jis nuo 1996 iki 1999 metų JAV ambasadoje Maskvoje dirbo misijos vadovo pavaduotoju. Nuo 1996 lapkričio iki 1997 rugsėjo jis taip pat laikinai ėjo ambasadoriaus pareigas. 

Paskutinis JAV ambasadorius Sovietų Sąjungoje Jackas Matlockas mano, kad Vašingtonas iki šiol nesupranta, kodėl V.Putinas žiūri JAV kaip į veidmanę, kuri drįsta Maskvą kritikuoti dėl Krymo aneksijos, kai prieš dešimtmetį ji pati įžengė į Iraką. „NATO plėtros politika ir netgi kalbos apie jos plėtimąsi į Ukrainą ir Gruziją bet kurią Rusijos vyriausybę – nesvarbu, ar demokratinę, ar ne – išvestų iš kantrybės. Joks ambasadorius negalės atitaisyti žalos, kurią padarė jo vyriausybė“, – „Newsweek“ sakė J.Matlockas.

Nors V.Putinas parodė kažkiek nusiraminimo ženklų, kai gegužės pradžioje paragino separatistus atidėti planuotus referendumus. Bet Vašingtonui jau nusibodo, kad V.Putinas nuolat stebina savo veiksmais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

Didžiausias J.Teffto iššūkis – Amerika nesupranta Rusijos vadovų psichologijos. Tai – ir drastiško valstybės finansavimo Rusijos studijoms universitetuose apkarpymo pasekmė. Per pastarąjį dešimtmetį sumažintas finansavimas stipriai išretino Rusijos ekspertų gretas. 

Nors „Transparency International“ Rusiją įvardija kaip vienintelę G8 narę, kuri kenčia nuo milžiniškos korupcijos ir pinigų plovimo, net JAV Iždo departamente nebuvo daug Rusijos specialistų. „Prieš krizę mes neturėjome tyrėjų grupės, kuri dirbtų šioje srityje“, – pripažino JAV Užsienio aktyvų kontrolės valdybos direktorius Adamas Szubinas. 

Paskutinis ambasadorius erzino V.Putiną

M.McFaulo pareiškimai socialiniuose tinkluose padidino V.Putino baimes, kad JAV bando kištis į Rusijos vidaus politiką ir organizuoja sukilimą Ukrainoje

Paskutinis JAV ambasadorius Rusijoje įsiutino Kremlių. M.McFaulas nevengė kritikuoti Kremlių jautriais klausimais, pavyzdžiui, dėl homoseksualų teisių. Rusijos žiniasklaida jį kaltino dėl itin glaudžių santykių su Kremliui priešiškais opozicijos lyderiais. Jis labai aktyviai naudojosi socialiniais tinklais reikšdamas savo požiūrį apie abejotinus Rusijos valdžios veiksmus. Pasitraukęs iš ambasadoriaus posto jis viešai kelis kartus sakė, kad V.Putinas jo itin nemėgo. 

Panašu, kad M.McFaulo pareiškimai socialiniuose tinkluose padidino V.Putino baimes, kad JAV bando kištis į Rusijos vidaus politiką ir organizuoja sukilimą Ukrainoje. Anot Rusijos užsienio politikos mokslininko George Masono universitete Marko Katzo, toks žmogus kaip V.Putinas nepajėgia galvoti, kad kiti nori bendradarbiauti. Jis galvoja tik apie konkurenciją ir konfrontaciją.

Taigi J.Tefftui teks sunki užduotis. „V.Putinui tikrai vis dar svarbi diplomatija, tačiau jis galvoja kitomis sąvokomis ir nejaučia didelės pagarbos daugumai Vakaruose gerbiamų detalių, – teigia Niujorko universitete dėstantis Rusijos reikalų specialistas Markas Galeotti. – Tai reiškia, kad kito JAV ambasadoriaus charakteris, darbo stilius ir požiūris į Rusiją bus itin svarbūs. Dabar V.Putinas galvoja, kad JAV yra veidmanė ir silpna.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michaelas McFaulas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Michaelas McFaulas
Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min