Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 20d. 17:51

Naujasis JAV prezidentas Obama prisiekė ir pradeda darbą (nuotraukos, atnaujinta 08.51 val.)

B.Obama su žmona šoka savo pirmąjį prezidentinį šokį
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama su žmona šoka pirmąjį prezidentinį šokį.

Rekordinis žmonių skaičius susirinko JAV sostinėje pamatyti, kaip prisiekia 44-asis prezidentas Barackas Obama. Iškilmes sutrikdė nelaimė – pietų metu apalpo senatorius Edwardas Kennedy'is.

Nuo pat ankstyvo ir šalto ryto minios žmonių, norinčių tapti pirmojo juodaodžio prezidento inauguracijos liudininkais, plūdo į Vašingtoną. Jie įnirtingai kovojo dėl bilietų, kad galėtų stebėti prieš inauguraciją vyksiantį paradą.

Kaip rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC interneto svetainė, mieste itin sustiprinta apsauga – ten dirba 40 tūkst. apsaugos darbuotojų.

Vienas BBC redaktorių Justinas Webbas sakė, jog pritarimas ir sveikinimai sklindantys iš visų Amerikos kampelių B.Obamai bus nuoširdūs ir nesumeluoti.

B.Obamai ir jo žmonai Michelle inauguracijos diena prasidėjo anksti. 9 val. ryto. Su gerai ginkluota palyda šeima vyko į netoliese Baltųjų rūmų esančią Šv.Jono episkopalinę bažnyčią.

Po valandą trukusių pamaldų kortežas pasuko Baltųjų rūmų link, kur B.Obama simboliškai atsisveikino su prezidentu George'u W. Bushu prie kavos puodelio.

Papildyta 18.13 val.: Ką tik prasidėjo B.Obamos įnauguracijai skirti renginiai. Kol kas į Kapitolijų, ant kurio laiptų priesieks išrinktasis JAV prezidentas renkasi garbūs svečiai.

Kaip informuoja BBC interneto svetainė, B.Obama prisieks ranką padėjęs ant Biblijos, ant kurios 1861 metais prisiekė prezidentas Abraomas Linkolnas. Paskui B.Obama sakys 20 minučių trukmės kalbą.

Papildyta 18.19 val.: Į Kapitolijų ką tik atvyko buvęs JAV prezidentas Bilas Clintonas su žmona Hilary Clinton, kuri vos netapo demokratų kandidate į prezidento postą. Juos monės pasitiko ovacijomis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./George`as W. Bushas sveikinasi su Sasha Obama.
AFP/„Scanpix“ nuotr./George`as W. Bushas sveikinasi su Sasha Obama.

Kaip praneša „Lietuvos ryto televizija“, B.Obamos priesaiką priims Aukščiausiojo Teismo teisėjas. Tačiau prieš prezidentą prisieks išrinktasis viceprezidentas Joe Bidenas

Papildyta 18.21 val.:   Į Kapitolijų atvyko G.W.Busho tėvai.

Papildyta 18.27 val. Mieste susirinkus beveik dviems milijonams žmonių, chaoso nepavyko išvengti. Pranešama, kad buvo uždarytos dvi metro stotys, mat ant bėgių nukrito moteris.

„Guardian“ žurnalistas praneša, kad stebinantis dalykas yra tai, kiek daug oficialių asmenų išsitraukę skaitmenines fotokameras mėgina užfiskuoti istorinę inauguraciją.

Visi nekantraudami laukia inauguracinės kalbos, kuri, kaip tikimasi, tradiciškai nebus labai ilga.

Papildyta 18.30 val.: Į B.Obamos inauguraciją buvo parduota apie 240 tūkst. bilietų. Tačiau manoma, kad ceremonija sulauks daugiau nei 2 mln. miesto svečių susidomėjimo.

Papildyta 18.32 val.: Kaip informuoja BBC interneto svetainė, į Kapitolijų atvyko ir pats B.Obama su šeima. Jo dukros bus jauniausi vaikai Baltuosiuose rūmuose nuo 7 dešimtmečio.

Papildyta 18.43 val.: Kaip iš Kapitolijaus praneša BBC korespondentas Adamas Brookesas ceremonija šiek tiek vėluoja. Atmosfera, pasak jo, tikrai audringa.

Papildyta 18.47 val.: Ceremonija prasidėjo Kalifornijos senatorės Dianne Feinstein sveikinimo kalba. „Mes išgraviruosime naują liniją istorijos akmenyje“, – sakė ji.

Papildyta 18.58 val.: Prisiekė išrinktasis JAV viceprezidentas Joe Bidenas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama juokiasi.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Barackas Obama juokiasi.

Papildyta 19.08 val.: Ką tik prisiekė naujasis JAV prezidentas B.Obama. Jis „užsikirto“ sakydamas priesaikos tekstą ir turėjo pakartoti.

Minia B.Obamos priesaiką pasitiko džiaugsmingais šūksniais ir plojimais.

44-asis JAV prezidentas sako savo kalbą.

Papildyta 19.27 val.: „Iššūkiai gali būti nauji, priemonės jiems nugalėti irgi gali būti naujos, bet vertybės visuomet išlieka tos pačios: sunkus darbas, sąžiningumas, drąsa ir tiesa. Šios vertybės sukūrė istoriją ir pradės naują atsakomybės erą“, – savo kalboje sakė B.Obama.

Prezidentas pabrėžė, kad vyriausybė privalo išlaikyti žmonių tikėjimą ir ryžtą, nes tik taip laikosi tauta. Pasak jo, svarbu ne vyriausybės dydis, o jos darbas ir taip kaip ji padeda savo šalies gyventojams. „Mes privalome pakilti ir dirbti Amerikai“, – ragino B.Obama, pripažinęs, kad šiuo metu JAV susidūrė su krize, kokios nebuvo nuo ketvirtojo praėjusio amžiaus dešimtmečio. Jis kalbėjo apie tai, kad žmonės prarado darbus, namus, verslą. tačiau kartu pabrėžė, jog yra pasirengęs priimti šį iššūkį.

Kartu jis patikino, kad Amerika yra visų tautų draugė – kiekvieno vyro, kiekvienos moters ir kiekvieno vaiko.

Mūsų dvasia stipresnė nei bet kada anksčiau, – B.ObamaDaugelis laukė, ką naujasis JAV prezidentas pasakys apie karius Irake ir Afganistane. B.Obama teigė, jog JAV pasiruošusi išvesti karius iš Irako. Tačiau kartu pabrėžė, jog ji nepasiduos savo priešams ir griežtai kalbėjo apie, kaip numanoma „al Qaeda“. „Mūsų dvasia stipresnė nei bet kada anksčiau“, – sakė jis.

Papildyta 20.04 val. Nors pasaulio žiniasklaida sutinka, kad į inauguraciją susirinko rekordinis žmonių skaičius, įvairios agentūros perduoda visiškai skirtingus duomenis. Pavyzdžiui, „Associated Press“ teigia, jog susirinkusių žmonių galėjo būti apie milijonas, o AFP skelbia, jog jų buvo ne mažiau nei dviejų milijonų.

Papildyta 20.33 val. Prieš šią inauguraciją į miestą buvo sutelktos milžiniškos saugumo pajėgos. Bent jau kol kas nepranešama apie įvykusius kokius rimtesnius incidentus. Tiesa, prieš inauguraciją slaptosios tarnubos buvo gavusios informacijos, kad vienos Somalio grupuotės nariai gali mėginti sukliudyti ceremonijai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./B.Obama atsisveikina su G.W.Bushu
AFP/„Scanpix“ nuotr./B.Obama atsisveikina su G.W.Bushu

Pasaulyje tikimasi, kad B.Obamos per inauguraciją pasakyta kalba ir užuomina apie karių išvedimą iš Irako reiškia, kad jau rytoj, pirmą darbo dieną, jis įvykdys per rinkiminę kampaniją duotą pažadą – pradėti 16 mėnesių truksiantį pasitraukimo iš šios šalies procesą.

Tuo tarpu dabar jau buvęs JAV prezidentas George'as W.Bushas kariniu lėktuvu išskrido į karinę bazę, o iš ten į savo namus, o naujasis prezidentas atvyko į iškilmingus pietus su Kongreso nariais.

Papildyta 22.48 val.  B.Obamos inauguravimo šventė visoje šalyje tęsiasi. Pats naujasis prezidentas po iškilmingų pietų išvyko į Baltuosius rūmus, kur iškilmės tęsis, vyks paradas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Edward Kennedy
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Edwardas Kennedy'is

Tiesa, iškilmingi pietūs neapsiėjo be pakilią nuotaiką sutrikdžiusios nelaimės. Priėmimo Kongrese metu senatorius 76 metų demokratas Edwardas Kennedy'is apalpo, jį medikai skubiai išvežė į ligoninę. Pranešama, kad šio politiko sveikata pastaruoju metu nuolatos šlubavo, o praėjusiais metais jam buvo pašalintas galvos auglys.

Pranešama, kad sveikata sušlubavo ir kitam – 91 metų senatoriui, tačiau apie jo sveikatos būklę nepranešama.

Papildyta 23.40 val. Kol inauguracijos iškilmės tęsiasi, pasaulio lyderiai sveikina prezidentą ir tikisi, kad jis spręs pagrindines problemas. Didžiosios Britanijos vadovai pareiškė, kad naujo prezidento išrinkimas bus naujas skyrius pasaulio istorijoje.

Tikimasi, kad būtent B.Obama padės gerinti Rusijos ir JAV santykius. "Galime sumažinti branduolinių ginklų kiekį, sumažinti įtampą ir sureguliuoti konfliktus, galime padidinti prekybinius mainus ir investicijas", – pareiškė amerikiečių diplomatinės misijos Maskvoje pavaduotojas Ericas Rubinas.

Tuo tarpu Europos Komisijos vadovai paragino B.Obamą gerinti transatlantinius ryšius.

Papildyta 00.30 val. B.Obama atvyko į Baltuosius rūmus, ir iš čia stebėjo jo garbei surengtą paradą. Šiame parade dalyvavo apie 10 tūkst. žmonių.

Iki Baltųjų rūmų B.Obama važiavo šarvuotu automobiliu, tačiau du kartus, minios džiaugsmui, kartu su žmona išėjo iš jo ir ėjo pėsčiomis.

Papildyta 07.30 val. B.Obama – jau oficialus Baltųjų rūmų šeimininkas. Antradienį inauguruotas JAV prezidentu, tos pačios dienos vakarą Vašingtone jis atidarė ir šiai šventei surengtą pokylį. Šis pokylis – oficialios ceremonijos dalis. Į svečius naujasis JAV prezidentas kreipėsi su įžangine kalba, o vėliau su žmona sušoko pirmąjį prezidentinį šokį. Pora šoko pagal dainą „At Last“, kurią sudainavo Beyonce Knowles.

Iš viso prezdientas su žmona apsilankė net dešimtyje pokylių, kuriuos surengė inauguracinis komitetas. Atsipūsti po pokylių B.Obama laiko daug neturės, mat jau trečiadienį jis pradeda darbą.

Papildyta 08.51 val. Pirmąją naujojo JAV prezidento dieną daugiausia valstybės vadovo dėmesio sulauks ekonominės krizės sprendimo būdai ir karinių reikalų aptarimas. B.Obama susitinka su ekonomikos ekspertais ir aukštais kariuomenės vadovais. Pranešama, kad B.Obamos nurodymu JAV prokurorai ketina kreiptis į karinę teismo komisiją 120 dienų sustabdyti Gvantanamo įlankos kalėjimo laikomų asmenų bylų nagrinėjimą.

B.Obama per inauguraciją paskelbė, kad prasideda „nauja atsakomybės era“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Sportas

L.Messi pratęsė įvarčių, „Barcelona“ – pergalių seriją

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Gazas

Reidas Kaune: įkliuvo „Žalgirio“ pergalę kelias dienas šventęs „Taxify“ vairuotojas

Sportas

„Napoli“ penktą kartą iš eilės įveikė „Lazio“ klubą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Naujienos

Aktualu

Afganistano dilema: ką daryti su vaikais savižudžiais sprogdintojais?

15min tyrimas: slaptąjį premjero patarėją lydi milijoninė sėkmė

Aktualu

Psichiatras L.Slušnys apie kirčiavimo mokytoją: „Vaikai dar bando suktis, o aš prisysiočiau į kelnes“

Aktualu

Ketvirtadienio vandentiekio avarijos Vilniuje padariniai pašalinti: atnaujinamas eismas

15min iš Dakaro Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 12. Ar galima priaugti svorio valgant bivake

Gyvenimas

Vika apie asmenines patirtis: „Mes visi labai orientuoti į save. Gal dėl to ir sergame depresijomis“

Vardai

Nesklandumai „X Faktoriuje“: vienai balsingiausių šou dalyvių pasirodymo metu sugedo mikrofonas

Gyvenimas

Gydūnas Rimantas „praregėjo“ netekęs akies: prieš kokį 1000 metų mane būtų sudeginę ant laužo

Aktualu

Nepalo tradicija, žudanti moteris

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

24sek

Š.Jasikevičius: „Kai kurie žalgiriečiai šiandien nebūtų verti net už dublerius žaisti“

Verslas

Sekmadienį Lietuvoje sutriko „Revolut“ veikla

Neišsiųsti CV Kultūra

Gytis Ambrazevičius: apie dainų pavadinimus, kūrybą ir amoniaką

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Aktualu

S.Skvernelis sutinka – paskelbimas apie konservatorių sąsajas su Kremliumi galėjo būti klaida

Aktualu

Šakočių kepėja iš Kaišiadorių rajono neatsigina kvietimų demonstruoti savo sugebėjimus

Sportas

L.Messi pratęsė įvarčių, „Barcelona“ – pergalių seriją

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytojos tonas kirčiavimo pamokoje verčia gūžtis: mokyklos vadovybė ėmėsi veiksmų

24sek

Per plauką nuo sensacijos: „Nevėžio“ tritaškiai vos nepaskandino „Žalgirio“

Mokslas.IT

Dangaus stebėtojai laukia „kruvinojo mėnulio“ pasirodymo

Vardai

Ineta ir Ąžuolas Žvaguliai iš prieglaudos pasiėmė šuniuką: „Kiekvieni namai turi turėti gyvūną“

Vardai

Darjušas ir Edita Lavrinovičiai – apie staiga įsiplieskusią meilę, piršlybas ir didesnės šeimos norą

Gazas

Reidas Kaune: įkliuvo „Žalgirio“ pergalę kelias dienas šventęs „Taxify“ vairuotojas

Sportas

„Napoli“ penktą kartą iš eilės įveikė „Lazio“ klubą

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2019 m. sausio 14-20 d.)

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

10:56
04:13
03:15

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min