Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujasis Saudo Arabijos monarchas garsėja kaip nuosaiki figūra

Saudo Arabijos princas Salmanas.
Wikipedia.org nuotr. / Saudo Arabijos princas Salmanas.
Šaltinis: BNS
0
A A

Saudo Arabijos karaliui Abdullah penktadienį mirus, naujuoju šalies valdytoju tapo Salmanas bin Abdulazizas, kuris yra paskutinis monarchas, gimęs dar prieš tai, kai Saudo Arabijoje – dabar pagrindinėje naftą eksportuojančioje pasaulio valstybėje – buvo rasta „juodojo aukso“.

Kaip karalius, Salmanas, kuriam, kaip manoma, yra 79 metai, turės laviruoti per karų Irake ir Sirijoje sukeltą suirutę regione, konkuruoti su šiitiška galia Iranu ir reaguoti į „al Qaeda“ padalinio kaimyniniame Jemene keliamą grėsmę.

Kronprincas bus jo jauniausias netikras brolis princas Moqrenas, buvęs žvalgybos vadovas, kuris kovo mėnesį buvo paskirtas kronprinco pavaduotoju.

Salmanas, kuris yra laikomas nuosaikia figūra, gerai suprantančia vienas kitam dažnai prieštaraujančius konservatyvių dvasininkų, įtakingų genčių ir jaunėjančios visuomenės poreikius, taip pat turės paskutinį žodį dėl socialinių ir ekonominių reformų, pradėtų valdant Abdullah.

„Man pasirodė, jog jis gerai orientuojasi dėl to delikataus balansuojančio akto, kurį turi padaryti, kad stumtų visuomenę į priekį, tuo pačiu metu gerbdamas jos tradicijas ir konservatyvius papročius“, – sakė Robertas Jordanas, kuris 2001-2003 metais buvo JAV ambasadorius Rijade.

Įspūdingo stoto Salmanas kontroliuoja vieną didžiausių arabų pasaulyje žiniasklaidos grupių. Jis mano, kad demokratija nelabai tinka šiai konservatyviai karalystei, ir propaguoja atsargumą dėl socialinės ir kultūrinės reformos, rodo vienas 2007 metų JAV diplomatinis pranešimas, kurį paviešino „WikiLeaks“.

Jis protingas, politiškas, palaikantis ryšį su konservatyviąja baze, bet, taip pat, gana moderniai mąstantis, – sakė vienas buvęs diplomatas Rijade.

Beveik 50 metų Salmanas buvo Rijado provincijos gubernatorius ir šiame poste, prižiūrėdamas sostinės plėtrą nuo mažo dykumos miesto iki didmiesčio, turėjo glaudžiai bendradarbiauti ir su konservatyviais tradicionalistais, ir su liberaliais technokratais.

Vienam po kito mirus jo dviem vyresniems tikriems broliams, kronprincams Sultanui ir Nayefui, Salmanas buvo paskirtas pirmuoju gynybos ministru ir paskui tapo numanomu sosto įpėdiniu.

Kaip gynybos ministras jis vadovavo daugiausiai išleidžiančiai karalystės ministerijai, kuri didžiuliais ginklų pirkiniais stiprino ryšius su tokiais sąjungininkais kaip Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir Prancūzija.

Jis dešimtmečius priklausė valdančiosios al Saudų šeimos, kuri sudariusi sąjungą su konservatyviais dvasininkais įkūrė šią dykumų karalystę ir vis dar joje dominuoja, vidiniam ratui.

Karališkojoje šeimoje, kuri savo teisę valdyti grindžia švenčiausių islamo vietų – Mekos ir Medinos – globa, Salmanas yra laikomas dievobaimingu ir palyginti atviru.

„Jis protingas, politiškas, palaikantis ryšį su konservatyviąja baze, bet, taip pat, gana moderniai mąstantis“, – sakė vienas buvęs diplomatas Rijade, kurio buvo paklausta apie Saudo Arabijos sosto paveldėjimo procesą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Saudo Arabija
Parašykite atsiliepimą apie 15min