Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 23d. 10:40

Naujausia B.Johnsono pergalė ir pralaimėjimas: kas laukia „Brexit“?

„Brexit“
AFP/„Scanpix“ nuotr. / „Brexit“

Antradienį Jungtinės Karalystės parlamentarai išreiškė preliminarų pritarimą premjero Boriso Johnsono ir Europos Sąjungos (ES) suderėtam „Brexit“ sutarties projektui, tačiau užkirto kelią jo priėmimui iki spalio 31 dienos. Kas laukia „Brexit“? Kalbama ir apie „skyrybų“ atidėjimą, ir apie išankstinius rinkimus.

Kas įvyko parlamente?

Parlamentarai 392 balsais prieš 299 preliminariai pritarė įstatymo projektui dėl „Brexit“ susitarimo, kurį B.Johnsonas ir Briuselis suderėjo praeitą savaitę. Premjero pirmtakė Theresa May per tris balsavimus taip ir nesugebėjo užsitikrinti paramos savo sutarties projektui.

Vis dėlto antradienį B.Johnsonas pergale Bendruomenių Rūmuose džiaugėsi neilgai – parlamentarai atmetė jo siūlymą prastumti susitarimą jau ateinančią savaitę. Vyriausybės vadovas ne kartą pabrėžė sieksiantis, kad JK iš Europos Sąjungos pasitrauktų kaip numatyta – spalio 31 dieną.

„Scanpix“/AP nuotr./Borisas Johnsonas Bendruomenių Rūmuose
„Scanpix“/AP nuotr./Borisas Johnsonas Bendruomenių Rūmuose

Kas toliau?

Šeštadienį parlamentarai, siekdami užkirsti kelią „Brexit“ be sutarties scenarijui, neeiliniame posėdyje priėmė pataisą, kuria įpareigojo B.Johnsoną prašyti ES atidėti Londono išstojimą iš Bendrijos.

JK premjeras Briuseliui išsiuntė du laiškus: nepasirašytą, kuriame prašoma atidėti „Brexit“, ir pasirašytą, kuriame B.Johnsonas teigia nenorįs dar kartą atidėti „skyrybų“.

Po antradienio balsavimo B.Johnsonas teigė, kad bus „daroma pauzė (tvirtinant) šį teisės aktą“ ir paragino sustiprinti pasiruošimą kietajam „Brexit“.

Ką nuspręs Europos Sąjunga?

27 Europos Sąjungos šalių lyderiai jau du kartus sutiko atidėti „Brexit“ – JK iš Bendrijos pasitraukti turėjo dar šių metų kovo 29 dieną.

Blokas tuomet tikino, kad antrasis atidėjimas bus paskutinis. Šiuo klausimu itin nekantrus Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas.

Vis dėlto, kaip rašo euractiv.com, mažai tikėtina, kad Briuselis atmes B.Johnsono prašymą atidėti „Brexit“.

„Net jei jiems nuoširdžiai atsibodo „Brexit“, jie taip pat siekia išvengti pasitraukimo be sutarties spalio 31-ąją, kuris pakenktų jų ir Britanijos ekonomikoms. Jie taip pat yra pasiryžę neprisiimti kaltės už tai, kad reikalauja kietojo „Brexit“, – rašo euractiv.com.

Kol kas neaišku, ar 27 ES lyderiams reikės surengti skubų viršūnių susitikimą prieš spalio 31-ąją. Europos Vadovų Tarybos vadovas Donaldas Tuskas siūlė „rašytinę procedūrą“ šiam klausimui išspręsti.

Išstojimas iki spalio 31-osios?

Net jei B.Johnsonas sugebėtų „prastumti“ „Brexit“ sutarties projektą ateinančiomis dienomis, jam dar turėtų pritarti Europos Parlamentas (EP). Jis posėdžiauja šią, bet ne kitą savaitę.

Galėtų būti sušaukta neeilinė sesija, tačiau tapatybės nenorėjęs atskleisti Bendrijos pareigūnas „The Guardian“ sakė, kad ES įstatymų leidėjai nori laiko išanalizuoti labai sudėtingą susitarimą. Pasak jo, kai kurie „užuodžia galimybę“ pristabdyti „Brexit“.

Atidėjimas – iki sausio 31-osios?

B.Johnsonas, remdamasis torių parlamentaro Oliverio Letwino pataisa, paprašė ES „Brexit“ atidėti iki 2020-ųjų sausio 31-osios. Vis dėlto, Bendrija gali pasiūlyti ir trumpesnį laikotarpį, pavyzdžiui, mėnesį, kad darytų spaudimą JK patvirtinti B.Johnsono susitarimą.

Londonas gali sutikti atidėti „Brexit“ trims mėnesiams, tačiau leisti JK išstoti anksčiau, jei ji bus tam pasiruošusi.

„Brexit“ atidėjimas ilgesniam laikui?

Blokas galėtų pasiūlyti ilgesnį „Brexit“ atidėjimą – šešiems mėnesiams ar net ilgiau. Tiesa, toks atidėjimas būtų įmanomas tuo atveju, jei būtų aiški pirmalaikių rinkimų ar naujo referendumo perspektyva.

Kvepia pirmalaikiais rinkimais?

Galbūt. Jei ES galėtų pasiūlyti ilgą atidėjimą, B.Johnsonas siektų pirmalaikių parlamento rinkimų. Jei „skyrybos“ be sutarties atrodytų neišvengiamos, opozicijoje esantys leiboristai greičiausiai paremtų rinkimus.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:26
01:34
01:36

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min