Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 14d. 18:00

Naujieji „Sūduvos“ rėmėjai turi gintis – įvardinami Kinijos valdžios represijų ginklu

Marijampolės „Sūduva“ pristatė naują vyr. trenerį 15min tema
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Marijampolės „Sūduva“ pristatė naują vyr. trenerį

Lietuvos futbolo čempionė Marijampolės „Sūduva“, antradienį iškilmingai pristačiusi naująją generalinę klubo rėmėją – Kinijos kompaniją „Hikvision“, iškart sulaukė priekaištų. Šiai įmonei už įtariamą dalyvavimą represijose prieš uigūrus Kinijos Sindziango regione JAV nuo praėjusių metų spalio taiko sankcijas. Be to, yra nuogąstavimų dėl grėsmių, susijusių su saugumu. Tačiau „Hikvision“ vadovas Lietuvoje Andrius Dapkevičius turi savų argumentų kritikams.

„Hikvision“, kurios vardu bus pavadintas Marijampolės stadionas, save vadina didžiausia pasaulyje vaizdo stebėjimo įrangos gamintoja ir tiekėja. Kompanija taip pat sukasi dirbtinio intelekto vystymo srityje, o jos rinkos vertė – per 42 mlrd. JAV dolerių.

Tačiau įtariama, kad „Hikvision“, kurios kontrolinį akcijų paketą valdo Kinijos valstybė, kuriamos technologijos padeda režimui vykdyti represijas prieš musulmonišką uigūrų mažumą Sindziango regione.

Kitaip tariant, būtent šios įmonės vystomos stebėjimo kameros seka kiekvieną masiškai kontroliuojamų ir į „priežiūros“ stovyklas, vadinamas kalėjimais po atviru dangumi, siunčiamų uigūrų žingsnį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Uigūrai Kinijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Uigūrai Kinijoje

Vieta JAV juoduosiuose sąrašuose

Vakarų spaudoje anksčiau skelbta, kad „Hikvision“ kuriamos išmanios stebėjimo kameros puikiai tinka veidų atpažinimo technologijų taikymui. Kameros taip pat geba skirti žmones pagal etniškumą.

Remdamasi tokiais įtarimais, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija pernai spalį „Hikvision“ ir dar septynias Kinijos kompanijas įtraukė į „juodąjį sąrašą“.

JAV valstybei ir verslininkams nuo to laiko draudžiama bendradarbiauti su šiomis įmonėmis, pavyzdžiui, parduoti „Hikvision“ reikiamą įrangą.

Į tai, kad „Sūduvos“ generalinis rėmėjas – išties prieštaringa Kinijos kompanija, dėmesį antradienį atkreipė Seimo narys Mantas Adomėnas, „Facebook“ tiesiai pažėręs priekaištų Marijampolės klubui.

„Gal Jūs ir nežinote – nors prieš priimant paramą vertėtų pasigooglinti, – bet „Hikvision“, kurios vardu norite pavadinti Marijampolės „Sūduvos“ stadioną, yra pagrindinė sekimo įrangos gamintoja komunistinėje Kinijoje.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Dapkevičius ir Vidmantas Murauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Dapkevičius ir Vidmantas Murauskas

Jos įranga naudojama sekti, identifikuoti ir įkalinti uigūrus, persekiojamas religines mažumas, politinius disidentus. Sekimas vykdomas pažeidžiant bet kokias žmogaus teises į privatumą ir asmens duomenų apsaugą. „Hikvision“ – nusikalstamo komunistinio Kinijos režimo tiesioginis represijų įrankis.

Tai kompanija, prieš kurią JAV vyriausybė taiko sankcijas kaip prieš Kinijos nusikaltimų žmogiškumui dalyvę – kompaniją, besipelnančią iš komunistinio režimo teroro.

Ir jos vardu Jūs norite pavadinti stadioną Marijampolėje?!“ – klausė M.Adomėnas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mantas Adomėnas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mantas Adomėnas

Klubą įtikino rėmėjų argumentai

Pastaruosius trejus metus Lietuvos čempionu tapusio „Sūduvos“ klubo atstovas Dalius Matvejevas teigė, kad naują rėmėją supančius klausimus klubo vadovai buvo aptarę iki sutarties pasirašymo.

„Mes su kompanijos atstovu šią temą aptarėme, jo argumentai mums buvo aiškūs, todėl dėl bendradarbiavimo klausimų neliko“, – sakė D.Matvejevas.

Tuos argumentus 15min paprašė išdėstyti „Hikvision“ vadovo Lietuvoje Andriaus Dapkevičiaus.

„Tai yra amerikiečių pozicija, kuriai įtakos padaryti mes negalime – ar tai būtų politiniai aspektai, ar ekonominiai – jie sudarė sąrašą produktų, kurių nenori matyti savo valstybiniuose ar strateginiuose objektuose, – sakė A.Dapkevičius. – Kiek man yra žinoma, „Hikvision“ dirba ir JAV, turi keturių šimtų milijonų dolerių apyvartą, o kompanijos vadovu ten dirba buvęs vienos valstijos senatorius (lobistas Davidas Vitteris, – red.).

Jei „Sūduvą“ remti būtų išsirikiavusi 10-ies rėmėjų eilė, mes tikrai užleistume vietą. Bet dabar, parodę iniciatyvą, jaučiamės tarkuojami.

Sunku komentuoti, nes dideliame katile mes esame maži: įmonė daro 7,5 mlrd. dolerių apyvartą, iš kurios du trečdaliai pajamų generuojami ne Kinijoje, o užsienyje.

Mes su keliais milijonais nesame labai reikšmingi, juo labiau, kad su šia produkcija dirbome dar iki tapdami „Hikvision“ padaliniu. 2012 metais pradėjome dirbti išvien ir dirbame iki šiol.

Nežinau, kada prasidėjo eskalacijos – į JAV sudarytą taip vadinamą „juodąjį sąrašą“ mūsų kompanija buvo įtraukta praėjusių metų pabaigoje, o kalbų apie neva šnipinėjimą ar informacijos perdavimą Kinijai esame girdėję ir mūsų rinkoje. Tačiau mes viską grindžiame sertifikatais, kuriuos yra išdavusi JAV valstybinė tarnyba. Dabar atrodo keistai, bet remiamės sertifikatais, kuriuos išdavę amerikiečiai sako, kad esą jie kelia grėsmę.

Mūsų kompanija viešina kiekvieną ketvirtį visą informaciją, kuri argumentuoja, kad jokių valstybinių užsakymų kompanijai nėra primesta. Įsivaizduoju, kad esame traktuojami kaip „Huawei“ – su jais sėdime toje pačioje valtyje.

Noriu pabrėžti, kad mes nėjome ir neieškojome, ką galėjome paremti. Klubas susirado mus ir mes neatsisakėme, bet iš kylančio ažiotažo tarsi kyla minčių, kad nieko neremti ir nieko nedaryti yra geriau – savijauta yra dviprasmiška. Jei „Sūduvą“ remti būtų išsirikiavusi 10 galimų rėmėjų eilė, mes tikrai užleistume vietą. Bet dabar, parodę iniciatyvą, jaučiamės tarkuojami.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Dapkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Dapkevičius

Juo labiau, kad visi įtarimai kyla ne dėl to, kad produktai gaminami Kinijos bendrovėje, o dėl to, kad produktai iš savęs yra inovatyvūs, kaip ir „Huawei“.

Aš suprantu Manto Adomėno argumentus, jo poziciją. Iš kažkurio taško pažiūrėjus ji yra teisinga, nors tas pats Mantas tikriausiai naudojasi telefono ryšiu, o jei tas ryšys „Telia“, tam naudojama „Huawei“ įranga, o pastaroji kompanija yra tame pačiame sąraše su „Hikvision“. Turbūt Mantas naudojasi „Bolt“ taksi paslaugomis, o „Bolt“ didieji akcininkai yra susikūrę iš „Alibaba“ kapitalo.

Mes nenorime teisintis, gerbiame įvairią nuomonę, tarp jų ir Manto. Nesiteisinsime, nes vadovaujamės oficialiais dokumentais.“

Pabrėžia Kinijos grėsmę

Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius 15min tvirtino situaciją vertinantis kaip „visišką Lietuvos kaip valstybės Kinijos politikos neturėjimą“.

„Mes skleidžiame kelias skirtingas žinias. Dabar gal jau nebekalbame, kad galima Kinijos investicijas įsileisti į Klaipėdos uostą, gal jau nebus ir kiniško 5G. Bet ir toliau teigiame, kad Kinija yra didžiulė galimybė ir kad reikia su šia šalimi bendradarbiauti.

Jei tai yra įmonė, esanti Lietuvos partnerių JAV juodajame sąraše, Lietuva mažų mažiausiai turėtų atsakyti į klausimą sau pačiai, kodėl tos kompanijos nėra mūsų sąraše.

Man Kinija yra didžiulė grėsmė, net didesnė už Rusiją – ir Lietuvai. Kinijos atėjimas bus per verslą, per sportą – būdai panašūs į tuos, kuriuos naudoja Rusija“, – teigė M.Laurinavičius.

Jo teigimu, jei Lietuvos politika Kinijos atžvilgiu būtų nuosekli, verslas, svarstantis, ar priimti investicijas iš šios šalies, ar ne, bent jau galėtų atsižvelgti į tam tikras gaires.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

„Agresyvumo prasme – išskyrus karinį dėmenį – Kinija jau pranokusi Rusiją, jei kalbėtume apie politiką ir ekonomiką.

Taip, futbolas yra verslas, ne tik sportas. Ten pinigai nekvepia. Bet jei būtų bent gairės, galbūt būtų kitaip.

Jei tai yra įmonė, esanti Lietuvos partnerių JAV juodajame sąraše, Lietuva mažų mažiausiai turėtų atsakyti į klausimą sau pačiai, kodėl tos kompanijos nėra mūsų sąraše“, – pridūrė analitikas.

Visais atvejais paklūsta valstybei?

Kinija ir „Hikvision“ įtarimus neigia. Bet šios kompanijos kamerų jau atsisakė ne tik JAV, bet ir Australija.

Šioje šalyje pernai rugsėjį kilo skandalas dėl to, kad vyriausybė naudojosi kinišku vaizdo stebėjimo tinklu – ir ne bet kur, o Edinburgo karališkojoje Australijos karinių oro pajėgų bazėje, laikomoje „šalies karinės žvalgybos, stebėjimo ir elektroninės karybos epicentru“.

„Situacija labai paprasta. Mes nenorime, kad Kinijos vyriausybė šių kamerų pagalba turėtų prieigą prie kritinės svarbos infrastruktūros“, – teigė australas kibernetinio saugumo ekspertas Fergusas Hansonas.

Jis ragina netikėti „Hikvision“ pranešimais, esą kompanija nevykdo kibernetinės žvalgybos Kinijos vyriausybės naudai: „Visi mes žinome, ką jie daro – pagal Kinijos įstatymus jie privalo šnipinėti valstybės naudai.“

Dar anksčiau Prancūzijos televizija „France 2“ irgi parodė reportažą apie JAV kariuomenėje naudojamas „Hikvision“ kameras.

„Scanpix“/AP nuotr./„Hikvision“ kameros paklūsta Kinijos vyriausybės valiai
„Scanpix“/AP nuotr./„Hikvision“ kameros paklūsta Kinijos vyriausybės valiai

Kita vertus, pastaruoju atveju keista tai, kad „Hikvision“ veikla pačioje Prancūzijoje liko nepaminėta. O šios šalies policija kaip tik neseniai pasirašė sutartį dėl daugiau nei 10 tūkst. ant kūno tvirtinamų „Hikvision“ kamerų įsigijimo.

Remia „Ajax“ ir „Corinthians“

Naujieji „Sūduvos“ partneriai taip pat remia tokius garsius pasaulio futbolo klubus kaip Amsterdamo „Ajax“ Nyderlanduose ir San Paulo „Corinthians“ Brazilijoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Amsterdamo „Ajax“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Amsterdamo „Ajax“

„Ajax“ su kompanija bendradarbiauja jau daugiau nei dvejus metus. Klubo generalinis direktorius Edwinas Van der Saras 2017-aisiais džiaugėsi, kad „Hikvision“ kameros padės efektyviau analizuoti žaidėjų judėjimą per treniruotes.

Pernai Amsterdamo klubas irgi skelbė, kad yra patenkintas darbu su „Hikvision“ – esą JAV paskelbtos sankcijos nepakeitė „Ajax“ požiūrio į šią kompaniją.

Vidurio Europoje Kinijos valstybinės kompanijos nuo 2015 metų investuoja į garsų, bet finansinių problemų anksčiau nuolat turėdavusį Prahos futbolo klubą „Slavia“. Šiuo metu jį valdo kinų kompanija „Sinobo Group“.

Prahos miesto ir Kinijos santykiams pašlijus, Čekijos prezidentas Milošas Zemanas pareiškė, kad kinai grasina nutraukti paramą „Slavia“.

Komentarai: 12

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Gerumu dalintis gera

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai

Video

19:28
00:40
22:17

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min