2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Naujo pilietinio karo Tadžikistane nebus, mano ekspertas

Įvykiai Tadžikistano Kalnų Badašchano autonominėje srityje nekelia grėsmės šios Centrinės Azijos šalies saugumui, pareiškė regioninio saugumo ekspertas Muratas Sujunbajevas.
Tadžikistano kariškis
Tadžikistano kariškis / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Situacija Tadžikistano Pamyre negali būti „naujo pilietinio karo pranašu“, sakė jis agentūrai „Interfax“.

Pasak jo, „tokios ekspertų prognozės neturi realaus pagrindo“.

„Tokių regioninių konfliktų tarp oficialiosios Dušanbės ir lauko vadų vyko respublikoje ir anksčiau, bet į rimtą ginkluotą pasipriešinimą jie neperaugdavo“, – pažymėjo M.Sujunbajevas.

„Badachšane gyvena ne tiek jau daug žmonių. Be to, šis regionas labiausiai izoliuotas, palyginti su kitomis Tadžikistano sritimis, ir jį gali tiesiog užblokuoti vyriausybės pajėgos“, – sakė ekspertas.

„Dingsčių tam, kad įvykiai Pamyre keltų grėsmę Centrinei Azijai taip pat kol kas nėra“, – pažymėjo jis.

„Tadžikistano armija gana profesionali, ji turi patyrimo rengti tokias operacijas. Respublikoje dislokuota Rusijos karinė bazė. Jeigu staiga konfliktas vis dėlto išeitų už Tadžikistano ribų, į problemų sprendimą įsijungtų atitinkamos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos struktūros“, – paaiškino M.Sujunbajevas.

„Bet aš nemanau, kad tai, kas ten vyksta, išeis už šio regiono ribų“, – pabrėžė ekspertas.

Jo nuomone, susidariusi situacija gali padidinti automobilių kelio Ošas-Chorogas, jungiančio Kirgiziją ir Tadžikiją, reikšmę.

„Tikriausiai pasaulio bendrijos humanitarinė pagalba Kalnų Badachšano gyventojams bus gabenama kaip tik šia trasa, nes alternatyvinių kelių gabenti humanitarinę pagalbą į Chorogą kol kas nėra“, – paaiškino M.Sujunbajevas.

Specialioji operacija Choroge (Kalnų Badachšano administraciniame centre) prasidėjo liepos 24 dieną 4 valandą ryto vietos laiku (2 val. Lietuvos laiku) ir vyko iki trečiadienio, kai Dušanbė paskelbė, kad laikinai nutraukia ugnį vykstant deryboms.

Operacijos tikslas – sučiupti ar neutralizuoti buvusį tadžikų opozicijos lauko vadą Tolibą Ajombekovą.

Valdžia reikalauja, kad neteisėtų ginkluotų formuočių nariai sudėtų ginklus ir perduotų teisingumui keturis tiesioginius Valstybinio nacionalinio saugumo komiteto generolo Abdulo Nazarovo nužudymo liepos 21 dieną vykdytojus.

Vakar Valstybinis nacionalinio saugumo komitetas pranešė, kad per operaciją 30 neteisėtų formuočių kovotojų buvo sunaikinti ir dar 40 sulaikyti. Tai pat 12 karių žuvo ir 23 buvo sužeisti.

Kalnų Badachšano autonominė apygarda – Tadžikistano rytinė mažai apgyvendinta dalis Pamyro kalnuose. Jos administracinis centras – Chorogo miestas yra už 520 km į pietryčius nuo Dušanbės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min