15min be reklamos
2022 12 05, 18:25

Naujoji Zelandija pradeda tyrimą dėl reagavimo į COVID-19 pandemiją

Naujoji Zelandija pradeda plataus masto tyrimą siekiant išsiaiškinti, ar buvo priimti teisingi vyriausybės sprendimai kovojant su COVID-19 pandemija ir kaip geriau pasirengti būsimoms epidemijoms.
PGR testas
PGR testas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Šalies premjerė Jacinda Ardern pirmadienį pareiškė, kad virusas sukėlė didžiausią grėsmę gyventojų sveikatai ir valstybės ekonomikai nuo pat Antrojo pasaulinio karo laikų.

Jos teigimu, dabar yra tinkamas metas išnagrinėti vyriausybės atsaką atliekant aukščiausio lygio nepriklausomą tyrimą.

Bus klausiama, be kita ko, ar Naujoji Zelandija iš pat pradžių elgėsi teisingai, nustatydama griežtus izoliacijos ir pasienio karantinavimo apribojimus, siekdama visiškai išnaikinti virusą.

Ši „nulinės tolerancijos“ strategija tik prasidėjus pandemijai tarptautiniu mastu buvo pripažinta sėkminga, nes Naujojoje Zelandijoje mirtingumas išliko daug mažesnis nei daugelyje kitų šalių, o žmonės galėjo tęsti didele dalimi įprastą gyvenimą.

Tačiau ilgainiui, didėjant ekonominėms ir socialinėms išlaidoms, vis aiškiau išryškėjo šio metodo trūkumai. Dėl nesklandumų pasienio karantinavimo įstaigose kai kurie piliečiai užtrukdavo, kol galėdavo grįžti namo.

Galiausiai 2021 metų spalį vyriausybė atsisakė griežto viruso likvidavimo metodo paaiškėjus, kad neįmanoma suvaldyti naujų ir sparčiau plintančių viruso atmainų, be to, žmonėms buvo suteikta galimybė pasiskiepyti.

Kinija yra viena iš nedaugelio šalių, kuri ir toliau vykdo „nulinio COVIDo“ politiką, nors pastarosiomis dienomis Pekinas bando pamažu ją švelninti

Ekspertai teigia, kad „nulinio COVIDo“ požiūris ilgalaikėje perspektyvoje yra netvarus. Pasak jų, Pekinas neturi atsitraukimo nuo šios politikos strategijos.

Naujosios Zelandijos Karališkajai tyrimų komisijai vadovaus Australijoje gyvenantis epidemiologas ir profesorius Tony Blakely. Nuo kitų metų pradžios komisija turės per 17 mėnesių atlikti tyrimą ir parengti išsamią ataskaitą.

J.Ardern pabrėžė, kad labai svarbu išsamiai aprašyti, kas pasiteisino reaguojant į pandemiją – tuomet šalis būtų geriau pasirengusi susiklosčius panašiems scenarijams ateityje.

„Neturėjome jokios instrukcijos, kaip suvaldyti COVIDą, tačiau kaip šalis susivienijome ypatingu būdu ir išgelbėjome gyvybes bei pragyvenimo šaltinius“, – sakė ji.

Naujosios Zelandijos reagavimo į COVID-19 ministrė Ayesha Verrall teigė, kad viena iš išmoktų pamokų buvo suvokimas, jog prieš prasidedant COVID-19 pandemijai nebuvo itin naudinga turėti normatyvinį pandemijos valdymo planą, pavyzdžiui, tokį, kaip šalies planas kovai su gripu.

„Manau, kad buvo išmokta pamoka, jog vien pažvelgus į vienos klaidos ypatybes, ji neišnyks, – sakė ji. – Reikia žiūrėti daug plačiau.“

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Iliuzionistas Rokas Bernatonis priima iššūkį: degalų taupymo magija
Parašykite atsiliepimą apie 15min