Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Neapykantos protrūkis Rusijoje: ar kruvinas skustagalvių judėjimas remiamas valdžios? (nuotraukos)

Rusijos skustagalviai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos skustagalviai
Šaltinis: 15min
0
A A

Vonioje, apšviestoje tik viena lempute, guli jauno vyro trumpa šukuosena kūnas. Taip savo publikaciją apie vadinamuosius skinus (trumpinys nuo angl. žodžio „skinhead“, – „skustagalvis“) pradeda leidinys „The Financial Times“. Kitas vyras, tyliai švilpaudamas patriotinę dainą „Nuo to prasideda Tėvynė“, pradeda kapoti kūną.

„Šios pasibaisėtinos scenos vaizdo įrašas – tik vienas iš daugelio įkalčių teismo procese, šiuo metu vykstančiame Maskvoje. Teisiami dabar jau nebeegzistuojančios Nacionalsocialistų bendruomenės, skustagalvių ultranacionalistų grupuotės, nariai. Tai buvo Nikolajaus Melniko, kuris pažeidė grupuotės kodeksą, kūnas“, – rašoma publikacijoje.

Šis vaizdo įrašas buvo išplatintas internete kaip perspėjimas kitiems pažeidėjams. Iš viso už 27 nužudymus teisiama 13-a šios grupuotės narių. Kaip paaiškėjo teisme, nužudymai dažnai buvo filmuojami.

Iš kur pinigai?

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos skustagalviai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos skustagalviai

Kaip rašoma „The Financial Times“ daugelio Rusijos didmiesčių miegamuosiuose rajonuose yra daugybė grupuočių. „Tai narkotikų ir tarpusavyje kariaujančių jaunimo subkultūrų pasaulis, o viso to viršūnėje – skustagalviai“, – rašo straipsnio autorius.

Viena iš tokių grupuočių buvo ir Nacionalsocialistų bendruomenė, kurios lyderis Maksimas Bazylevas jau nebegyvas. Nors kai kas galėtų teigti, kad jaunuolis buvo aiškiai sutrikusios psichikos (jam buvo diagnozuota šizofrenija), publikacijos autorius siūlo nežiūrėti į viską taip paprastai ir nemanyti, jog šio smurto priežastis – tik psichologinės problemos. Mat M.Bazylevo banko sąskaitoje buvo rasta 200 mln. rublių, o grupuotės nariai pasakojo, kad kiekvienam jų per mėnesį buvo mokama apie 25 tūkst. rublių.

Šiame teisme dalyvaujantys teisininkai pripažįsta, kad pinigų kilmė iki šiol yra paslaptis. Mat gaujos nariai tikrai nebuvo tokie žmonės, kurie galėtų užsiimti verslu ar dirbti gerai mokamus darbus.

Kas nužudė lyderį?

M.Bazylevas buvo rastas kalėjime negyvas, kaip jo mirties priežastis nurodyta savižudybė. Tačiau pareigūnai iki šiol teigia, kad šis vyras tikrai nebuvo panašus į tokį, kuris galėtų nusižudyti. Kur kas įtikinamesnė versija – jis žinojo pernelyg daug apie viršūnėles, finansuojančias ultradešiniuosius, kad būtų galima jį palikti prieš teismą gyvą.

Galėčiau manyti, kad tokios gaujos egzistavimas dėl kažkokių priežasčių galėjo būti naudingas valstybei ir dėl to jiems buvo leista egzistuoti.Laikraštyje rašoma, kad ši grupuotė veikė kaip disciplinuota teroristų organizacija su griežta struktūra. „Nacionalsocialistų bendruomenė susiformavo ne tik kaip teroristų organizacija su aiškiomis propagandinėmis funkcijomis, bet ir, kas yra svarbiausia, kaip organizacija, susijusi daugybe nematomų ryšių su Rusijos politine sistema bei teisėsauga. M.Bazylevo pinigų kilmė turbūt niekada ir nebus nustatyta, tačiau galima spėti, kad jie atkeliaudavo iš žmogaus su didele valdžia ir įtaka – to, kuris susidraugavo su grupuotės nariais, juos rėmė, o veliau greičiausiai užsakė ir M.Bazylevo nužudymą“, – rašo „The Financial Times“.

Ši organizacija veikė nuo 2004 metų ir jai tikrai nereikėjo reklamos. Advokatas Sergejus Belikovas teigia, kad grupuotė faktiškai buvo teroristų organizacija, apie ją visi žinojo, tačiau niekas jos nelietė. „Tai mane stebina. Galėčiau manyti, kad tokios gaujos egzistavimas dėl kažkokių priežasčių  galėjo būti naudingas valstybei ir dėl to jiems buvo leista egzistuoti“, – teigia advokatas.

Didžiausias judėjimas Europoje

Mokslininkas Andreasas Ulmandas teigia, kad Rusijos skustagalvių judėjimas – pas didžiausias visoje Europoje. Jų Rusijoje gali būti nuo 20 iki 70 tūkstančių.  

„Nacionalsocialistų bendruomenė – Rusijos fenomenas. Dėl nežinomų priežasčių jiems buvo leista netrukdomiems veikti, nesulaukiant didesnio milicijos dėmesio“, – teigia mokslininkas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos skustagalviai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rusijos skustagalviai

Tiesa, jis pripažįsta, kad apskritai skustagalviai Rusijoje turi nemažą palaikymą teisėsaugos organuose, kur yra daug žmonių, vis dar jaučiančių nostalgiją sovietinei tvarkai ir neslepiančių nepasitikėjimo atvykėliais.

Vienas iš buvusių skustalagvių aktyvistų Aleksandras Belovas teigia, kad Vladimiro Putino Rusijoje galioja principas, kaip elgtis su kiekviena politine organizacija: jeigu neįmanoma jos sunaikinti, reikia perimti jos kontrolę. Sunaikinti skustagalvių judėjimo neįmanoma. „Tarp vadinamųjų skinų grupuočių ir valdžios yra nerašytas susitarimas: valstybė užmerkia akis į skinų smurtą mainais už tai, kad jie nelenda į politiką“, – teigia specialistas.

„The Financial Times“ rašo, kad viešai Rusijos valdžia, be abejo, smerkia nacionalizmo ir fašizmo protrūkį, tačiau patys šalies vadovai savo kalboje vartoja nemažai nacionalistinės retorikos.

Keliauja į pogrindį

Kovo 31 dieną vykusiame opozicijos mitinge už laisvą žodį dalyvavo ir skustagalvių. Būtent jie vėliau buvo apkaltinti tuo, kad sumušė opozicijos atstovus.

Šiame mitinge buvo organizacijos „Slavų sąjunga“ atstovų. Ši grupuotė dabar jau yra uždrausta. Laikraščio teiginiu, šis faktas rodo, kad Kremlius mėgina apriboti šio judėjimo atstovų veikimo laisvę. „Tačiau jis neišnyko, tik veikia pogrindyje“, – rašo „The Financial Times“.

Ekspertų teigimu, dabar daugybė uždraustų skiustagalvių grupuočių narių priklauso „autonominėms gaujoms“, t. y. gatvių nusikaltėliams, kuriuos vienija rasinė neapykanta.

Publikacijoje brėžiamos paralelės tarp skustagalvių ir Talibano dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje – tuomet teroristai ištrūko iš Pakistano specialiųjų tarnybų priežiūros glėbio ir taip gimė nauja radikalų karta.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min