Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nebegalintys grįžti į Rusiją džihadistai renkasi Ukrainą

„Islamo valstybės“ teroristas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Nebegalintys grįžti į Rusiją džihadistai renkasi Ukrainą
Šaltinis: 15min
8
A A

Kai, nusivylęs teroristine grupuote „Islamo valstybė“ (IS), jos kovotojas Maratas Nurmagomedovas iš Sirijos ištrūko į Turkiją, suprato, kad grįžęs į gimtąją Rusiją iškart būtų sulaikytas. Toks atvejis – galimai vienas iš daugelio, keliančių grėsmę ne tik Ukrainos, bet ir Europos Sąjungos saugumui, rašo „Reuters“.

M.Nurmagomedovui pavyko gauti pasą kito žmogaus vardu, todėl jis iš Stambulo išvyko į Ukrainą. Čia galimybes jį identifikuoti kaip terorizmu įtariamą asmenį gerokai sumažino Maskvos ir Kijevo sprendimas nebesikeisti žvalgybine informacija.

33 metų musulmonas lengvai prasmuko pro pasų kontrolę. Viena to priežasčių – Ukrainos pasienio darbuotojai nesinaudoja elektronine duomenų baze, kurioje galima rasti Maskvos ieškomų ir terorizmu įtariamų asmenų nuotraukas.

Su kontrterorizmo operacijomis dirbantis Rusijos saugumo pareigūnas mano, kad jei Kijevas naudotųsi tokia duomenų baze, greičiausiai būtų atskleista tikroji N.Nurmagomedovo tapatybė. Tokiu atveju jam nebūtų buvę leista patekti į šalį.

Abiejų šalių pareigūnai tikina, kad po 2014-aisiais Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos Maskva Kijevui pradėjo teikti mažiau žvalgybinės informacijos. O Ukrainos saugumo tarnyba apsikeitimą informacija visiškai nutraukė.

Tiesa, „Reuters“ nepavyko išsiaiškinti, ar Kijevas tokia duomenų baze naudojosi prieš 2014 metus.

„Reuters“ taip pat nepavyko nepriklausomai patvirtinti M.Nurmagomedovo komentarų, tačiau reportažą rengę naujienų tarnybos darbuotojai kalbėjosi su keletu jį pažįstančių žmonių.

M.Nurmagomedovas: „Čia ramu. Jei niekur nesiveli, niekas tavimi nesidomi.“

Jo tėvas, šeimos draugas ir draugas Ukrainoje, taip pat kilęs iš Dagestano, patvirtino, kad „Reuters“ kalbinamas žmogus yra M.Nurmagomedovas.

Sirijoje maždaug dvejus metus praleidęs M.Nurmagomedovas mano, kad Ukrainos pareigūnai vis dar nežino tikrosios jo tapatybės.

„Čia ramu. Jei niekur nesiveli, niekas tavimi nesidomi“, – teigė buvęs IS kovotojas.

Sugrįžusio į Rusiją M.Nurmagomedovo lauktų iki 15 metų kalėjimo. Maskva griežtai baudžia rusus, dalyvaujančius užsienyje vykstančiuose konfliktuose, kurie prieštarauja Rusijos nacionaliniams interesams.

Buvęs kovotojas tikina atsisakęs žiauraus islamizmo ir neigia keliantis grėsmę saugumui. „Mano galvoje nėra minčių ką nors susprogdinti metro stotyje... Mano tikslas yra studijuoti islamą ir sugrįžti į ramų gyvenimą“, – sakė M.Nurmagomedovas.

Grįžtantys džihadistai

M.Nurmagomedovas teigia į Siriją atvykęs 2013-aisiais. Kai prarado tikėjimą IS, jis keturiems mėnesiams buvo įkalintas. Vyrą išlaisvino tuomet, kai jis prisiekė ištikimybę grupuotei.

Buvusio kovotojo teigimu, jis 2015-aisiais sumokėjo Sirijos pabėgėlių šeimai, kad ši paslėptų jį mikroautobuse po daiktais ir išvežtų iš IS kontroliuojamos teritorijos.

Buvusio kovotojo teigimu, jis 2015-aisiais sumokėjo Sirijos pabėgėlių šeimai, kad ši paslėptų jį mikroautobuse po daiktais ir išvežtų iš IS kontroliuojamos teritorijos.

Tuomet M.Nurmagomedovas pėsčiomis nuėjo iki Turkijos, kurioje praleido keletą mėnesių. Čia buvęs IS kovotojas buvo sulaikytas, jam pasakė, kad jį deportuos į pasirinktą šalį.

„Norėjau vykti į Ukrainą“, – pasakojo M.Nurmagomedovas.

Rusijos saugumo pareigūnų teigimu, tūkstančiai buvusių Sovietų Sąjungos respublikų piliečių Irake ir Sirijoje kovėsi IS gretose. Vieno pareigūno teigimu, „pakankamai daug“ buvusių džihadistų rusų šiuo metu yra Ukrainoje. Tiesa, jis nenurodė tikslaus skaičiaus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ vėliava

Ukrainos saugumo tarnybos atstovai teigė neleidę į šalį patekti tiems, kurie, jų žiniomis, kovojo užsienyje. Vis dėlto nuo 2015-ųjų Ukrainoje devyni asmenys buvo nuteisti dėl ryšių su „Islamo valstybe“.

Rusijos piliečiai turi teisę į Ukrainą patekti be vizos, joje per 180 dienų gali nenutrūkstamai praleisti tris mėnesius.

Ukrainos migracijos tarnybos atstovų žiniomis, rusų islamistai Ukrainoje negyvena. Rusijos federacinė saugumo tarnyba į „Reuters“ klausimus neatsakė.

Rusijos piliečiai turi teisę į Ukrainą patekti be vizos, joje per 180 dienų gali nenutrūkstamai praleisti tris mėnesius.

Po to, kai M.Nurmagomedovas atvyko į Ukrainą, jo vyresnysis brolis, verslininkas iš Maskvos, buvo sulaikytas Rusijoje. Jam pateikti kaltinimai terorizmo finansavimu.

Jo tėvas Kazimas teigė, kad mokėjimai, dėl kurių verslininkui pateikti kaltinimai, buvo šeimos pastangų padėti M.Nurmagomedovui dalis.

Pavojus Europos Sąjungai

Ukrainoje pragyvenę penkerius metus Rusijos piliečiai gali kreiptis dėl Ukrainos paso gavimo. Procesas pagreitėja tais atvejais, jeigu jie Ukrainoje turi artimų giminaičių ar yra čia gyvenę anksčiau. M.Nurmagomedovas neatitinka nė vieno iš šių kriterijų.

Pagal birželio 11 dieną įsigalėjusį susitarimą, biometrinį pasą turintiems ukrainiečiams nebereikia vizos norint patekti į daugelį Europos Sąjungos šalių.

„Reuters“ paprašius pakomentuoti situaciją, ES atstovė spaudai tikino, kad Ukraina „atitiko visus būtinus reikalavimus“ dėl bevizio režimo.

ES atstovė spaudai: „ES stiprina politiką dėl sugrįžtančių kovotojų artimiau bendradarbiaudama su kilmės, tranzito ir tikslo šalimis.“

ES pareigūnai privačiai teigė tikintys, kad kiekvienas, įtrauktas į Turkijos ar Rusijos duomenų bazes, Ukrainos pasienyje su ES bus sustabdytas.

Bendrijos atstovai tikino pasitikintys Ukrainos pareigūnais, kurie ir toliau griežtai tikrins biometrinius pasus, kad užtikrintų, jog jie atitinka bevizio susitarimo reikalavimus.

„ES stiprina politiką dėl sugrįžtančių kovotojų artimiau bendradarbiaudama su kilmės, tranzito ir tikslo šalimis“, – teigė ES atstovė spaudai.

„ES taip pat imasi griežtų priemonių stiprinant išorines sienas, pavyzdžiui, gerina informacijos keitimąsi tarp aktualių institucijų, pavyzdžiui, saugumo ir teisėsaugos institucijų, įskaitant muitinės ir pasienio apsaugą ten, kur aktualu“, – pridūrė ji.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min