TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Per žemės drebėjimą Nepale žuvo 1400 žmonių, šiuo metu šalyje yra 25 lietuviai

Nepalas po stipraus žemės drebėjimo
„Scanpix“/AP nuotr. / Nepalas po stipraus žemės drebėjimo
Šaltinis: BNS
0
A A

Galingas žemės drebėjimas šeštadienį sudrebino Nepalą, nusinešdamas mažiausiai 1400 žmonių gyvybes keturiose šalyse. Su žemėmis buvo sulyginti namai ir šimtametės šventyklos, Everesto kalno pašlaitėse kilo pražūtingos lavinos. Nelaimės ištiktame Nepale šiuo metu yra 25 lietuviai, tačiau jie nenukentėjo. Lietuvos vadovai pareiškė užuojautą.

Policija pranešė, kad yra patvirtinta jau mažiausiai 1 130 žmonių žūtis Nepale. Dar 34 žuvo Indijoje, 12 – Tibete ir 2 - Bangladeše. Be to, 2 Kinijos piliečiai žuvo prie Nepalo ir Kinijos sienos.

Tačiau CNN šaltiniai teigia, kad aukų skaičius perkopė 1400.

Kaip nurodė policijos generalinis inspektorius Komalas Singhas Bamas, žuvusiųjų neabejotinai augs.

7,8 balo požeminiam smūgiui kelios minutės iki vidurdienio sudrebinus tankiai gyvenamą Katmandu slėnį, smūgio banga nuvilnijo per sostinę Katmandu ir išplito visomis kryptimis. 

Į šiaurę - Himalajų ir Tibeto link, į pietus - Indo ir Gangos lygumų link, į rytus – Brahmaputros deltos Bangladeše link ir į vakarus – istorinio Lahoro miesto Pakistane link.

Ši nelaimė skurdžioje Nepalo valstybėje yra didžiausia per 80 pastarųjų metų.

CNN reporteris Nepale Maneshas Shrasthas pasakojo, kad buvo sužeistas ir laukė gydytojų Kathmandu ligoninėje, tačiau buvo tiek nukentėjusių, jog pėstute turėjo nukulniuoti iki kitos ligoninės.

Žurnalistas sakė, kad aplink mano daugybę sužeistų žmonių, kurie kraujuoja, rūbais ir skudurais dengia atviras žaizdas.

Žurnalistas matė daugybę sužeistų žmonių, kurie kraujavo, rūbais ir skudurais dengė atviras žaizdas.

Taip reporteris pasakojo, kad matė daug žuvusiųjų kūnų. Jis teigė, kad ligoninės yra perpildytos, tačiau plūsta nauji nuketėjusieji.

„Aplink mane namų sienos nugriuvo į kelio pusę. Visos šeimos yra lauke, susibūrę savo kiemuose. Žemė tebedreba“, – pasakojo Katmandu esantis naujienų agentūros AFP reporteris.

Nėra žinių apie lietuvius

Lietuvos pareigūnai kol kas neturi informacijos apie šalies piliečius, šeštadienį nukentėjusius per stiprų žemės drebėjimą Nepale ir aplinkinėse šalyse. Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovas sako, kad oficialiai žinoma apie 25 ten esančius Lietuvos piliečius, tačiau nė vienas jų nenukentėjo.

„Scanpix“/AP nuotr./Nepalas po stipraus žemės drebėjimo
„Scanpix“/AP nuotr./Nepalas po stipraus žemės drebėjimo

URM atstovas Kęstutis Vaškelevičius BNS pranešė, kad nė vienas iš užsiregistravusių ir apie save pranešusių Lietuvos piliečių Nepale neprašė konsulinės pagalbos, yra sveiki ir gyvi.

Anot jo, padėtis toliau stebima, bendraujama su atsakingais Lietuvos ambasados Indijoje darbuotojais, garbės konsulu Nepale.

URM prašo visus Nepale bei nuo stichijos iš dalies nukentėjusiose šalyse - Indijoje, Kinijoje bei Bangladeše - esančius Lietuvos piliečius ar jų artimuosius registruotis elektroniniu paštu pilieciai@urm.lt.

Užjautą pareiškė Lietuvos vadovai

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą Nepalo prezidentui.

„Scanpix“/AP nuotr./Nepalo gatvės po žemės drebėjimo
„Scanpix“/AP nuotr./Nepalo gatvės po žemės drebėjimo

„Esu sukrėsta žinios apie didelio masto žemės drebėjimą Nepale, nusinešusį daugybę žmonių gyvybių ir sukėlusį nuostolių Jūsų šaliai. Lietuvos žmonių vardu noriu išreikšti nuoširdžią užuojautą ir paramą aukų šeimoms, artimiesiems ir visiems Jūsų šalies gyventojams“, - rašoma D.Grybauskaitės laiške.

Užuojautą pareiškė ir premjeras Algirdas Butkevičius.

„Lietuvos Vyriausybės ir gyventojų vardu reiškiu nuoširdžią užuojautą dėl daugybės aukų Nepale pareikalavusios nelaimės. Šią sunkią valandą linkime stiprybės žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų artimiesiems bei visai Jūsų tautai“, – sakė premjeras.

„Ši tragedija Nepale  - didžiulis skausmas žuvusiųjų artimiesiems ir išbandymas  visai šaliai. Reiškiu nuoširdžią užuojautą aukų šeimoms ir visiems Nepalo gyventojams. Esame sukrėsti ir linkime tvirtybės Jūsų žmonėms šiuo sunkiu metu“, – teigė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

Virpesiai truko vos kelias minutes

7,8 balo smūgiai pasireiškė apie pietus ir labiausiai buvo jaučiami Nepalo sostinėje ir Katmandu slėnyje. Dar po valandos užregistruotas antras, 6,6 balo smūgis bei dar keli silpnesni.

VIDEO: Raw: Powerful Earthquake Rocks Nepal

Dešimtys sužeistųjų atvežta į pagrindinę Katmandu ligoninę.

Kaip pasakojo vienas liudininkų, Pushpa Dasas, jis jau po pirmojo smūgio išbėgęs iš namų, bet vis tiek neišvengė griūvančios sienos, kuri sužalojo jam ranką.

„Buvo labai baisu. Žemė judėjo. Laukiu gydymo, bet personalas sukrėstas“, - sakė darbininkas, laikydamas kaire ranka savo sužeistą dešiniąją. Jam kalbant, užplūdo dar dešimtys žmonių sužeistų daugiausia krintančių plytų.

Verslininkas Shrishas Vaidya su savo šeima buvo dviejų aukštų pastate Katmandu prieigose, kai sudrebėjo žemė.

„Scanpix“/AP nuotr./Nepalas po stipraus žemės drebėjimo
„Scanpix“/AP nuotr./Nepalas

„Tai sunku nusakyti. Namas drebėjo kaip išprotėjęs. Mes išbėgome laukan ir atrodė, kad kilnojasi kelias, – sakė jis. - Nieko panašaus neprisimenu. Net mano tėvai negai prisiminti kažko, kas būtų taip blogai.“

Po valandos žemę supurtė 6,6 balo naujas smūgis, o mažesnio galingumo nauji smūgiai drebino regioną ištisas valandas.

Gyventojai bėgo iš namų ir pastatų apimti panikos. Sienos griuvo, medžiai lankstėsi, nutraukti elektros laidai krito žemėn, o gatvėse atsivėrė didžiulės properšos. Visur sukosi didžiuliai dulkių tumulai.

„Mūsų kaimelis buvo kone nušluotas. Dauguma namų buvo arba palaidoti per žemės nuošliaužas arba apgriauti drebėjimo“, – sakė Vimas Tamangas, gyvenantis Manglungo kaimelyje, kuris stovi visai netoli epicentro.

V.Tamangas sakė, kad pusė kaimo žmonių arba dingo be žinios, arba žuvo. „Visi kaimiečiai susirinko atvirose vietose. Nežinome, ką daryti. Jaučiamės bejėgiai“, – sakė jis telefonu.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nepalas po stipraus žemės drebėjimo
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nepalas po stipraus žemės drebėjimo

Netrukus po žemės supurtymo į ligonines buvo atvežta dešimtys sužeistųjų. Daug kur nesulaukę organizuotos pagalbos nukentėjusiuosius į ligonines pažįstami ir giminaičiai vežė kaip papuola - automobiliais, autorikšomis ir sunkvežimiais.

Katmandu dešimtys žmonių, susirinko prie Norvico tarptautinės ligoninės, kur ant žemės buvo patiesta čiužinių pacientams.

Sutemus tūkstančiai įbaugintų gyventojų nesitraukė iš parkų ir aikščių, baimindamiesi grįžti į savo namus. Meteorologai prognozuoja, kad naktį iš šeštadienio į sekmadienį turėtų lyti su perkūnija. Panašus oro laukiama ir sekmadienį.

VIDEO: Breaking: M7.9 Earthquake in Nepal (Kathmandu) and N India Region [strongest since 1934]

Stichijos padaryti nuostoliai bus vertinami šioje skurdžioje Himalajų šalyje, kuri bene labiausiai garsėja tuo, kad joje yra aukščiausias planetoje kalnas - Everestas, pritraukiantis daugybę alpinistų iš viso pasaulio ir atnešantis 27,8 mln gyventojų šaliai pajamų.

„Scanpix“/AP nuotr./Nepalo gatvės po žemės drebėjimo
„Scanpix“/AP nuotr./Nepalo gatvės po žemės drebėjimo

Kalnų turizmo vyresnysis gidas Angas Tsheringas sako, kad žemės drebėjimo sukelta lavina nušlavė vieną Everesto šlaitą; anot vyriausybės pareigūnų, sužeista mažiausiai 30 žmonių. 

Lavina buvo sukelta vietovėje tarpu Chmubu ledyno ir bazinės stovyklos, kuriose dauguma kopiančiųjų ekspedicijų turi savo stovyklas.

Anksčiau buvo pranešta, kad Nepale už 68 kilometrų į rytus nuo Pocharos, arba 81 kilometro į šiaurės vakarus nuo šalies sostinės Katmandu, šeštadienį apie 6 val. 11 min. Grinvičo (9 val. 11 min. Lietuvos) laiku įvyko 7,9 balo žemės drebėjimas, kuris buvo juntamas ir Indijos šiaurėje.

Evereste žuvo 10 žmonių

Nepale šeštadienį įvykęs stiprus žemės drebėjimas Evereste sukėlė laviną, kuri pražudė 10 žmonių kopimo sezono pradžioje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nepalas po stipraus žemės drebėjimo
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Nepalas po stipraus žemės drebėjimo

Lavina palaidojo dalį pagrindinės bazės bei padidino baimę dėl šimtų ten susirinkusių kopiančiųjų saugumo, sakė Nepalo turizmo ministerijos atstovas Gyanendra Shrestha.

Ministerijos pareigūnų vertinimu, kai prasidėjo žemės drebėjimas, bazinėje stovykloje Evereste buvo mažiausiai 1000 alpinistų, iš jų apie 400 užsieniečių.

Pasak jo, sužeistųjų pilnos jau dvi stovyklos palapinės.

„Aukų gali daugėti, ir užsieniečių, ir šerpų“, – pridūrė jis.

Ministerijos pareigūnų vertinimu, kai prasidėjo žemės drebėjimas, bazinėje stovykloje Evereste buvo mažiausiai 1000 alpinistų, iš jų apie 400 užsieniečių.

Balandis yra vienas populiariausių mėnesių kopimui į Everestą, nes vėliau, gegužės pabaigoje prasideda lietų sezonas, aukščiausią pasaulio viršūnę apgaubia debesys.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min