Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Niekas nežino, kas nutiko pirmam JT humanitarinės pagalbos oro siuntiniui Sirijoje

Humanitarinė pagalba Sirijai
twitter.com/SYRedCrescent nuotr. / Humanitarinė pagalba Sirijai
Šaltinis: 15min
54
A A

Trečiadienį pirmą kartą iš oro buvo numestas Jungtinių Tautų (JT) humanitarinis siuntinys Sirijoje. Pagalbos turėjo sulaukti džihadistų apsupto Deir az Zoro miesto gyventojai. Tačiau operacija nevyko taip, kaip suplanuota, rašo „Vice News“.

21 tonos siuntinys, kurį gabeno Rusijos lėktuvas, turėjo būti oro operacijos startas – tikimasi, kad JT Pasaulio maisto programos (World Food Program (WFP)) humanitariniai siuntiniai pasieks daugiau nei 200 tūkst. žmonių, kuriems gyvybiškai būtina pagalba. Tačiau niekas nežino, kur siuntinys nusileido. Taip pat – nei kaip, nei kam pagalba bus išdalinta.

Deir az Zorą su 200 tūkst. gyventojų laiko apsupę „Islamo valstybės“ džihadistai. Jie kontroliuoja ir dalį miesto. Kitą – Sirijos prezidento Basharo al Assado pajėgos. 

Praėjusią savaitę WPF paskelbė, kad siuntinį gabens Rusijos lėktuvas, kuris bus perdislokuotas iš Pietų Sudano ir skrydžiui virš Sirijos pakils iš neįvardintos trečiosios šalies. 

Rusija bombarduoti Sirijos sukilėlius ir IS pradėjo praėjusių metų rugsėjį. Maskva visomis išgalėmis stengiasi save pristatyti kaip būtiną bet kokio karinio ar diplomatinio sprendimo Sirijoje dalį. Rusija savo lėktuvų panaudojimą tarptautinėje pagalbos misijoje pateikia kaip dar vieną įrodymą, kad jos vaidmuo procese – būtinas. Tačiau WFP tvirtina, kad Rusijos lėktuvas – tiesiog patogiausias būdas pristatyti būtiną pagalbą 200 tūkst. civilių.

Trečiadienį JT skubios pagalbos koordinatorius Stephenas O'Brienas Saugumo tarybai pranešė, kad 21 tonos krovinys ryte buvo išmestas iš lėktuvo.

Pasak jo, Sirijos arabų Raudonasis Pusmėnulis pranešė, kad „padėklai nusileido numatytoje vietoje, kaip planuota“. WFP teigimu, ši organizacija dirbtų kartu su JT saugiai paskirstant humanitarinę pagalbą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Humanitarinė pagalba Sirijai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Humanitarinė pagalba Sirijai

Tačiau tos pačios dienos popietę WFP išplatino aptakiai parašytą pareiškimą, kuris tarsi paneigė S.O'Brieno žodžius. Jame pranešta, kad „operacija nepavyko dėl techninių kliūčių“, ir nebus galima jos kartoti tol, kol nebus apklausta lėktuvo įgula ir jos partneriai ant žemės.

Anot atstovo spaudai, tam, kad būtų išvengta ant žemės esančios ginkluotės, lėktuvas siuntinį išmetė iš didelio aukščio – maždaug iš 6 km. WFP teigimu, pagalbos siuntinio išmetimas iš tokio aukščio – ypač sudėtinga užduotis, ir tikriausiai prireiks ne vieno bandymo, kad būtų pasiektas norimas tikslumas.

Vienas Deir az Zoro gyventojas „Vice News“ sakė, kad trečiadienį virš miesto buvo matomi lėktuvai. „Matėme konteinerius danguje – „Illyushin“ kartu su dar dviem orlaiviais“, – sakė jis ir pridūrė, kad nežino, kur nukrito siunta.

Trečiadienio vakare Sirijos aktyvistų grupė „Justice For Life Observatory in Deir ez-Zo“ pranešė, kad liudininkai patvirtino matę virš miesto išmestus 6 konteinerius.

Tačiau net jeigu ir pagalba pasiektų nustatytą vietą, tai nereiškia, kad Sirijos arabų Raudonasis Pusmėnulis ja tinkamai pasirūpintų.

„Keletas šių konteinerių sprogo, kai jie buvo išmesti į sunkiai pasiekiamas vietoves, nes nesuveikė parašiutai, – pranešė grupė. – Tik trys konteineriai buvo gauti, ir jie buvo labai sugadinti.“

Informacijos trūkumas, kur ir kokios būklės humanitarinė pagalba buvo numesta, iškėlė teoriją, kad ji buvo arba labai suniokota, arba nuklydo į IS kontroliuojamą teritoriją – o tai būtų labai gėdinga JT. Tačiau net jeigu ir pagalba pasiektų nustatytą vietą, tai nereiškia, kad Sirijos arabų Raudonasis Pusmėnulis ja tinkamai pasirūpintų. Nepaisant to, kad ši organizacija veikia mieste, anksčiau humanitarinę pagalbą išgrobstydavo režimo atstovai.

Dabartiniai Deir az Zoro gyventojai ir pabėgėliai, kurie iš jo pabėgo į Turkiją, neslepia abejojantys, kad pagalba bus teisingai paskirstyta režimo kontroliuojamose miesto vietose. Skirtingi šaltiniai „Vice News“ sakė, kad Sirijos kariuomenė pasisavina maistą ir jį tada pardavinėja milžiniškomis kainomis.

Ir Sirijos arabų Raudonojo Pusmėnulio grupė neatrodo pati patikimiausia. Sausio mėnesį Rusija paskelbė numetusi humanitarinį siuntinį į Deir az Zorą, dar vieną – vasario 10 d.

VIDEO: Rusijos išmesta humanitarinės pagalbos siunta

Netrukus Sirijos arabų Raudonasis Pusmėnulis socialiniuose tinkluose paskelbė nuotraukas, patvirtinančias, kad siuntinį jie gavo.

Sirijos kariuomenė pasisavina maistą ir jį tada pardavinėja milžiniškomis kainomis.

Tačiau miesto gyventojai teigia, kad jie nieko nesulaukė nė iš vienos šių siuntų – esą maisto gavo tik tos šeimos, kurios gyveno trijuose iš 15-os miesto rajonų. 

Buvęs Sirijos arabų Raudonojo Pusmėnulio darbuotojas, dirbęs Deir az Zore ir kituose miestuose 2009–2012 m., o vėliau pabėgęs iš šalies, teigia, kad organizacijai diriguoja B.al Assado režimas. Kai prasidėjo karas, organizacija neteko daug opozicijai priklausančių karių – kai kurie buvo užmušti, kai kurie uždaryti į kalėjimą. Nurodymus organizacijai pradėjo dalinti valdžia ir armija.

Nors detalės, kas nutiko siuntoms Deir az Zore, išlieka neaiškios, ankstesnės pagalbos operacijos, kuriose dalyvavo Sirijos arabų Raudonasis Pusmėnulis, buvo kritikuotos dėl to, kad pagalba nepasiekdavo B.al Assado režimui nepritariančių bendruomenių.

Nors oro siuntinių likimas neaiškus, JT pavyko į kai kuriuos apsuptus miestus pagalbą pristatyti žeme. 62 sunkvežimiai pasiekė režimo pajėgų apsuptą Madają, dar trys – netoliese esantį Zabadanio miestą. Atskiri konvojai pagalbą atgabeno dviem miestams Idlibo provincijoje, kuriuos apsupę laiko sukilėliai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Humanitarinė pagalba Sirijai
AFP/„Scanpix“ nuotr./Humanitarinė pagalba Sirijai

Tačiau pagalbos pristatymas sausuma – taip pat itin sudėtingas. Pavyzdžiui, į vieną miestą, esantį už 15–20 minučių nuo Damasko, sunkvežimiai vyko 48 valandas. JT siuntų pristatymui trukdė Sirijos valdžia – sukūrė sudėtingas biurokratines kliūtis, vilkino procesą.

Trečiadienį JAV ambasadorė JT Samantha Power paskelbė pranešimą, kuriame griežtai sukritikavo Sirijos režimą. „Jie vaidina Dievą – sprendžia, ką jie mėgins numarinti badu, ir ką bent kol kas – ne“, – sakė ji.

JT duomenimis, mažiausiai 480 tūkst. žmonių Sirijoje gyvena apsuptose vietovėse. Kai kurių kitų organizacijų teigimu, tokių žmonių gali būti net apie milijoną.

Komentarai: 54
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min