TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Nobelio medicinos premija – mokslininkams, paaiškinusiems, kaip smegenys kuria erdvės žemėlapį

Nobelio medicinos premijos laureatai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Nobelio medicinos premijos laureatai
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Pirmadienį prasidėjo šių metų Nobelio premijų teikimas – pirmoji premija skirta medicinos ir fiziologijos srityje. Prestižinis apdovanojimas atiteko Norvegijos mokslininkei Mayai-Britttai Moser, jos vyrui Edvardui Moseriui ir Didžiosios Britanijos ir JAV pilietybę turinčiam mokslininkui Johnui O'Keefui, skelbia BBC.

Nobelio komitetas Stokholme veikiančiame Karolio institute pirmadienį paskelbė, jog šių mokslininkų atrastas „vidinis GPS (pasaulinė vietos nustatymo sistema)“ padėjo paaiškinti, kaip smegenys sukuria „mus supančios erdvės žemėlapį ir kaip mes sugebame rasti kelią sudėtingoje aplinkoje“.

Žiuri pažymėjo, kad šie darbai iš esmės pakeitė supratimą, kaip smegenyse sąveikauja specializuotų ląstelių grupės.

Šie atradimai išsprendė problemą, kuri šimtmečius rūpėjo filosofams ir mokslininkams

Ji pridūrė, kad vietos ir navigacijos problema šimtmečius nedavė ramybės filosofams ir buvo pagrindinė problema, kurią mėgino spręsti vokiečių mąstytojas Immanuelis Kantas.

„Šie atradimai išsprendė problemą, kuri šimtmečius rūpėjo filosofams ir mokslininkams“, – sakoma instituto pranešime, kuriuo informuojama apie paskirtą premiją, įskaitant 8 mln. Švedijos kronų (apie 3,04 mln. litų) piniginę jos dalį.

Pusė šios sumos atiteks J.O'Keefe'ui, o kita – sutuoktiniams Moseriams, kurie yra tik penktoji kada nors Nobelio premiją kartu pelniusi pora.

Tarp ankstesnių buvo garsieji radioaktyvumo tyrėjai – prancūzas Pierre'as Curieir lenkė Maria Sklodowska-Curie.

75 metų J.O'Keefe'as vadovauja Seinsburry – „Welcome“ nervinių tinklų ir elgsenos centrui prie Londono universitetinio koledžo. Moseriai dirba mokslinių tyrimų institute Norvegijos mieste Trondheime.

J.O'Keefe'as pirmąją šios sistemos dalį atrado 1971 metais, aptikęs tam tikro tipo nervinių ląstelių smegenų srityje, vadinamoje hipokampu, kurios visuomet aktyvuodavosi, kai tiriamoje žiurkė atsidurdavo tam tikroje patalpos vietoje.

Buvo nustatyta, kad žiurkės smegenyse susidaro savotiškas patalpos žemėlapis..

2005 metais, praėjus daugiau kaip trims dešimtmečiams, sutuoktiniai May-Britt ir Edvardas Moseriai, dirbę Trondheime įsikūrusiame Norvegijos mokslo ir technologijos universitete, atrado kitokio tipo neuronus, sukuriančius koordinačių sistemą, leidžiančią tiksliai pasirinkti kelią, nurodė Nobelio komitetas.

Žinia sukrėtė

51 metų May-Britt Moser sakė Nobelio fondui, kad buvo sukrėsta šios žinios ir kad jos metais vyresniam vyrui tai dar nežinoma, nes jis skrenda lėktuvu į Miuncheną, kur Maxo Plancko institute turi pristatyti jų tyrimą.

Turime tą pačią viziją; mums itin patinka suprasti – ir darome tai kalbėdamiesi vienas su kitu, kalbėdamiesi su kitais žmonėmis

„Turime tą pačią viziją; mums itin patinka suprasti – ir darome tai kalbėdamiesi vienas su kitu, kalbėdamiesi su kitais žmonėmis, taip pat mėgindami atsakyti į mums rūpimus klausimus geriausiai, kaip galime išmąstyti“, – aiškino ji.

„Ir galime apie tai diskutuoti iškart, kai aplanko kokia nors idėja, užuot planavus susitikimą po 2–3 savaičių. Tai nepaprastai svarbu“, – sakė jie ir pridūrė, kad jie yra susituokę jau 30 metų.

„Tai tokia didelė garbė visiems mums ir visiems žmonėms, kurie dirbo su mumis ir rėmė mus, - sakė ji. – Mes tęsime darbą ir galbūt ateityje padarysime dar didesnių atradimų.“

Žiuri pranešime nurodoma, kad smegenų erdvinio orientavimosi sistemos tyrimai gali „padėti mums suprasti mechanizmą, lemiantį niokojantį erdvinės atminties praradimą“, pasireiškiantį žmonėms, sergantiems Alzheimerio liga.

Šie atradimai taip pat atvėrė kelią naujai pažvelgti į mąstymo procesus, tokius kaip atmintis, mąstymas ir planavimas.

Britanijos Oksfordo universiteto neurofiziologijos profesorius Andrew Kingas savo komentare pažymėjo, kad J.O'Keefe'o darbai „sukėlė revoliuciją mūsų supratime“.

„Šis darbas, taip pat atliktas May-Britt ir Edvard Moserių, taip pat pabrėžia gyvūnų elektrofiziologinių tyrimų svarbą atskleidžiant svarbių įžvalgų apie smegenų veiklą“, – rašo jis.

J.O'Keefe'as gimė 1939 metais. May-Britt Moser gimė 1963-aisiais, o jos vyras – 1962-aisiais.

Premija medicinos srityje atvėrė šių metų Nobelio apdovanojimų savaitės sezoną.

Praėjusiais metais Nobelio medicinos premija už svarbius tyrimus, padedančius suprasti, kaip baltymai ir kitos medžiagos yra transportuojamos ląstelių viduje, atiteko dviem amerikiečiams biologams – Jamesui Rothmanui bei Randy Schekmanui ir Vokietijoje gimusiam tyrėjui Thomui Suedhofui.

Šiųmetė premija trims mokslininkams bus įteikta gruodžio 10 dieną per Stokholme įvyksiančią iškilmingą apdovanojimų įteikimo ceremoniją.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min