Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 12d. 12:06 , atnaujinta: 2012 spalio 12d. 12:42

Nobelio taikos premija atiteko Europos Sąjungai

ES valstybių narių vėliavos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / ES valstybių narių vėliavos

Šių metų Nobelio taikos premiją nuspręsta skirti krizės krečiamai Europos Sąjungai (ES). Apdovanojimas Bendrijai skiriamas tokiu metu, kai ji susiduria su didžiausia per 54 metus finansine krize.

Penktadienį spaudos konferencijoje Osle Nobelio komitetas pranešė, kad 2012-ųjų Nobelio taikos premiją nuspręsta skirti ES.

Likus mažiau nei valandai iki oficialaus paskelbimo šią informaciją išplatino Norvegijos visuomeninis transliuotojas NRK.

ES ir jos pirmtakai daugiau kaip šešis dešimtmečius prisidėjo prie taikos ir susitaikymo, demokratijos ir žmogaus teisių užtikrinimo Europoje“, – teigiama pranešime.

ES šiuo metu išgyvena rimtus ekonominius sunkumus ir socialinius neramumus. Norvegijos Nobelio komitetas linki susitelkti ties svarbiausiu – kova už taiką ir susitaikymą, demokratiją ir žmogaus teises. ES suvaidintas vaidmuo padėjo Europai iš karo žemyno tapti taikos žemynu, teigia komitetas.

Nobelio taikos komiteto vadovo Thorbjorno Jaglando teigimu, Europos Sąjunga daug nuveikė, kad Balkanuose ir Turkijoje būtų gerbiamos žmogaus teisės. Pavyzdžiu laikomas ir Prancūzijos bei Vokietijos susitaikymas po antrojo pasaulinio karo.

Ji skiriama visai Europos Sąjungai, visiems 500 mln. piliečių, - sakė EK prezidentas J.M.Barroso.

„Didelė garbė“

Pasak buvusio Vokietijos kanclerio Gerhardo Schroederio, šios premijos skyrimas patiems europiečiams  yra „didelė paskata“ . „Europos augimui ir jėgų stiprinimui – šis prizas labai laiku“, – sakė G.Schroederis.

Toks apdovanojimas visais Europos Sąjungos lygmenimis turėtų būti priimtas kaip paskata tęsiant integracijos procesus.

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas teigė, kad apdovanojimas jį labai sujaudino.„Tai gali pasitarnauti įkvėpimui. Europos Sąjunga yra unikalus darinys, kuris karą pakeičia taika, neapykantą – solidarumu“, – sakė Vokietijos politikas.

Europos Parlamento narys Elmaras Brokas šią premiją pavadino „pelnytu apdovanojimu“. „Europos Sąjunga karą Europoje padarė neįmanomą“, – sakė jis Vokietijos naujienų agentūrai DAPD. Apdovanojimas ES teko sunkiu metu ir „yra svarbus skatinimo ženklas, kad turime įveikti finansų krizę“.

Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Barroso apdovanojimą taip pat pavadino „didele garbe“. „Jis skiriamas visai Europos Sąjungai, visiems 500 mln. piliečių“, – skelbia J.M.Barroso „Twitteryje“.

Gavo 231 pasiūlymą

Norvegijos Nobelio komitetas šiemet gavo pasiūlymus su 231 kandidato pavarde ar organizacijos pavadinimu.  Daugiausia kandidatūrų buvo gauta pernai – 247-ios.

Pagal Nobelio fondo statutą nominacijai kandidatus gali pasiūlyti nacionalinių asamblėjų, vyriausybių, tarptautinių teismų nariai, universitetų rektoriai, profesoriai, mokslininkai, institutų direktoriai, asmenys, kartą jau nominuoti Nobelio taikos premijai, aktyvūs ir buvę Nobelio taikos komiteto nariai bei patarėjai. Gautų kandidatų pavardžių komitetas niekuomet neatskleidžia.

Oslo Taikos tyrimų instituto vadovas Kristianas Bergas Harpvikenas kasmet pats sudaro savo kandidatų į Nobelio taikos premiją sąrašą. Šiemet jame įrašytas nepriklausomas Rusijos radijas „Echo Moskvy“ ir jos vyriausiasis redaktorius Aleksejus Venediktovas, taip pat Rusijos teisių gynimo grupės įkūrėja Svetlana Ganuškina. Sąraše ir dviejų Nigerijos piliečių pavardės, tai arkivyskupo Johno Onaiyekino ir Sokoto sultono Saado Abubakaro. Šie vyrai kovoja su piktnaudžiavimu religija. Laureate gali tapti ir prieš burką Afganistane kovojanti buvusi ministrė S.Samar.

Teiks gruodį

Nobelio taikos premiją teikia Norvegijoje sudarytas komitetas. Pagal Nobelio valią, taikos prizas turi atitekti tam, kuris „padarė daugiausiai darbo darbo brolybei tarp tautų, sumažino arba panaikino reguliarią kariuomenę ir palaikė bei skatino taiką“.

Nobelio taikos premija kasmet teikiama Alfredo Nobelio mirties dieną, gruodžio 10-ąją. Laureatui įteikiamas medalis, asmeninis diplomas ir piniginis prizas – 8 mln. Švedijos kronų (apie 931 tūkst. eurų). Piniginis prizas šiemet buvo sumažintas nuo 2001 metų jis buvo 10 mln. Švedijos kronų.

Nobelio taikos premija pernai buvo padalinta trims moterims – Liberijos prezidentei, 74-erių Ellen Johnson Sirleaf, tos pačios šalies aktyvistei 40-metei Leymahai Gbowee, kurios šiuo metu tarpusavyje vaidijasi, ir Jemeno šalies atstovei 33-ejų Tawakkol Karman. Jos apdovanotos už savo šalyje nuolat vykdomą kovą už moterų teises ir saugumą.

Nobelio taikos premija, kaip ir medicinos, literatūros, chemijos ir fizikos, teikiama nuo 1901 metų, kuomet Stokholme įsikūrė Nobelio fondas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min