Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nobelio taikos premijos laureatė Karman – „Jemeno revoliucijos motina“

Tawakkul Karman
„Scanpix“ nuotr. / Tawakkul Karman
Šaltinis: BNS
0
A A

Viena iš trijų Nobelio taikos premijos laureačių Tawakkul Karman, kurią jemeniečiai vadina „geležine moterimi“ ir „revoliucijos motina“, augina tris vaikus ir jau seniai kovoja už žmogaus teises, o jos areštas sausio mėnesį prisidėjo prie masinio sukilimo prieš autoritarinį prezidento Ali Abdullah Saleho režimą išprovokavimo.

Pastaruosius aštuonis mėnesius ši 32 metų moteris buvo kasdienių gatvių protestų pirmosiose linijose ir drauge su šimtais tūkstančių kitų protestuotojų reikalavo A.A.Saleho nušalinimo ir demokratinės vyriausybės sukūrimo.

Ji ir kiti jauni aktyvistai nesiliovė protestavę tik taikiai, nors atrodė, kad aplink juos pratrūko visas Jemenas.

A.A.Salehas, kuris šią neturtingą arabų valstybę valdo jau 33 metus, kategoriškai atsisakė atsistatydinti, o jo saugumo pajėgos ne kartą šaudė į protestuotojus. Sostinė Sana ir kiti šalies miestai virto karo zonomis – režimo pajėgos kovoja su protestų pusėn perbėgusiais kariniais junginiais ir prezidento atžvilgiu priešiškai nusiteikusių genčių kovotojais.

„Esu labai laiminga dėl šios premijos, – naujienų agentūrai AP sakė T.Karman. – Skiriu šią premiją revoliucijos Jemene jaunimui ir Jemeno liaudžiai“.

T.Karman yra kilusi iš Pietų Jemeno Taizo miesto, kuris garsėja savo viduriniąja klase ir universiteto intelektualais. Būtent jis tapo terpe opozicijai ir sukilimo prieš prezidentą epicentru.

T.Karman aktyviste tapo gerokai anksčiau nei prasidėjo per Tunisą, Egiptą, Jemeną ir kitas šalis nusiritę Arabų pavasario sukilimai ir pratrūko didžiulis žmonių nepasitenkinimas autoritariniais valdytojais, ekonomine nelygybe ir korupcija.

T.Karman vadovavo žurnalistus ginančiai žmogaus teisių organizacijai „Žurnalistės be grandinių“ („Women Journalists without Chains“). Ji priklauso Jemeno opozicinei islamo fundamentalistų partijai „Islah“, ryši musulmonišką skarą ir jau daug metų kovoja už didesnes moterų teises šioje konservatyvioje valstybėje. Ji organizuodavo mažesnio masto protestus, kurių metu būdavo reikalaujama liautis persekiojus žurnalistus ir suteikti didesnę raiškos laisvę.

Po to, kai 2010 metų pabaigoje Tunise kilo protestai prieš režimą, sausio mėnesį Sanoje ir Taize pradėjo plėstis protestai prieš A.A.Salehą.

Tačiau pastaruosius ypač paskatino T.Karman areštas sausio 23 dieną. Ji buvo areštuota savo namuose Sanoje ir kelioms valandoms išvežta – tai sukėlė daugelio pasipiktinimą, nes Jemene moterys sulaikomos labai retai. Ir nors T.Karman kitos dienos paryčiais buvo paleista, protestai ėmė plėstis dideliu greičiu.

Nuo to laiko šimtai tūkstančių žmonių kone kasdien renkasi Sanos centrinėje žiedinėje sankryžoje, kurią protestuotojai pervadino Permainų aikšte, ir kituose šalies miestuose. Gimtajame T.Karman Taize ne kartą buvo šaudoma į protestuotojus.

T.Karman stengėsi įvairias protestuotojų grupe sujungti į nacionalinę tarybą, kuri atstovautų revoliucijos jaunimui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min