Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Norvegijoje – kraupus dvigubas išpuolis: sulaikytasis pripažino savo kaltę, aukų skaičius gali išaugti iki 98

47RS110723A423
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sprogimo vietoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Norvegijos sostinėje penktadienį įvykusių žiaurių išpuolių aukų skaičius gali išaugti iki 98. Policija paskelbė, kad sulaikytasis prisipažino dėl įvykdytų nusikaltimų.

Kaip įtariama, Oslo apylinkėse vykusioje vienoje jaunimo sueigoje šaudė 32 metų norvegas, kuris anksčiau internete skelbė prieš musulmonus nukreiptus pranešimus, policijos komisaras Sveinungas Sponheimas sakė televizijai NRK.

Tačiau jis pridūrė: „Per anksti kalbėti, ar tai buvo šio išpuolio motyvas.“

Policija perspėjo, jog aukų skaičius dar gali padidėti, kai bus nuodugniai apieškota vasaros stovyklos susitikimo, kurį netoli Oslo esančioje Utojos saloje organizavo premjero Jenso Stoltenbergo valdančioji Leiboristų partija, teritorija.

Tuo tarpu policija šeštadienį nurodė, kad prie kitų potencialių taikinių sostinėje buvo sustiprintos saugumo priemonės, tačiau buvo atšauktas patarimas gyventojams likti namuose.

„Gavome patvirtinimą, jog žuvo mažiausiai 84 žmonės. Neatmetame, jog aukų skaičius bus didesnis“, – policijos atstovas Are Frykholmas sakė naujienų agentūrai AFP apie šaudymą saloje.

Policija anksčiau patvirtino, kad per galingą sprogimą Oslo centre netoli premjero biuro ir kelių kitų vyriausybinių pastatų žuvo septyni žmonės, dar devyni buvo sunkiai sužeisti.

Kaip praneša televizija TV2, suimtas įtariamasis palaikė ryšius su dešiniaisiais ekstremistais ir turėjo du jo vardu registruotus ginklus.

Premjeras J.Stoltenbergas sakė, kad šių atakų organizatoriai neįbaugins vienos iš taikiausių šalių Europoje.

„Žmonės išgyveno košmarą, kurį tik nedaugelis iš mūsų gali įsivaizduoti, – sakė jis. – Ateinančios dienos parodys, kas yra už tai atsakingi ir kokia bausmė jiems bus skirta.“

„Žinia bet kam, užpuolusiems mus, žinia nuo visų (žmonių) Norvegijoje: jūs mūsų nesunaikinsite, nesugriausite mūsų demokratijos ir mūsų idealų apie geresnį pasaulį“, – pabrėžė vyriausybės vadovas.

Šios atakos buvo didžiausios Vakarų Europoje nuo 2004 metais įvykdytų traukinių sprogdinimų Madride

Vakarų šalių lyderiai pasmerkė šias atakas ir reiškė solidarumą su NATO nare Norvegija, kuri entuziastingai dalyvauja tarptautinėse karinėse misijose. Norvegijos kariai yra dislokuoti Afganistane, o jos oro pajėgos dalyvauja vykdant smūgius Libijoje.

J.Stoltenbergas šeštadienį planuoja pasakyti kalbą 560 žmonių, dalyvavusių jaunimo sueigoje Utiojos saloje.

Šių įvykių liudininkai pasakojo apie paniką ir siaubą, kuris apėmė žmones, kai užpuolikas, kuris, pasak policijos, vilkėjo policijos uniformą, nors niekada policijoje nedirbo, pradėjo šaudyti į susirinkusius jaunuolius.

„Pamačiau daugybę bėgančių ir klykiančių žmonių, įbėgau į artimiausią pastatą ir pasislėpiau po lova“, – 19-metė Emilie Bersaas sakė Didžiosios Britanijos palydovinei televizijai „Sky News“.

„Tai atrodė neįtikėtina, juolab Norvegijoje, – pridūrė ji. – Apie panašius įvykius išgirstame iš Jungtinių Valstijų.“

Kitas išsigelbėjęs jaunuolis Jorgenas Benone pasakojo: „Žmonės slėpėsi už riedulių. Mačiau, kaip šaudoma į žmones... Man atrodė, jog geriausiai būtų likti ramiam, nebėgti į atvirą vietą.“

„Kartą pamačiau (šaulį) vos už 20–30 metrų nuo manęs“, – sakė J.Benone, pridūręs, kad vėliau puolė į vandenį ir buvo išgelbėtas vienos valties.

Norvegijos policija perspėjo, jog saloje taip pat galėjo būti paslėpta sprogmenų.

Pranešimai apie šaudymą saloje pasklido tuojau po to, kai Oslo centre esančiame vyriausybiniame kvartale driokstelėjo sprogimas. Policija nurodė, jog šį „galingą sprogimą“ sukėlė „bomba“.

Nuotr. ia Facebook/Andersas Behringas Breivikas
Nuotr. iš Facebook/Andersas Behringas Breivikas

„Esama priežasčių manyti, jog tarp šių įvykių yra ryšys“, – komisaras S.Sponheimas sakė žurnalistams Osle.

Sostinės meras Fabianas Stangas teigė, kad Oslui sunku susitaikyti su mintimi, jog jis tapo dar vienu sprogdintojų taikiniu.

„Šiandien galvojame apie žmones, gyvenančius Niujorke ir Londone, kurie yra patyrę tokių dalykų“, – jis sakė „Sky News“.

Sprogimas smarkiai apgadino premjero biurą ir kitus pastatus. Gatvės buvo nuklotos stiklo šukėmis, o nuo vieno sudegusio automobilio kilo dūmai.

Vienas policijos atstovas sakė, kad prieš pat sprogimą toje vietoje buvo pastebėtas dideliu greičiu važiavęs automobilis, tačiau nepatvirtino, kad buvo detonuotas sprogmenų prikrautas automobilis.

Policija atitvėrė įvykio vietą ir paragino gyventojus likti namuose.

Norvegijos sostinė pasaulyje garsėja kaip vieta, kurioje teikiamos Nobelio taikos premijos ir kurioje 1993 metais buvo pasirašyti Izraelio ir palestiniečių taikos susitarimai.

Šios atakos buvo didžiausios Vakarų Europoje nuo 2004 metais įvykdytų traukinių sprogdinimų Madride, per kuriuos žuvo 191 žmogus, dar beveik 2 000 buvo sužeisti.

Papildyta 13.21 val. Premjeras: tokio nusikaltimo Norvegijoje nebuvo nuo Antrojo pasaulinio karo laikų

Premjeras J.Stoltenbergas pareiškė, kad to, ką patyrė Norvegija penktadienį, šalis nejuto nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Šeštadienį surengęs spaudos konferenciją premjeras penktadienio įvykius pavadino ncionaline tragedija: „Tai košmaras už suvokimo ribų.“

„Aš pažinojau daugybę žuvusiųjų. Pažinojau tuos jaunus žmones ir pažįstu jų tėvus“, – spaudos konferencijoje sakė premjeras, kurio žodžius perduoda „Reuters“. Premjeras sakė, kad jį dar labiau skaudina tai, kad vietoje, kurioje įvyko žudynės, jis praleisdavo kiekvieną vasarą nuo pat 1979 metų.

Premjeras sakė nenorintis spekuliuoti šių žudynių motyvais, tačiau pabrėžė, kad, lyginant su kitomis valstybėmis, Norvegija turi ne tokių didelių su dešiniaisiais radikalais susijusių problemų. „Tačiau pas mus yra kelios grupuotės, mes sekėme jas anksčiau, ir policija žino, kad šalyje yra dešiniųjų organizacijų“, – sakė jis.

Papildyta 14.30 val. Ieškoma antro įtariamojo

Tirdama žudynes Utojos saloje, Norvegijos policija ieško antro įtariamojo, praneša „Norsk rikskringksting“, remdamiesi šaltiniais teisėsaugoje.

Tirdama Utojos salos teritoriją policija rado automobilį su nesprogusiu sprogmeniu. Iš pradžių manyta, kad mašina priklauso jau sulaikytam įtariamajam, tačiau dabar pasirodė informacija, kad jis galbūt veikė ne vienas.

Liudininkai pasakoja, kad antrasis vyras, priešingai nei A.B.Breivikas, nevilkėjo pareigūno uniforma.

Papildyta 15.06 val.: Sulaikytas dar vienas vyras

Reuters/Scanpix nuotr./Sulaikytas ginkluotas vyras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sulaikytas ginkluotas vyras.

A.B.Breivikas neseniai buvo nusipirkęs šešias tonas trąšų, kurios galėjo būti panaudotos sprogmenų gamybai. Pareigūnai teigia, kad teoristai trąšas maišo su dyzelinu. Kaip skelbia „Reuters“, trąšos buvo nupirktos gegužės 4 dieną.

Tuo tarpu pranešama, kad prie viešbučio, kuriame apsistojęs Norvegijos premjeras, buvo sulaikytas vyras. Neskelbiama, ar yra kažkokių duomenų, jog jis susijęs su įvykdytais nusikaltimais. „Reuters“ praneša, kad vyras buvo sulaikytas todėl, kad savo kišenėje turėjo peilį.

Žiniasklaidoje jau pasirodė pranešimų, kad jaunuolis nesipriešino sulaikomas, jis yra Darbo partijos narys ir pareigūnams tvirtino, kad peilį nešėsi dėl to, kad norėjo apsisaugoti.

Papildyta 17.38 val. „Sky News“ praneša, kad išaugo aukų skaičius – pagal paskutinius duomenis, saloje buvo nužudyti 85 žmonės, taigi penktadienį iš viso buvo nužudyti 92 žmonės.

Norvegijos premjeras J.Stoltenbergas šeštadienį per susitikimą su išsigelbėjusiais per dvigubą išpuolį žmonėmis ir žuvusiųjų artimaisiais pareiškė, kad visas pasaulis galvoja apie šių atakų aukas.

„Visas pasaulis galvoja apie juos“, – sakė premjeras, dėkodamas užsienio šalims, pareiškusioms palaikymą Norvegijai.

J.Stoltenbergas sakė, kad Norvegijos pareigūnai dirba kartu su užsienio žvalgybos agentūromis, aiškinantis, ar su sprogdinimu Oslo centre ir šaudymu netoli sostinės esančioje Utiojos saloje nėra susiję kokie nors tarptautiniai veikėjai.

„Palaikome ryšius su kitų šalių žvalgybos tarnybomis“, – J.Stoltenbergas pareiškė po susitikimo viename viešbutyje su išsigelbėjusiais per šaudymą netoliese esančioje saloje.

„Šiuo metu vyksta kai kurie tyrimai, – sakė jis. – Akivaizdu, kad kai kuriuose iš jų siekiama... ištirti, ar esama kokių nors tarptautinių ryšių.“

Papildyta 20.58 val. Pripažino kaltę

Šeštadienį vakare surengtos spaudos konferencijos metu Norvegijos policijos atstovai paskelbė, kad sulaikytasis A.B.Breivikas prisipažino kaltas.

Pareigūnai teigė, kad jis į žmones saloje šaudė 1,5 valandos ir pasidavė iškart vos atvykus pareigūnams. Policininkai į salą atvyko praėjus 40 minučių po to, kai gavo pranešimą apie nusikaltimą.

Pareigūnai teigia, kad aukų skaičius gali išaugti iki 98, nes keli žmonės dar yra laikomi dingę be žinios ir rasti juos yra mažai vilčių.

Papildyta 21.45 val.: Paaugliai apibūdino antrąjį vyrą 

Kol kas pareigūnai neatskleidžia, ar iš tiesų, jų duomenimis, žudikai buvo dviese.

Tuo tarpu liudininkai žiniasklaidai pasakoja, kad saloje šaudė dviese – šūviai pasipildavo iš skirtingų pusių. Keli paaugliai norvegų leidiniui VG sakė, kad antrasis vyras nevilkėjo policininko uniformos.

Jie teigė, kad antrasis vyras – apie 180 cm ūgio, tamsiais plaukais, atrodo kaip „tipiškas norvegas“. Vienas paauglys pasakojo matęs, kaip rankoje jis laiko pistoletą, o už nugaros – kažkokį kitą ginklą.

Viena išsigelbėjusi 16-metė pasakojo, jog buvo aiškiai matyti, kad nusikaltėliai labai skuba.

Papildyta 01.21 val. A.B.Breivikas pareiškė, kad jo veiksmai buvo „žvėriški, bet būtini“, praneša CNN. Tai žiniasklaidai perdavė jo advokatas. Advokato teigimu, savo baisaus poelgio motyvus A.B.Breivikas ketina išdėstyti pirmadienį teisme.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min