Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 20d. 13:26

Norvegijos ekstremistas Andersas Behringas Breivikas prieš savo išpuolius išstudijavo „al Qaeda“ atakų taktiką

Andersas Behringas Breivikas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Andersas Behringas Breivikas

Norvegijos ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas penktadienį pareiškė teismui, kad žinių apie sprogdinimų ir ginkluotų išpuolių organizavimą sėmėsi iš interneto, tyrinėdamas džihadistų tinklo „al Qaeda“ ir kitų atakų analizes, taip pat perskaitęs daugiau nei 600 bombų gamybos instrukcijų.

Penktąją bylos nagrinėjimo dieną dėl masinių žudynių prisipažinęs A.B.Breivikas sakė ypač atidžiai išstudijavęs 1993 metais įvykdytą sprogdinimą Pasaulio prekybos centro pastate Niujorke ir Timothy McVeigho 1995 metais įvykdytą sprogdinimą Oklahomos Sityje.

Kalbėdamas apie „al Qaeda“, jis pareiškė: „Išstudijavau kiekvieną jų veiksmą – ką jie atliko blogai ir ką gerai.“

Šį islamistų judėjimą A.B.Breivikas laiko „sėkmingiausiu pasaulyje revoliuciniu judėjimu“ ir sakė, kad jis turėtų įkvėpti ultradešiniuosius kovotojus, nors jų tikslai skirtingi.

Penktadienį klausinėjamas savo advokatų 33 metų kaltinamasis sakė sąmoningai vartojantis „techninę kalbą“, kad išlaikytų savitvardą.

„Mes norime sukurti europietišką „al Qaeda„ versiją“, – pažymėjo jis.

A.B.Breivikas prisipažino pernai liepos 22 dieną įvykdęs dvi atakas, per kurias žuvo 77 žmonės, tačiau neigė savo baudžiamąją kaltę, aiškindamas, kad jo aukos išdavė Norvegiją, palankiai vertindamos imigraciją.

Akivaizdžiai demonstruojamas nesigailėjimas dėl savo veiksmų ir dalykiška maniera pasakojant apie ginklus ir taktiką labai papiktino kai kuriuos aukų, kurių dauguma buvo paaugliai, artimuosius.

Penktadienį klausinėjamas savo advokatų 33 metų kaltinamasis sakė sąmoningai vartojantis „techninę kalbą“, kad išlaikytų savitvardą.

„Tai baisūs, barbariški veiksmai, – aiškino jis. – Jeigu mėginčiau kalbėti labiau įprasta kalba, nemanau, kad išvis galėčiau apie tai prabilti.“

A.B.Breivikas prisipažino detonavęs sprogmenų prikrautą automobilį Osle ir taip užmušęs aštuonis žmones, taip pat nušovęs dar 69 žmones valdančiosios Darbo partijos jaunimo stovykloje netoli sostinės esančioje Utiojos saloje.

Jis tvirtina priklausantis antiislamiškam tinklui „Knights Templar“, nors prokurorai pareiškė netikintys, kad tokia organizacija egzistuoja.

Jeigu būtų pripažintas psichiškai sveiku, A.B.Breivikui gali būti skirtas iki 21 metų laisvės atėmimas arba priimtas alternatyvus susitarimas dėl jo izoliacijos, kol ekstremistas bus laikomas keliančiu pavojų visuomenei.

Jeigu būtų pripažinta, kad jo psichika sutrikusi, A.B.Breivikas būtų priverstinai gydomas uždaroje psichiatrinėje klinikoje.

A.B.Breivikas teismui tvirtina, kad nėra psichinis ligonis

Dešiniųjų ekstremistas A.Breivikas, penktadienį Oslo teismui tvirtino, kad yra sveiko proto.

„Aš nesu psichiatrijos atvejis“, – teismui pareiškė A.B.Breivikas ir pridūrė: „Pagal baudžiamąją teisę esu sveiko proto.“

A.B.Breivikas: „Esu labai malonus žmogus“

Penktadienį  Oslo teismui jis sakė, kad iš tikrųjų yra labai geras žmogus, bet mokėsi užblokuoti savo emocijas.

„Normaliomis sąlygomis esu labai malonus žmogus“, – penktąją savo teismo proceso dieną pareiškė šis 33 metų dešiniųjų ekstremistas. Jis pridūrė, kad daug metų meditavo ir mokėsi užgniaužti savo emocijas, kol pasirengė žudynėms.

„(Emociškai) buvau gana normalus iki 2006-ųjų, kai pradėjau savo pasirengimą“, – tvirtino jis ir pavadino save užjaučiančiu žmogumi.

„Turi pasirinkti taktiką ir strategiją priešui, tiems, kuriuos vertinu kaip teisėtus taikinius, dehumanizuoti“, – sakė jis.

(Emociškai) buvau gana normalus iki 2006-ųjų, kai pradėjau savo pasirengimą, tvirtino jis.

„Jei būčiau to nepadaręs, nebūčiau su tuo susidorojęs“, – sakė jis, turėdamas omenyje savo liepos 22 dienos nusikaltimus, kai susprogdino bombą prie vieno vyriausybės pastato Osle, o paskui nukeliavo į kurortinę salą netoli sostinės ir pradėjo šaudyti į jaunimo stovyklos dalyvius. Per bombos sprogimą žuvo aštuoni žmonės, o saloje jis nušovė dar 69 žmones.

A.B.Breivikas pripažino, jog tai buvo „baisūs, barbariški veiksmai“ ir jog jis turėjo „daug metų dirbti su (savo) psichika“, kad padarytų tokį dalyką. Jis pabrėžė: „Negalima pasiųsti į karą nepasirengusio žmogaus.“

A.B.Breivikas teismui aiškino, kad laiko save nacionalistų „riteriu“, didvyriškai ginančiu „etninius norvegus“ nuo išnaikinimo, kurį esą neša „musulmonų invazija“, nulemta valdančiosios Darbo partijos imigracijos politikos.

Penktadienį jis pakartojo, jog dėl to, kad jo išpuoliai buvo „būtini“, jis ypač kaltina norvegų ir Europos žiniasklaidą, nes ji „sistemingai cenzūruoja“ tokius ultranacionalistus kaip jis ir pašalina juos iš demokratijos.

Jis sakė, kad nebūtų įvykdęs savo išpuolių, jeigu būtų jautęs, kad Norvegijos žiniasklaida prieš 2009-ųjų parlamento rinkimus teisingai nušviečia populistinę, imigracijos atžvilgiu skeptišką Pažangos partiją. Jis nusivylė, kai taip, jo nuomone, nenutiko.

A.B.Breivikas, kuris yra apkaltintas „teroro aktais“, padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą ir sakė, kad jo veiksmai buvo „žiaurūs, bet būtini“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min