Dabar populiaru
Publikuota: 2011 liepos 28d. 10:46

Norvegijos policininkų vadas gina savo pareigūnų operaciją sulaikyti Andersą Behringą Breiviką

Andersas Behringas Breivikas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Andersas Behringas Breivikas

Kulkos tebečaižė vandenį, kai Norvegijos policija atvyko nutraukti žudynių netoli Oslo esančioje Utiojos saloje, trečiadienį sakė šiai operacijai vadovavęs pareigūnas.

Užpuoliką sulaikiusiai pareigūnų grupei vadovavęs Haavardas Gaasbakkas gynė savo vyrus nuo kai kurių skeptikų kritikos, jog policija per lėtai vyko į incidento vietą.

H.Gaasbakkas sakė, jog didžiuojasi savo pareigūnų praeitą penktadienį atliktu darbu, kai Utiojoje buvo suimtas žudikas Andersas Behringas Breivikas, nušovęs šioje saloje 68 žmones.

„Jie buvo nepaprastai tvirti ir parodė didelę narsą vykdant užduotį“, – pabrėžė H.Gaasbakkas.

Kaip nurodoma oficialioje įvykių versijoje, policija A.Behringą Breiviką suėmė tik praėjus daugiau nei valandai nuo pirmosios gautos žinutės apie šaudynes saloje, esančioje už 40 kilometrų nuo Norvegijos sostinės.

Policijos operacija prasidėjo tuojau po to, kai Oslo centre detonavo sprogmenų prikrautas automobilis, užmušęs aštuonis žmones, todėl gelbėtojų tarnybos buvo sutelktos šio incidento vietoje. Tuo tarpu vykstant į salą teko improvizuoti, nes pakeliui sugedo policijos laivo variklis.

Sekmadienį paskelbti oficialūs duomenys rodo, jog vietos policija pirmąjį pranešimą apie šaudymą gavo 17 val. 26 min. vietos (18 val. 26 min. Lietuvos) laiku.

„Matėme, kaip kulkos čaižo vandenį prie pietinio salos kyšulio, – pasakojo pareigūnas. – Buvo nuolat šaudoma.“

H.Gaasbakkas pasakojo, jog tuo metu jam buvo laisvadienis, tačiau jis buvo iškviestas ir atvyko į Hionefoso policijos skyrių, kurio jurisdikcijoje yra Utiojos sala, 17 val. 43 min. – nepraėjus nė 20 minučių.

„Supratau, jog tai rimta. Mačiau, kas nutiko Osle ir tai susiejau su šaudymu“, –, pridūrė pareigūnas.

Kai H.Gaasbakkas ir jo komanda apsiginklavo (Norvegijos policijoje šis veiksmas yra veikiau išimtis, o ne taisyklė), pareigūnai nuvažiavo prie Tirifjordo ežero, esančio už kelių kilometrų, kad galėtų nuplaukti į Utoją.

Prie ežero jie susitiko su intervencine policijos grupe, kuri buvo atsiųsta iš Oslo vietos pareigūnų prašymu.

Visi dešimt pareigūnų įsėdo į policijos katerį, pasakojo H.Gaasbakkas.

„Pakeliui pradėjo gesti policijos laivo variklis, – prisiminė jis. – Tačiau tuo metu prie mūsų priartėjo privatūs laivai pranešti, kas vyksta. Mes nurodėme jiems priplaukti ir juos rekvizavome.“

Dabar policininkai plaukė dviem laivais, kurie abu buvo greitesni negu paliktas policijos kateris.

Vienas aukšto rango policijos pareigūnas nurodė, kad šiais laivais komandos pasiekė salą „galbūt dešimčia minučių“ anksčiau negu būtų atplaukę policijos kateriu.

Vienas iš šių laivų prie salos šiaurinio kranto atplaukė 0,5-1 min. anksčiau negu kitas, vadovaudamasis ten esančių persigandusių žmonių signalais, sakė H.Gaasbakkas.

Jis pats buvo antrajame laive.

„Matėme, kaip kulkos čaižo vandenį prie pietinio salos kyšulio, – pasakojo pareigūnas. – Buvo nuolat šaudoma.“

„Priplaukėme prie kranto ir nubėgome tiesiai prie pietinio kyšulio. Turėjome nubėgti 300-350 metrų. Kai prisiartinome prie vietos, kur buvo šaudoma, sušukome: „Policija, mes ginkluoti!“

Vėliau penki pareigūnai įžengė į mišką.

„Staiga priešais mus išniro šaulys – jo rankos buvo iškeltos“, – pasakojo H.Gaasbakkas.

A.Behringas Breivikas buvo palikęs savo ginklą už maždaug 15 metrų.

Vienas iš pareigūnų jį suėmė, o kiti nuėjo pasirūpinti sužeistaisiais.

Tai įvyko 18 val. 27 min. (19 val. 27 minutės).

VIDEO: Webcam from a store showing the explosion in Oslo 22.07.2011

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min