Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Numuštame Malaizijos laineryje buvo ką tik sukurtų vaistų nuo ŽIV?

Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje
„Scanpix“/„Reuters“, AFP nuotr. / Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Prorusiškų teroristų ketvirtadienį rytų Ukrainoje numuštu Malaizijos oro linijų laineriu „Boeing 777” skrido ne tik prieš ŽIV kovoję virusologai bet, galbūt, buvo skraidinami ir vaistai nuo šio mirtino viruso, rašo naujienų svetainė gazeta.ru.

Numuštame lėktuve skrido garsiausi pasaulio specialistai, kovojantys su AIDS sukeliančiuį ŽIV, – mokslininkai, gydytojai ir visuomenės veikėjai. Jie visi vyko į Melburne (Australija) prasidėsiančią tarptautinę konferenciją.

Penktadienį buvo paskelbta, kad iš Amsterdamo, su sustojimu Kvala Lumpūre, į konferenciją skrido 108 asmenys, tačiau vėliau paaiškėjo, jog katastrofa pasibaigusiu skrydžiu keliavo tik nedidelė konferencijos dalyvių dalis.

Lėktuvu skridę mokslininkai buvo smarkiai priartėję prie vakcinos nuo ŽIV sukūrimo. Jis pabrėžė, kad lėktuve jau beveik buvo vaistas nuo mirtinos ligos.

„Į konferenciją skridusių asmenų skaičius, kurį mums patvirtino Malaizijos, Australijos ir Nyderlandų valdžios atstovai, yra šeši žmonės“, – teigė tarptautinės AIDS draugijos prezidentė Francoise Barre Sinoussi.

Kaip tvirtino kanadiečių virusologas Trevoras Strattonas, lėktuvu skridę mokslininkai buvo smarkiai priartėję prie vakcinos nuo ŽIV sukūrimo. Jis pabrėžė, kad lėktuve jau beveik buvo vaistas nuo mirtinos ligos.

„Ilgą laiką buvo atliekami tyrimai dėl vakcinos nuo ŽIV ir pastaruoju metu mes labai priartėjome prie jos sukūrimo. Dėl šios priežasties galime teigti, kad AIDS epidemijos pabaiga jau visai netoli“, – teigė T.Strattonas.

Informaciją apie galimos vakcinos nuo ŽIV gabenimą lėktuvu iš dalies patvirtino ir Donecko teroristų grupuotės vadeivos Igorio Strelkovo žodžiai. „Lėktuve buvo rasti medikamentai, kraujo serumas ir kiti daiktai, kurie nebūdingi paprastam keleiviniam laineriui. Panašu, jog juo skrido medikai“, – teigė I.Strelkovas teroristų interneto svetainei.

„Tarptautinė kovos su AIDS bendruomenė su giliu liūdesiu priėmė naujieną apie tai, kad mūsų keletas kolegų buvo lėktuve, kuris nukrito Ukrainoje“, – skelbiama tarptautinės AIDS draugijos pranešime.

Nuostoliai pasaulio mokslui

Melburno Monasho universiteto laboratorijos profesorius Richardas Boydas teigė, kad lėktuvo katastrofos metu žuvo pasaulinio lygio mokslininkai: „Tai labai skaudi netektis.“

Vienas iš lėktuvu skridusių mokslininkų buvo Amsterdamo universiteto prefesorius Josephas Lanzha. Jis atliko tyrimus su ŽIV virusu nuo 1983 m. J.Lanzha parašė daugiau negu 350 mokslinių straipsnių ir yra laikomas vienu iš svarbiausių asmenų, prisidėjusių prie antivirusinės terapijos kūrimo. Šios terapijos dėka būtų užkirstas kelias motinos turimo ŽIV viruso perdavimui jos kūdikiui.  

„Josephas visada į problemas žvelgdavo inovatyviai. Jis niekada neteigė, kad kažkas yra neįmanomo“, – mintimis apie žuvusį kolegą dalijosi profesorius Davidas Kuperis. Jis teigė, kad žuvęs mokslininkas nuolat puoselėjo idėją apie galimybę išgydyti nuo ŽIV ir siekė padėti šiuo virusu užsikrėtusiems žmonėms Afrikoje ir Azijoje.

Žuvęs mokslininkas J.Lanzha skrido su savo žmona ir penkiomis dukromis. 

„Mūsų veikla ŽIV tyrimų centre Bankoke taps jo paskutinės valios išraiška“, – tvirtino D.Kuperis, kuris 1996 m. kartu su J.Lanzha ir tailandiečių mokslininkais įkūrė centrą Bankoke, kuriame atliekami su ŽIV susiję tyrimai.

Žuvęs mokslininkas J.Lanzha skrido su savo žmona ir penkiomis dukromis. 

ŽIV apsikrėtę milijonai žmonių

Teroristo numuštu laineriu taip pat skrido Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) atstovas spaudai, buvęs Didžiosios Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC žurnalistas Glennas Thomas. 

Šiuo metu visame pasaulyje yra 35 mln. ŽIV nešiotojų.

Prieš pat savo žūtį G.Thomas PSO interneto svetainėje publikavo pareiškimą apie kovos su ŽIV strategiją. 

„ŽIV mus perspėja, kad neužkirtus kelio viruso profilaktikai ir gydymui tose visuomenės grupėse, kurios patenka į didžiausios rizikos grupes (vyrai, turėję lytinių santykių su vyrais, asmenys, atliekantys bausmę įkalinimo įstaigose, sekso paslaugų teikėjai), nebus pasiekta pasaulinė pažanga kovoje su šiuo virusu“, – rašoma pranešime. 

„Šie žmonės patenka į didžiausios rizikos grupę, bet jiems turi būti atlikta profilaktika bei ŽIV testavimas ir gydymas. Daugelyje šalių šie žmonės yra palikti už kovos su ŽIV ribos ir yra diskriminuojami“, – kovos su ŽIV priemones vardijo G.Thomas.

Šiuo metu visame pasaulyje yra 35 mln. ŽIV nešiotojų. 2013 m. užfiksuoti 2,1 mln. naujų ŽIV atvejų. Lyginant su 2001 m., naujai užsikrėtusių mirtinu virusu asmenų skaičius sumažėjo 38 proc. 

Mirčių nuo ŽIV skaičius per pastaruosius tris metus sumažėjo per pusę ir dabar siekia 1,5 mln. ŽIV plitimo mažėjimas pastebėtas Pietų Afrikos Respublikoje ir Etiopijoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min