Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 20d. 23:03

Nuo koronaviruso krizę ignoruojančio D.Trumpo ima nusisukti ir JAV konservatoriai

Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir toliau nepaiso ekspertų rekomendacijų bei spaudžia šalį kuo greičiau sugrįžti prie įprasto gyvenimo. Bet su tokiu požiūriu, žinoma, veikiamo ir noro, kad prieš rudens rinkimus amerikiečiai kalbėtų ne apie koronaviruso pandemiją, nesutinka vis daugiau įtakingų respublikonų – jie kaip tik bijo rinkėjų pykčio, rašo „The New York Times“.

Leidinio teigimu, ant D.Trumpo administracijos, ypač – ant paties prezidento, dėl nesugebėjimo sukontroliuoti koronaviruso infekcijos protrūkio, dantį griežia išties nemažai įtakingų respublikonų.

Daug jų jau netiki, kad D.Trumpas apskritai sugebės elgtis konstruktyviai, o kiti nutarė ignoruoti prezidento nurodymus ar net elgtis priešingai ir klausyti ne jo, o tokių visuomenės sveikatos ekspertų kaip vyriausiasis JAV užkrečiamųjų ligų specialistas Anthony Fauci.

Tokią tendenciją lemia keli veiksniai – blogėjanti situacija šių respublikonų administruojamose valstijose, įspūdis, kad epidemija D.Trumpui net neįdomi, ir, žinoma, faktas, jog prezidentas apklausose vis labiau atsilieka nuo demokratų kandidato Joe Bideno.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Neapsikentę nukrypo nuo linijos

Respublikonai valstijų gubernatoriai dar neseniai muistydavosi, bet dabar jau savarankiškai dalina nurodymus dėl kaukių nešiojimo ar apribojimų verslui.

Negana to, dalis šių gubernatorių vėlyvais vakarais kalbasi telefonu ir dalinasi idėjomis bei nuoskaudomis.

D.Trumpo administracijoje jie desperatiškai bando surasti sąjungininkų, ir panašu, kad toks yra viceprezidentas Mike'as Pence'as. Viešai jis pritaria D.Trumpui, bet dėmesio tebesitęsiančiai katastrofai rodo, regis, daugiau.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Pence'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mike'as Pence'as

„Prezidentui visa tai nusibodo, – teigė Teksaso valstijos gubernatoriaus Grego Abbotto patarėjas Davidas Carney. – Gubernatorius savo prašymus perduoda Pence'ui, su kuriuo kalbasi du ar tris kartus per savaitę.“

Kiti respublikonai, bet jau Kongrese, privačiai spaudžia Baltuosius rūmus grąžinti A.Fauci vestas spaudos konferencijas. Jomis visuomenė visą pavasarį būdavo informuojama apie situaciją JAV, bet dabar kalba vien D.Trumpas.

M.McConnellas: reikia kalbėti tiesiai, kad visi suprastų: pandemija nepasitrauks, kol nesukursime vakcinos.

O Senato daugumos lyderis, senatorius Mitchas McConnellas apskritai nutarė priešintis D.Trumpo vis skelbiamai nuomonei.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas McConnellas ir Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mitchas McConnellas ir Donaldas Trumpas

Jis kartoja, kaip svarbu užsidėti kaukę, sako, kad „visiškai“ pasitiki A.Fauci, ir ragina amerikiečius klausytis JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrų rekomendacijų – tų pačių, kurias prezidentas ignoruoja.

„Reikia kalbėti tiesiai, kad visi suprastų: pandemija nepasitrauks, kol nesukursime vakcinos“, – savo namų valstijoje, Kentukyje, pareiškė M.McConnellas.

Padrikas prezidento elgesys

Koronavirusas vis smarkiau siautėja abiem partijoms svarbiose valstijose, kur laukiama įnirtingos kovos per lapkričio rinkimus – Arizonoje, Teksase, Džordžijoje. Respublikonai ten paprastai šeimininkauja, bet šiemet gali nugalėti ir demokratai.

Respublikonams, anot „The New York Times“, kenkia paties D.Trumpo padrikas elgesys.

Jo reikalavimai neaiškūs, įsakai migloti, pateikiamoms prognozėms, esą epidemija greitai nuslūgs, ir svarstymams, esą patvirtintų infekcijų daugiau tik dėl didesnio atliekamų testų skaičiaus, trūksta logikos.

„Scanpix“ nuotr./Eilė į koronaviruso testavimą Los Andžele
„Scanpix“ nuotr./Eilė į koronaviruso testavimą Los Andžele

Birželio pabaigoje net ryškiai raudonos Jutos valstijos gubernatorius Gary Herbertas paragino D.Trumpo administraciją rekomenduoti amerikiečiams visoje šalyje dėvėti kaukes.

„Jei esi atsakingas, jei tau rūpi tavo kaimynai, elkis pagarbiai ir užsidėk kaukę. Manau, kad jūs su prezidentu šiuo atveju galėtumėte mums padėti“, – taip į M.Pence'ą kreipėsi G.Herbertas.

M.Pence'as pažadėjo daugiau kalbėti apie kaukes, bet D.Trumpas, nors ir pagaliau užsidengė veidą, po kelių dienų vėl pareiškė, kad virusas „tiesiog išnyks“. Jis atsisako paskelbti federalinį įsaką nešioti kaukes, nes esą amerikiečiai verti „tam tikros laisvės“ šiuo klausimu.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas pagaliau užsidėjo kaukę
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas pagaliau užsidėjo kaukę

Ne vieną mėnesį respublikonų valdomų valstijų gubernatoriai vengė skelbti plačius su koronaviruso protrūkiu susijusius apribojimus – būtent nenorėdami garsiai priešintis D.Trumpui.

Tačiau dabar elgiamasi drąsiau. Štai Arkanzaso valstijos gubernatorius Asa Hutchinsonas pareiškė, kad visi D.Trumpo kampanijos renginių dalyviai privalės dėvėti kaukes. Jis pridūrė, kad „nacionaliniai lyderiai turi rodyti pavyzdį“.

Ohajui vadovaujantis Mike'as DeWine'as savo ruožtu tiesiogiai taip ir neatsakė į žurnalistų klausimą, ar jis pasitiki D.Trumpu per šią krizę. Jis tik pažėrė M.Pence'ui liaupsių už „fenomenalų darbą“.

Įspėja dėl pralaimėjimo

Tikrai ne vienam respublikonų politikui neramu dėl D.Trumpo pareiškimų, esą valstijos turėtų „atsidaryti“ greičiau – esą priešingu atveju federalinė vyriausybė jas baus.

Nebraskai atstovaujantis senatorius Benas Sasse pripažino esantis nepatenkintas kai kurių D.Trumpo administracijos pareigūnų, įskaitant prezidento patarėjo prekybai Peterio Navarro, kone atvirai paskelbtą karą ekspertams.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Benas Sasse
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Benas Sasse

„Aš noriu daugiau informacijos. Dar svarbiau – noriu, kad visi Baltieji rūmai pradėtų dirbti kaip komanda, kuri siekia susidoroti su problema. Kol kas nepanašu, kad tie vyrukai suvokia, jog dešimtys tūkstančių amerikiečių mirė, o dešimtys milijonų neturi darbo“, – kalbėjo B.Sasse.

Dar tiesiau pasisakė Misūrio respublikonas, senatorius Roy Bluntas: „Kuo daugiau spaudos konferencijų jie perleis profesionalams, tuo bus geriau.“

Nerimo negali nekelti ir šeštadieniniai „The New York Times“ bei „The Washington Post“ pranešimai, esą Baltieji rūmai nori neleisti skirti lėšų koronaviruso testams ir kontaktų paieškai, Ligų kontrolės ir prevencijos centrams, Nacionaliniams sveikatos institutams.

O paprasti amerikiečiai D.Trumpu tiesiog netiki. Viena apklausa penktadienį parodė, kad daugelis piliečių neigiamai vertina prezidento administracijos kovą su koronaviruso krize, o du trečdaliai apklaustųjų tvirtino, jog netiki D.Trumpo komentarais apie COVID-19.

P.Ryanas: 70 proc. priemiesčių rinkėjų balsuos už Bideną, 30 proc. – už Trumpą. Jei santykis nesikeis, Trumpas nelaimės tokiose valstijose kaip Viskonsinas, Mičiganas ir Pensilvanija.

Buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas Paulas Ryanas viename privačiame renginyje tiesiai pripažino – D.Trumpas nebus perrinktas, jei ir toliau taip smarkiai nusileis J.Bidenui pagal populiarumą tarp priemiesčių gyventojų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

„70 proc. šios grupės rinkėjų balsuos už Bideną, 30 proc. – už Trumpą. Jei santykis nesikeis, Trumpas nelaimės tokiose valstijose kaip Viskonsinas, Mičiganas ir Pensilvanija“, – svarbiausias svyruojančias valstijas vardijo P.Ryanas.

Nors prognozės kol kas itin nesmagios, panašu, kad artimiausi D.Trumpo patarėjai yra tikri, jog geriausia prezidentui ir toliau aiškinti, koks koronavirusas iš tiesų nepavojingas. Dar geriau – apskritai nekalbėti apie krizę.

Bet tokia taktika jau neveikia. Tyrimai rodo, kad D.Trumpas rudenį greičiausiai bus tiesiog sutriuškintas – juolab jei nekeis požiūrio į toli gražu nesitraukiančią epidemiją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

13:33
01:50
01:28

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min