Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuverstasis Burkina Faso prezidentas matytas Dramblio Kaulo Krante

Atsistatydinęs Burkina Faso prezidentas Blaise'as Compaore'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Blaise'as Compaore'as
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Buvęs Burkina Faso valdovas, Blaise Compaore, penktadienį dėl masinių protestų atsistatydinęs iš prezidento posto, kuriame išbuvo 27 metus, atvyko į kaimyninį Dramblio Kaulo Krantą, pranešė šeštadienį pastarosios šalies kariškiai.

Pasak jų, B.Compaorė yra Asinėje, pajūrio kurorte, į rytus nuo ekonominės sostinės Abidžano.

„Nuo šio ryto jis yra Asinėje, – sakė vienas kariškių. – Jis ne vienas. Su juo ir keli jo šeimos nariai“.

Tuo tarpu naujienų agentūros AFP šaltiniai nurodė, kad penktadienį vakare ir šeštadienį ryte B. Compaore valgė viename šios šalies politinės sostinės, Jamusukro, viešbučių, kuriame jis esąs apsistojęs.

Kitas vietinis gyventojas sakė AFP matęs „vilos link važiuojantį ilgą maždaug 30 automobilių kortežą“; ši vila naudojama aukšto rango svečiams iš užsienio apgyvendinti.

Kitas vietinis gyventojas sakė AFP matęs „vilos link važiuojantį ilgą maždaug 30 automobilių kortežą“; ši vila naudojama aukšto rango svečiams iš užsienio apgyvendinti

Sostinės valdžią perėmė pulkininkas leitenantas

Antrasis pagal rangą Burkina Faso prezidento apsaugos vadovybėje pulkininkas leitenantas Issaacas Zida šeštadienį pareiškė perėmęs valdžią šalyje, kai nuverstas prezidentas Blaise'sas Compaore, kaip pranešama, pabėgo iš sostinės.

Kalbėdamas per televiziją, I.Zida pareiškė, kad ankstesnis pranešimas, jog valdžią perėmė armijos vadas Nabere Honore Traore, yra „negaliojantis“.

Šis ginčas dėl valdžios įsiplieskė po nepaprastų įvykių savaitės, kurią žymėjo audringi protestai prieš B.Compaore valdymą, trukusį 27 metus. Protestuotojai šturmavo parlamento pastatą ir jį padegė.

I.Zida, vadovaujantis grupei jaunų armijos karininkų, sakė prisiėmęs „pereinamojo laikotarpio vadovo ir valstybės vadovo pareigas“, siekdamas užtikrinti „sklandų demokratinį perėjimą“.

Burkina Faso jaunimo „demokratinių pokyčių siekiai ... nebus nei išduoti, nei nuvilti“, pabrėžė jis.

Kariškis sakė žurnalistams, kad buvęs prezidentas, kuris esą pabėgo iš sostinės Vagadugu, yra „saugioje vietoje“ ir kad jo „saugumas bei gerovė yra užtikrinti“.

Anksčiau I.Zida įsakė uždaryti šalies sienas.

Sukilimą, kai kurių lygintą su Arabų pavasariu, išprovokavo planai pakeisti konstituciją, kad B.Compaore vėl galėtų kandidatuoti ateinančiais metais vyksiančiuose prezidento rinkimuose.

B.Compaore yra vienas iš kelių Užsachario Afrikos lyderių, dešimtmečius išsilaikiusių valdžioje, o jo šalyje kilę protestai atidžiai stebimi visame žemyne, kuriame bent keturių kitų valstybių vadovai spaudžia priimti panašias konstitucijos pataisas, kurios leistų jiems išlaikyti postą.

B.Compaore yra vienas iš kelių Užsachario Afrikos lyderių, dešimtmečius išsilaikiusių valdžioje, o jo šalyje kilę protestai atidžiai stebimi visame žemyne

„Parankinis“

Armijos vadas N.H.Traore penktadienį paskelbė perimantis valstybės vadovo galias; ketvirtadienį jis įsakė paleisti vyriausybę ir įvedė komendanto valandą tamsiuoju paros metu.

Tačiau daugelis protestuotojų griežtai nesutinka, kad jis perimtų valdžią, nes šį kariškį laiko artimu B.Compaore sąjungininku.

„Nenorime valdžioje generolo Traore. Mums reikia patikimo žmogaus. Traore yra Blaise'o Compaore parankinis“, – sakė opozicinio Liaudies judėjimo už pažangą (MPP) aktyvistas Monou Tapsoaba.

I.Zida atrodo priimtinesnis lyderis pilietinei visuomenei. Penktadienį per didelį mitingą Tautos aikštėje sostinės centre jis pasirodė kartu su teisininku Guy Herve Kamu, vadovaujančiu judėjimui „Piliečių šluota“, vienam iš demonstracijų iniciatorių.

Kita vertus, vienas opozicijos lyderių Benewende Sankara B.Traore nuvertimą laiko „perversmu“.

Kitas opozicijos lyderis Zephirinas Diabre, kalbėdamasis su AFP, išreiškė viltį, kad abi kariškių grupės susitars.

„Laukiame armijos planų dėl perėjimo. Pasakysime jiems, ką galvojame mes“, – aiškino jis.

Daugelis iš dešimčių tūkstančių žmonių, išėjusių į sostinės gatves, reikalavo, kad valdžią perimtų dimisijos generolas Kouame Lougue, buvęs gynybos ministras. Demonstrantai skandavo: „Valdžią Lougue!“

Ši krizė Burkina Fase yra didžiausia po virtinės maištų, supurčiusių šalį 2011 metais

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as žadėjo, kad Paryžius „prisidės prie padėties raminimo“ buvusioje kolonijoje, o Vašingtonas ragino „valdžią perduoti laikantis konstitucijos“.

Europos Sąjunga (ES) ragino galutinį balsą dėl Burkina Faso valdymo patikėti šalies žmonėms.

Ši krizė Burkina Fase yra didžiausia po virtinės maištų, supurčiusių šalį 2011 metais.

B.Compaore iš pradžių neklausė raginimų atsistatydinti. Jis atsisakė konstitucijos keitimo planų, tačiau žadėjo dar metus likti valdžioje.

B.Compaore buvo tik 36 metų, kai užgrobė valdžią perversmu – buvo nuverstas ir nužudytas jo buvęs draugas ir vienas populiariausių Afrikos lyderių, Thomas Sankara (Toma Sankara).

Nuo to laiko B.Compaorė atkakliai laikėsi valdžioje ir nuo 1991-ųjų buvo keturis kartus perrinktas prezidentu ir liko juo dvi septynerių metų ir dvi penkerių metų kadencijas.

Daugeliui visą gyvenimą buvo pažįstamas tik vieno žmogaus valdymas; ekonomikos sąstingio apimtas Burkina Fasas užima 183-ąją vietą pagal Jungtinių Tautų (JT) žmogaus socialinės raidos indeksą iš 186 tirtų valstybių. Tokia padėtis daugeliui įgriso.

Smurtas per pastaruosius neramumus kulminaciją pasiekė ketvirtadienį, kai žuvo „apie 30 žmonių“, nurodė abu opozicijos lyderiai.

„Spalio 30-oji yra Burkina Faso Juodasis pavasaris – kaip Arabų pavasaris“, – sakė Liaudies judėjimo už pažangą pareigūnas Emile'is Pargui Pare.

Prieigos prie jūros neturinti valstybė, kolonijiniais laikais vadinta Aukštutine Volta, tapo nepriklausoma nuo Prancūzijos 1960 metais, o 1984 metais pervadinta Burkina Fasu („Dorų žmonių tėvyne“).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min