Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 06 16, 18:09 Atnaujinta 2022 06 16, 20:25

Nyderlandai skelbia sustabdę rusų šnipą, bandžiusį patekti į TBT

Nyderlandų žvalgybos tarnyba ketvirtadienį pranešė, kad sustabdė rusų šnipą, kuris apsimetęs stažuotoju bandė patekti į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą (TBT), tiriantį karo nusikaltimus Ukrainoje.
Rusijos vėliava
Rusijos vėliava / 123RF.com nuotr.

Vyras naudojosi braziliškais dokumentais, bet buvo demaskuotas kaip Rusijos karinės žvalgybos tarnybos (GRU) narys. Balandį jis nebuvo įleistas į šalį dėl „grėsmės nacionaliniam saugumui“, sakoma Nyderlandų bendrosios žvalgybos ir saugumo tarnybos (AIVD) pranešime.

Nyderlandų pareigūnai jį įvardino kaip 36 metų Sergejų Čerkasovą, kuris bandydamas patekti į Hagoje įsikūrusį TBT prisistatė 33 metų Brazilijos piliečiu Viktoru Mulleriu Ferreira.

Pažymima, kad jis naudojosi pastaruosius 12 metų kurta detalia priedangos istorija.

„AIVD neleido Rusijos žvalgybos pareigūnui, apsimetus stažuotoju, patekti į Tarptautinį Baudžiamąjį Teismą Hagoje“, – sakoma tarnybos pranešime.

„Minėtas asmuo dirba Rusijos karinės žvalgybos tarnyboje GRU, tačiau keliaudamas iš Brazilijos į Nyderlandus priedangai naudojosi braziliškais dokumentais“, – nurodoma jame.

Slapta prieiga prie Hagos tribunolo dokumentų būtų „labai vertinga Rusijos žvalgybos tarnyboms“, nes teismas atlieka tyrimus dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir jos karo Sakartvele 2008 metais, sakoma pranešime.

„Šio žvalgybos pareigūno keliama grėsmė laikoma potencialiai labai didele“, – sakoma olandų AIVD pareiškime.

Tarnybos vadovas Erikas Akerboomas sakė, kad „labai retai“ pavyksta sučiupti „tokio kalibro“ Rusijos agentą.

„GRU daug metų kūrė šią netikrą tapatybę. Tai milžiniškos pastangos“, – E.Akerboomą citavo olandų naujienų agentūra ANP.

Netikra tapatybė

Minimas Rusijos pilietis yra „nelegalas“ – šnipų žargone taip vadinamas daugelį metų užsienyje su netikra tapatybe gyvenantis agentas, kurį „sunku demaskuoti“, nurodė Nyderlandų žvalgybos tarnyba.

Jo „gerai sukurta priedanga“ slėpė visus ryšius su Rusija, teigė AIVD.

„Nelegalas turėjo pradėti stažuotę TBT, o tai reikštų, kad jis būtų galėjęs patekti į TBT pastatą ir prie sistemų“, – nurodė AIVD.

Jeigu Rusijos šnipui būtų pavykę, „jis būtų galėjęs ten rinkti žvalgybinę informaciją ir ieškoti šaltinių (arba juos verbuoti) ir tartis dėl prieigos prie TBT skaitmeninių sistemų“, pridūrė tarnyba.

„Jis taip pat galėjo turėti įtakos TBT baudžiamajam procesui“, – sakoma pranešime.

Nyderlandų agentūros teigimu, šis asmuo yra laikomas „keliančiu grėsmę nacionaliniam saugumui“, todėl imigracijos tarnybos buvo iš anksto įspėtos apie jo atvykimą.

„Šiuo pagrindu žvalgybos pareigūnas balandį nebuvo įleistas į Nyderlandus ir paskelbtas nepageidautinu. Jis buvo sugrąžintas į Braziliją pirmu skrydžiu“, – pranešė AIVD.

Brazilijos federalinė policija pranešė, kad balandį suėmė vyrą, kurio pavardės nenurodė, po to, kai jam buvo neleista įvažiuoti į Nyderlandus, nes jis naudojosi suklastotu asmens dokumentu.

„Naudodamasis sudėtinga klastojimo schema, jis prisiėmė suklastotą brazilo, kurio tėvai jau mirę, tapatybę“, – sakoma policijos pareiškime ir priduriama, kad vyras tebėra sulaikytas ir laukia teismo.

Šis rusas į Braziliją atvyko 2010 metais, taip pat gyveno Airijoje ir Jungtinėse Valstijose, o po to grįžo į Braziliją ir ruošėsi persikelti į Nyderlandus.

„Svarbi operacija“

Olandų pareigūnai net paviešino tarsi iš šnipų romaną paimtą keturių puslapių dokumentą, kuriame išdėstyta Rusijos šnipo „legenda“.

Pasak pareigūnų, šį tekstą portugalų kalba apie 2010 metus tikriausiai parašė pats S.Čerkasovas.

Labai išsamiame dokumente pateikiami pasakojimai apie jo išgalvotą praeitį: teigiama, kad jo santykiai su tėvais – sudėtingi, jis itin nemėgsta žuvies ir buvo įsimylėjęs mokytoją.

Taip pat jame bandoma užglaistyti abejones dėl jo braziliškos kilmės: esą jis buvo pravardžiuojamas „svetimšaliu“, nes yra „panašus į vokietį“.

„Legendoje“ net nurodyta, kur tiksliai įsikūręs Brazilijos restoranas, kur siūlomas „geriausias mieste troškinys“, taip pat vienas transo muzikos klubas – panašu, kad tokiomis detalėmis buvo mėginama paremti jo netikrą biografiją.

Tačiau dokumentą lydinčiame olandų komentare sausai pažymima: „Tekste portugalų kalba yra keletas [gramatinių] klaidų, veikiausiai dėl to, kad portugalų kalba nėra S.Čerkasovo gimtoji.“

TBT taip pat buvo informuotas apie šį atvejį, nurodė Nyderlandų žvalgybos tarnyba.

TBT vykdo tyrimą dėl įtariamų karo nusikaltimų Ukrainoje po Rusijos invazijos į šią šalį vasario 24 dieną.

Teismas padėkojo olandų pareigūnams už šnipo demaskavimą, bet nepatikslino incidento aplinkybių.

„Tarptautinis baudžiamasis teismas buvo informuotas Nyderlandų valdžios institucijų, taip pat yra labai dėkingas Nyderlandams už šią svarbią operaciją ir apskritai už grėsmių saugumui atskleidimą“, – sakoma atstovės spaudai Sonios Roblos pareiškime, atsiųstame naujienų agentūrai AFP.

Maskva kol kas šios žinios nekomentavo.

Nyderlandai yra demaskavę jau ne vieną rusų žvalgybos operaciją savo teritorijoje, ypač Hagoje, kur įsikūrę dešimtys tarptautinių teismų ir organizacijų.

2018 metais šalis išsiuntė keturis įtariamus Rusijos GRU šnipus, apkaltintus bandymu įsilaužti į pasaulinę cheminių ginklų priežiūros tarnybą, kai ši tyrė atakas Sirijoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min