Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Traukinys su lėktuvo katastrofoje žuvusiųjų palaikais išvyko į Charkovą

Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje
„Scanpix“/„Reuters“, AFP nuotr. / Malaizijos lėktuvo „Boeing 777“ katastrofos vieta rytų Ukrainoje
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Olandų tyrėjai pirmadienį pradėjo apžiūrą palaikų, surinktų iš Malaizijos lainerio sudužimo vietos Rytų Ukrainoje ir sukrautus į vagonus šaldytuvus traukinyje, stovinčiame prorusiškų teroristų kontroliuojamame mieste, Kijevui ir separatistams ginčijantis dėl šių palaikų likimo.

Paskutiniais duomenimis, traukinys su žuvusiųjų per numušto lėktivo kastastrofą kūnais pajudėjo iš Torezo per Donecką Charkovo link, praneša unian.net. Liudininkai pasakoja, kad perone liko daug žuvusiųjų daiktų. 

Apie tai Ukrainos prezidentui pranešė lėktuvo katsatrofą tiriančios valstybinės komisijos vadovas. Ukrainos prezidentas davė nurodymą užtikrinti, kad traukinys saugiai pasiektų numatytą tikslą. 

Įsakė nutraukti ugnį

Pasaulio lyderiams smerkiant „chaotiškumą“ katastrofos vietoje, kuri liko sukilėlių rankose, priešiškumą tarp abiejų konflikto šalių paryškino intensyvi artilerijos ugnis, vėl prasidėjusi sukilėlių bastione Donecke, esančiame vos už 60 km nuo minėtos stoties.

Trims žmonėms žuvus, o išgąsdintiems gyventojams bėgant, Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pirmadienį skubiai įsakė vyriausybės pajėgoms nutraukti ugnį zonoje 40 kilometrų spinduliu aplink Malaizijos lainerio katastrofos vietą, kur turi dirbti teismo medicinos ekspertai.

Kijevas sakė, kad 298 žmonių, žuvusių ketvirtadienį sudužus „Malaysia Airlines“ lėktuvui, kuris buvo numuštas Rusijos teroristų paleista raketa „žemė-oras“, palaikai turėtų būti perduoti Nyderlandams.

Kijevas sakė, kad 298 žmonių, žuvusių ketvirtadienį sudužus „Malaysia Airlines“ lėktuvui, kuris buvo numuštas Rusijos teroristų paleista raketa „žemė-oras“, palaikai turėtų būti perduoti Nyderlandams.

Ukraina kaltino sukilėlius dėl atsisakymo perduoti šiurpų krovinį, o sukilėliai sakė, kad Kijevu negalima pasitikėti ir kad jie palaikus perduos tik tarptautinių ekspertų kontrolėn.

Pirmadienį 22 val. Lietuvos laiku susirinksianti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba balsuos dėl Australijos parengto rezoliucijos projekto, kuriame reikalaujama, kad prorusiški separatistai leistų tarptautiniams ekspertams be apribojimų patekti į Malaizijos lėktuvo katastrofos vietą.

Tarptautinis pasipiktinimas daugiausia krypsta į Maskvą, o Jungtinės Valstijos apkaltino Rusiją, kad ši tiekia raketų sistemas, kurių viena buvo panaudota numušant keleivinį Malaizijos lėktuvą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, kuris taip pat buvo kritikuojamas už tai, kad nepasinaudojo savo įtaka ir neprivertė prorusiškų teroristų suteikti tyrėjams nevaržomiems patekti į katastrofos vietos, sekmadienį stengėsi slopinti pyktį ir sakė, jog Rusija padarys „visa, kas jos galioje“, kad išspręstų Ukrainos konfliktą.

Tarptautinis pasipiktinimas daugiausia krypsta į Maskvą, o Jungtinės Valstijos apkaltino Rusiją, kad ši tiekia raketų sistemas, kurių viena buvo panaudota numušant keleivinį Malaizijos lėktuvą.

Pasikalbėjęs su V.Putinu, Australijos vyriausybės vadovas Tony Abbottas, kurio šalis per lėktuvo katastrofą neteko 28 savo piliečių ir dar devynių gyventojų, pažymėjo, kad Rusijos lyderis „pasakė visus teisingus dalykus“, bet „reikalaus prezidento tesėti savo žodį“.

Civiliai gyventojai bėga nuo mūšių Donecke

Netoli Donecko esančioje Torezo stotyje tvyrojo viską užgožiantis dvokas, kai olandų tyrėjai, su kaukėmis ir žibintais, atidarinėjo vagonus su palaikais iš katastrofos vietos.

„Manau, kad palaikų saugojimo kokybė yra gera“, – apžiūrėjęs palaikus sakė teismo medicinos ekspertas Peteris Van Vlietas, kuris vadovauja olandų komandai.

„Dabar mes tikimės, kad traukinys išvyks, jog mes galėtume atlikti būtinas analizes. Čia tai techniškai neįmanoma“, – sakė jis, stebint 50-čiai ginkluotų sukilėlių.

Pasak P. van Vlieto, jis ir jo komanda buvo ukrainiečių karių nulydėti į tam tikrą vietą ir perduoti teroristams, o paskui vyks į pagrindinę katastrofos vietą už maždaug 15 kilometrų.

Donecke, separatistų kovotojai užtvėrė kelius aplink oro uostą ir geležinkelio stotį miesto pakraštyje, o vietiniai gyventojai stengiasi pasprukti nuo apšaudymo autobusais ar tiesiog bėgte.

Vienas teroristų kovotojas sakė naujienų agentūrai AFP, kad vyriausybės pajėgos atakavo jų pozicijas netoli transporto mazgo apie 10 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.

„Jie yra už poros kilometrų nuo stoties“, – sakė vienas jų, pasivadinęs Volodia.

Ketvirtą dieną po lėktuvo sudužimo kantrybė baigia išsekti, nes ribojamas patekimas į katastrofos vietą Hrabovėje, kur lėktuvo nuolaužos išbarstytos per kelis kilometrus ir gelbėtojai tebešukuoja plačius javų laukus, ieškodami palaikų.

Tik Europos bendradarbiavimo ir saugumo organizacijos (ESBO) konflikto stebėtojų grupei leista trumpai aplankyti pagrindinę sudužimo vietos dalį.

„Bet kas, pažiūrėjęs į nufilmuotus vaizdus, pasakys, kad padėtis visiškai chaotiška (sujaukta)“ – sakė Abottas.

Malaizijos transporto ministras Liow Tiong Lai taip pat pareiškė susirūpinimą dėl to, kad „sudužimo vietos šventumas yra baisiai sukompromituotas“.

Tik Europos bendradarbiavimo ir saugumo organizacijos (ESBO) konflikto stebėtojų grupei leista trumpai aplankyti pagrindinę sudužimo vietos dalį.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry piktinosi „girtų separatistų karių“ „groteskiškumu“, kai jie „be jokių ceremonijų krovė lavonus į sunkvežimius, kad išgabentų ir kūnus, ir įkalčius iš (katastrofos) vietos“,

Separatistai gynė tokius savo veiksmus, – jų vadas sakė, kad jie perkėlė dešimtis kūnų „iš pagarbos artimiesiems“.

Panieka V.Putinui

Tačiau tai menka užuojauta pasipiktinusiems aukų artimiesiems.

Pykčiu akivaizdžiai alsavo atviras olando Hanso de Borsto laiškas. Per šią katastrofą jis neteko savo 17-metės dukters Elsemiek.

„Labai jums ačiū p. (Rusijos prezidente Vladimirai) Putinai, separatistų lyderiai ar Ukrainos vyriausybe, kad nužudėte mano brangų ir vienintelį vaiką“, – sakoma Hanso de Borsto laiške, kurį pirmadienį paskelbė Olandijos žiniasklaida.

„Tikiuosi, didžiuojatės sunaikinę jos jauną gyvybę ir galite žiūrėti į save veidrodyje. Tikiuosi, kad netrukus perskaitysite šią žinutę, galbūt išverstą į anglų kalbą, (kuria jūs, kaip protingi vyrai, galite skaityti). Dar kartą ačiū!“, – parašė olandas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min