Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 3d. 11:19

Obama slaptame laiške siūlo Maskvai sandorį dėl PRG? (atnaujinta 12.26 val.)

Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama

JAV prezidentas Barackas Obama Rusijos vadovui Dmitrijui Medvedevui adresuotame slaptame laiške pasiūlė nedislokuoti Europoje JAV priešraketinės gynybos (PRG) skydo sistemų, jeigu Maskva padės užkirsti kelią Iranui kurti balistines raketas.

Kaip antradienį rašo „The New York Times“, JAV prezidento laišką Rusijos lyderiui prieš tris savaites asmeniškai įteikė „aukšti administracijos pareigūnai“.

Laiške nurodoma, kad Vašingtonas neprivalėtų tęsti prezidento George'o W.Busho administracijos pasiūlyto PRG projekto, kuriam Rusija griežtai priešinasi, jeigu Iranas netektų bet kokių galimybių pasigaminti branduolinių užtaisų ir balistinių raketų.

Maskva jau kelerius metus piktinosi ankstesnio JAV prezidento planais dislokuoti PRG skydo elementus Lenkijoje ir Čekijoje, sakydama, jog šis projektas yra tiesiogiai nukreiptas prieš Rusiją. G.W.Busho pareigūnai tvirtino, kad ši sistema turi padėti apsisaugoti nuo „piktadarių“ valstybių, tokių kaip Iranas, raketų atakų.

Iranas ne kartą ignoravo Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos, kurios nuolatinė narė yra Rusija, raginimus sustabdyti urano sodrinimą. Saugumo Taryba jau tris kartus yra paskelbusi sankcijas Teheranui.

B.Obamos laiško turinį nupasakoję pareigūnai pageidavo likti anonimais, nes šis dokumentas dar nebuvo oficialiai paviešintas.

Pasak jų, šiame laiške tiesiogiai nenurodomos tokio sandorio sąlygos, tačiau užsimenama apie skatinamuosius žingsnius, kuriuos Vašingtonas yra pasiryžęs žengti, jeigu pavyktų su Maskva sukurti vieningą frontą prieš Iraną. Dėl Rusijos karinių, diplomatinių ir verslo ryšių su šiitiška respublika Maskva turi nemažą įtaką Teherane, tačiau ji dažnai priešinasi Vašingtono griežtai politikai su Iranu.

B.Obamos laiško turinį nupasakoję pareigūnai pageidavo likti anonimais, nes šis dokumentas dar nebuvo oficialiai paviešintas.

„Ten jiems iš esmės sakoma: prisidėkite arba nutilkite“, – nurodė vienas aukštas JAV administracijos pareigūnas. – Rusai negali atsakyti: „Mes pamėginsime, todėl jūs turite sustabdyti PRG sistemų dislokavimo Europoje projektą.“ Ten sakoma, kad Irano raketų atakų grėsmė turi būti pašalinta“.

Maskva į šį laišką kol kas neatsakė, tačiau vienas Rusijos pareigūnas pirmadienį nurodė, kad jo šalies diplomatijos vadovas Sergejus Lavrovas ketina pasikalbėti apie PRG planus su JAV valstybės sekretore Hillary Clinton, kai penktadienį su ja susitiks Ženevoje.

Pareigūnai pirmadienį pranešė, kad pirmasis B.Obamos ir D.Medvedevo susitikimas įvyks balandžio 2 dieną Londone.

B.Obamos laiškas buvo pasiųstas kaip atsakymas į D.Medvedevo laišką, kurį JAV prezidentas gavo iškart po inauguracijos. Toks sprendimas tapo dar vienus žingsniu Rusijos ir JAV santykių atnaujinimo procese, kurį viceprezidentas Joe Bidenas praeitą mėnesį pavadino mygtuko „perkrauk“ paspaudimu.

Be kita ko, B.Obamos laiške aptariama galimybė surengti derybas dėl šiemet nustosiančios galioti strateginės ginkluotės sutarties pratęsimo ir bendradarbiavimo atveriant naujus tiekimo kelius Afganistane dislokuotoms JAV ir NATO pajėgoms.

JAV planai pastatyti modernų radiolokatorių Čekijoje ir dislokuoti 10 raketų gaudytojų Lenkijoje buvo viena iš prezidento G.W.Busho prioritetinių programų, turėjusių atgrasyti Iraną nuo planų pasigaminti branduolinių užtaisų, kuriuos galėtų nešti tolimojo nuotolio balistinės raketos. Buvęs JAV prezidentas nesutiko su Maskvos pasiūlymu dislokuoti dalį PRG skydo elementų jos teritorijoje ir bendrai juos valdyti, kad šios sistemos nebūtų galima panaudoti prieš Rusiją.

Panašu, kad B.Obamos administracija šiuo metu linkusi iš naujo svarstyti šį projektą, nors nėra aišku, ar jis norės PRG skydo elementus įrengti Rusijoje, kad Maskva galėtų nuolat kontroliuoti šią sistemą. Pats B.Obama gana šaltai įvertino PRG skydo plėtros planus, sakydamas, jog pritartų jiems tik įrodžius, jog ši sistema yra veiksminga ir rentabili.

G.W.Bushas PRG skydo projektą labiausiai siejo su Irano raketų keliama grėsme, tačiau B.Obamos laiške prašoma Rusijos pagalbos, nors Maskva labai nesutarė su ankstesne JAV administracija. Vašingtono pareigūnai pastarosiomis savaitėmis buvo užsiminę apie tam tikro susitarimo galimybę, o apie B.Obamos pasiūlymą pirmadienį pranešė Rusijos verslo dienraštis „Kommersant“.

„Jeigu stiprūs diplomatiniai ryšiai su Rusija ir kitais mūsų partneriais leistų mums sumažinti arba eliminuoti šią grėsmę, tai akivaizdžiai nulemtų mūsų požiūrį į priešraketinę gynybą“, – valstybės sekretorės pavaduotojas Williamas Burnsas (Viljamas Bernsas) sakė Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ apie Irano keliamą pavojų, kai praeitą mėnesį buvo atvykęs į Maskvą perduoti B.Obamos laiško.

Pareigūnai pirmadienį pranešė, kad pirmasis B.Obamos ir D.Medvedevo susitikimas įvyks balandžio 2 dieną Londone.

„Aš prieš metus sakiau rusams, jog jeigu ne Irano raketų programa, nebūtų jokio reikalo steigti (PRG) raketų bazes“, – Vasario 20 dieną Krokuvoje vykusiame NATO viršūnių susitikime pareiškė JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas.

Jis pridūrė, kad B.Obamos inauguracija suteikė galimybę atnaujinti JAV ir Rusijos santykius.

„Tikiuosi, jog dabar, dirbant naujajai administracijai, tokio pobūdžio bendradarbiavimo galimybės tikriausiai pagerėjo“, – sakė R.Gatesas.

Tokie pareiškimai sukėlė nerimą Lenkijai ir Čekijai, kurių lyderiai sulaužė daug iečių įtikinėdamos opoziciją, kad būtų pasirašytos sutartys su JAV dėl bendradarbiavimo PRG srityje. Jeigu JAV nuspręstų sulėtinti šios programos įgyvendinimą arba visai ją sustabdyti, Varšuva ir Praha gali pareikalauti kitokių kompensacijų už pastangas.

Pavyzdžiui, sutartyje su Varšuva buvo numatyta, kad iš Vokietijos į Lenkiją bus perkelta JAV priešlėktuvinės gynybos raketų "Patriot" baterija, kurią aptarnautų apie 100 JAV karių. B.Obamos administracijai gali tekti įgyvendinti šį planą, kad nenuviltų Varšuvos.

PRG skydo elementų dislokavimo klausimai paženklino B.Obamos santykius su Rusija nuo pat pirmosios dienos po jo išrinkimo, kai D.Medvedevas pagrasino nutaikyti raketas į Europą, jeigu šis projektas būtų įgyvendinamas. Vėliau D.Medvedevas atšaukė planus dislokuoti artimojo nuotolio raketas Kaliningrado srityje. Taip pat tikėtina, kad Maskva rimtai vertina B.Obamos laiške pateiktus pasiūlymus, kuriuos dienraštis „Kommersant“ pirmadienį pavadino „sensacingais“.

D.Medvedevas sekmadienį pareiškė tikintis, kad naujoji JAV administracija bus pasiruošusi bendradarbiauti priešraketinės gynybos srityje.

„Jau sulaukėme tokių signalų iš mūsų kolegų amerikiečių, – sakoma Kremliaus tinklalapyje paskelbtame prezidento interviu. – Tikiuosi, kad šie signalai virs konkrečiais pasiūlymais. Tikiuosi aptarti šį Europai ypač svarbų klausimą per savo pirmąjį susitikimą su prezidentu Baracku Obama“.

Vėliau Obama pareiškė nesiūlęs jokių „quid pro quo“ (viena už kita) Rusijai laiške, kuriame, anot žiniasklaidos, buvę užsiminta, jog JAV galėtų atsisakyti savo priešraketinės gynybos (PRG) skydo elementų Europoje, jeigu Maskva prikalbintų Iraną neplėtoti balistinių raketų.

„Tai buvo apibūdinta kaip koks nors „quid pro quo“, – sakė B.Obama. – Paprasčiausiai buvo pareikšta tai, ką aš ir anksčiau sakiau, kad raketinės gynybos programa, dislokavimo kontekste, sukurta ne dėl Rusijos grėsmės, o dėl Irano grėsmės“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas

Verslas

Buvęs Estijos premjeras Taavi Roivas: kai Lietuva mus aplenkia, priimame tai kaip iššūkį

Pasaulis kišenėje

Raudona plyta pamena Šiaurės Lietuvos miestelių klestėjimo laikus

Vardai

Prancūzijos ambasadoriaus atsisveikinimo vakare – svečių padėka už „protokolo laužymą“

24sek

Broliai Ballai sugrįžo į Lietuvą – iš autobuso tiesiai į greito maisto restoraną

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Pranciškui ranką spaudęs vienuolis: „Iš arti matyti, kokią sunkią naštą jis neša“

Gazas

Koks likimas laukia „Fiat“, po Lietuvą vežiojusio popiežių Pranciškų?

Aktualu

V.Ušackas: pralošus pirminius partijos rinkimus vargu, ar galima laimėti nacionalinius

Aktualu

Popiežiaus vizitas Agluonoje yra ypatingesnis nei Rygos lankymas

Gyvenimas

Tai – labai garsi optinė iliuzija, bet ar žinote, kas ją sukūrė ir kuo ji sudomino psichologus?

Sportas

„The Best“: C.Ronaldo nukarūnuotas – geriausiu metų futbolininku tapo L.Modričius

Aktualu

I.Šimonytė: mano lyginimas su D.Grybauskaite – tobula klišė

Sportas

Klausimas apie valstybinę premiją sutrikdė čempioną: „Galiu už tai būti nulinčiuotas, bet ...“

Aktualu

Snaiperiai akies taiklumą lavino varžybose

Gyvenimas

„Christian Dior“ įspūdingu šou su baleto šokėjais pradėjo Paryžiaus mados savaitę

Vardai

Žuvusio modelio mamą įskaudino kalbos apie mįslingą vaizdo įrašą: „Tai juodina mano dukrą“

Vardai

Su vyro šmeižtu Mia nesitaikys: „Jis turi manęs miegančios nuogos nuotraukų, kuriomis grasina“

Gyvenimas

Revoliucija medicinoje? Paralyžiuotas žmogus su stuburo implantu žengė pirmuosius žingsnius

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: produktą iš bulvių sukūrę olandai uždirbo iš pasklidusių dulkių

24sek

Uždominavo – Adas Juškevičius atvedė Nantero klubą į pirmą pergalę

Naujienos

Aktualu

Audringa „Putino virėjo“ J.Prigožino jaunystė: vagystės, išgertuvės su paaugliais ir kalėjimas

Verslas

Buvęs Estijos premjeras Taavi Roivas: kai Lietuva mus aplenkia, priimame tai kaip iššūkį

Pasaulis kišenėje

Raudona plyta pamena Šiaurės Lietuvos miestelių klestėjimo laikus

Vardai

Prancūzijos ambasadoriaus atsisveikinimo vakare – svečių padėka už „protokolo laužymą“

24sek

Broliai Ballai sugrįžo į Lietuvą – iš autobuso tiesiai į greito maisto restoraną

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiui Pranciškui ranką spaudęs vienuolis: „Iš arti matyti, kokią sunkią naštą jis neša“

Gazas

Koks likimas laukia „Fiat“, po Lietuvą vežiojusio popiežių Pranciškų?

Aktualu

V.Ušackas: pralošus pirminius partijos rinkimus vargu, ar galima laimėti nacionalinius

Aktualu

Popiežiaus vizitas Agluonoje yra ypatingesnis nei Rygos lankymas

Gyvenimas

Tai – labai garsi optinė iliuzija, bet ar žinote, kas ją sukūrė ir kuo ji sudomino psichologus?

Sportas

„The Best“: C.Ronaldo nukarūnuotas – geriausiu metų futbolininku tapo L.Modričius

Aktualu

I.Šimonytė: mano lyginimas su D.Grybauskaite – tobula klišė

Sportas

Klausimas apie valstybinę premiją sutrikdė čempioną: „Galiu už tai būti nulinčiuotas, bet ...“

Aktualu

Snaiperiai akies taiklumą lavino varžybose

Gyvenimas

„Christian Dior“ įspūdingu šou su baleto šokėjais pradėjo Paryžiaus mados savaitę

Vardai

Žuvusio modelio mamą įskaudino kalbos apie mįslingą vaizdo įrašą: „Tai juodina mano dukrą“

Vardai

Su vyro šmeižtu Mia nesitaikys: „Jis turi manęs miegančios nuogos nuotraukų, kuriomis grasina“

Gyvenimas

Revoliucija medicinoje? Paralyžiuotas žmogus su stuburo implantu žengė pirmuosius žingsnius

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: produktą iš bulvių sukūrę olandai uždirbo iš pasklidusių dulkių

24sek

Uždominavo – Adas Juškevičius atvedė Nantero klubą į pirmą pergalę

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min