TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Obamos administracija pristatys naują nacionalinio saugumo strategiją

Barackas Obama
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidento Baracko Obamos administracija ketvirtadienį pristatys naują nacionalinio saugumo strategiją, kurioje akcentuojama vietos ekstremistų keliama grėsmė ir atsisakoma George'o W.Busho eros „karo su terorizmu“ terminijos.

Administracija taip pat veikiausiai pabrėš, kad Amerikos karinė viršenybė turi būti neatsiejama nuo stiprios diplomatijos ir visų valstybingumo įrankių, pradedant plėtros pagalba ir baigiant žvalgybos duomenų rinkimu.

Naujasis dokumentas bus paskelbtas tokiu metu, kai Jungtines Valstijas slegia sunkūs kariniai įsipareigojimai Irake ir Afganistane, kyla naujos terorizmo grėsmės, kai pasaulis išgyvena nestabilumo laikotarpį po didžiausio ekonomikos nuosmukio nuo praėjusio amžiaus ketvirtojo dešimtmečio.

Šiame dokumente bus atidžiai ieškoma ženklų, ar B.Obama pakoregavo savo politiką, siūlančią dialogą senoms JAV priešininkėms, tokioms kaip Iranas ir Šiaurės Korėja, ir iki šiol nedavusią apčiuopiamų rezultatų. Tai bus daroma atsižvelgiant į aktyvias prezidento pastangas stiprinti branduolinio ginklo platinimo prevenciją, kuri yra viena pagrindinių jo politikos krypčių.

Valstybės sekretorė Hillary Clinton ketvirtadienį pasakys svarbią kalbą Brookingso institute, kurioje išdėstys diplomatinius ir karinius naujosios strategijos aspektus. Vėliau prie jos turėtų prisidėti ir B.Obamos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jamesas Jonesas.

Pirmą kartą tokiame vyriausybės strateginiame dokumente, kuriame pristatoma nacionalinės saugumo politikos doktrina, veikiausiai bus skirtas dėmesys grėsmei, kurią kelia vidaus ekstremistai.

Po virtinės atakų arba nepavykusių išpuolių, tokių kaip pernai įvykęs šaudymas Fort Hudo karinėje bazėje Teksase arba šį mėnesį surengtas mėginimas susprogdinti užtaisą Taimso aikštėje Niujorke, JAV administracija, regis performavo grėsmių nacionaliniam saugumui matricą.

„Pastebėjome, kad vis daugiau asmenų Jungtinėse Valstijose patraukia ekstremistinė veikla arba siekiai“, – sakė nacionalinio saugumo patarėjo kovos su terorizmu ir vidinio saugumo klausimais pavaduotojas Johnas Brennanas.

„Prezidento nacionalinio saugumo strategijoje nedviprasmiškai pripažįstama grėsmė Jungtinėms Valstijoms, ir ją kelia asmenys, tapę radikalais čia, šalyje“, – J.Brennanas sakė trečiadienį JAV Strateginių ir tarptautinių studijų centre.

„Pastebėjome, kad asmenys, tarp jų JAV piliečiai, turintys JAV pasus, lengvai keliauja į saugius teroristų prieglobsčius ir grįžta į Ameriką, (tačiau) jų pražūtingus planus sutrikdė koordinuoti žvalgybos ir teisėsaugos veiksmai“, – pridūrė jis

Faisalas Shahzadas – pagrindinis įtariamasis dėl nepavykusio mėginimo susprogdinti automobilyje paslėptą bombą Taimso aikštėje gegužės 1 dieną – yra natūralizuotas JAV pilietis. Manoma, kad jis tapo radikaliu islamistu po kelerių metų gyvenimo Jungtinėse Valstijose ir buvo apmokytas Pakistano ekstremistų.

Jungtinėse Valstijose gimęs majoras Nidalas Hasanas, dirbęs armijos psichiatru, yra vienintelis įtariamasis byloje dėl 13 žmonių nužudymo Fort Hudo bazėje praeitais metais. Įtariama, kad jis radikaliomis idėjomis susižavėjo tarnaudamas JAV ginkluotosiose pajėgose.

Pasak J.Brennano, nuo B.Obamos kadencijos pradžios daromas „precedento neturintis“ JAV spaudimas tarptautiniam teroristų tinklui „Al Qaeda“ smarkiai suvaržė tos grupuotės manevrų laisvę, galimybes rinkti lėšas, verbuoti naujus kovotojus ir vykdyti atakas.

Tačiau nacionalinio saugumo pareigūnas pabrėžė, kad šiuo metu „Al Qaeda“ labiausiai pasikliauja prastai apmokytais „pėstininkais“, kurie įstengia prasmukti pro JAV gynybos tinklą, nes jie neatitinka įprasto teroristo profilio.

„Prasidėjo nauja terorizmo grėsmės fazė, kuri nebėra apribota koordinuotomis, sudėtingomis atakomis, tokiomis kaip (2001 metų) rugsėjo 11–osios, – aiškino J.Brennanas. – Mūsų priešai prisitaiko ir vysto savo taktiką, todėl mes privalome nuolat prisitaikyti ir vystyti mūsiškę.“

Tačiau atrodo, kad J.Brennanas išreiškė iki šiol aiškiausią Baltųjų rūmų atsiribojimą nuo „karo su teroru“ terminijos, kurią dažnai vartodavo ankstesnio prezidento George'o W.Busho administracija, formavusi JAV užsienio politiką kelerius metus po rugsėjo 11-di. atakų Niujorke ir Vašingtone.

„Prezidento strategija absoliučiai aiškiai įvardija mūsų patiriamas grėsmes. Mūsų priešas nėra terorizmas, nes terorizmas tėra taktika, – pabrėžė jis. – Mūsų priešas nėra teroras, nes teroras yra mąstymo būvis, o mes, amerikiečiai, atsisakome gyventi baimėje. Mes taip pat nevadiname savo priešų džihadistais arba islamistais, nes džihadas yra šventoji kova – teisėta islamo doktrina, reiškianti savęs arba bendruomenės apvalymą“

Pasak J.Brennano, B.Obama nuosekliai siekia sutrikdyti, išardyti ir sunaikinti „Al Qaeda“

Savo paskutinėje nacionalinio saugumo strategijoje, paskelbtoje 2006 metais, ankstesnis JAV prezidentas G.W.Bushas buvo labiau sutelkęs dėmesį į terorizmą kaip reiškinį, drąsiai teigdamas, kad „karas su teroru dar nebaigtas“.

J.Brennanas nurodė, kad B.Obama planuoja naudoti įvairiausias diplomatines, karines, vystymo, teisėsaugos, žvalgybos ir nacionalinio saugumo priemones, pavaldžias JAV prezidentui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Strategija

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min