Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Odesa – miestas, draskomas Ukrainos karo žaizdų

Tragedijos minėjimas Odesoje.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Tragedijos minėjimas Odesoje.
Šaltinis: 15min
0
A A

Miestas prie Juodosios jūros tapo įtarimų ir sąmokslo teorijų, užkrėtusių Ukrainą, simboliu. Tai puikiai parodė ir prieš metus įvykusių Odesos profsąjungų rūmų šturmuotojų žudynių atminimo renginiai, rašo thedailybeast.com.

Kelios moteriškės suskubo apsupti vyrą, filmuojantį pagerbimo ceremoniją Odesoje, kurios metu prie žuvusiųjų portretų buvo dedamos gėlės. Pasipiktinusios moterys šūkavo, kad tai gali būti proukrainietiškai nusiteikęs aktyvistas, kokie Kulikovo aikštėje tą dieną tikrai nebuvo laukiami.

Praėjusių metų gegužės 2 dieną per susirėmimus tarp proukrainietiškų ir Kremliaus politiką palaikančių Ukrainos gyventojų žuvo 42 žmonės. Kremlių palaikantys veikėjai buvo užspeisti profsąjungų rūmuose, kurie užsidegė nuo mėtomų Molotovo kokteilių. Dauguma jų žuvo liepsnose ar apsinuodiję dūmais.

Net ir prabėgus metams Odesos gyventojus kiršina ši istorija ir požiūriai į Ukrainos politiką ir Kremliaus norą skaldyti suverenią valstybę.

„Pažiūrėkit į jį! Jis juokiasi iš mūsų nelaimės! Žudikas! Žudikas!“ – šūkavo įsiaudrinusios moteriškės. „Jis iš „Pravyj Sektor“! Ko tau čia reikia? Eik iš čia!“ – vijo lauk pagerbimo ceremoniją filmuojantį vyrą.

Vyriškis ir toliau filmavo jį puolančias moteris, kol galiausiai neramumams kelią užkirto apsauga. „Jie eina savo keliais, o jūs savo“, – griežtai pasakė apsaugos darbuotojas abiem konflikto pusėms.

Maidano judėjimą palaikantys ukrainiečiai taip pat pagerbė savo aukas. Tą susirėmimų Odesoje dieną žuvo ir 6 proukrainietiškai nusiteikę žmonės. Jų pagerbimas vyko kitoje miesto vietoje, už kelių kilometrų nuo Soboro aikštės.

Maidano judėjimą palaikantys ukrainiečiai taip pat pagerbė savo aukas. Tą susirėmimų Odesoje dieną žuvo ir 6 proukrainietiškai nusiteikę žmonės. Jų pagerbimas vyko kitoje miesto vietoje, už kelių kilometrų nuo Soboro aikštės.

Prieš renginius jų organizatoriai sutarė vengti konfliktų ir nekeršyti vieni kitiems. Į Odesą buvo atgabenta 4000 uniformuotų pareigūnų apsauga, kuri turėjo užkirsti kelią galimiems neramumas. Kai kurie pareigūnai atvyko tiesiai iš Rytų Ukrainos fronto.

„Mes jaučiamės kaip kaliniai su tiek apsaugos“, – skundėsi Kremlių palaikantis renginių dalyvis Aleksejus Vinogradovas. Odesos vicemerė Zoja Kazanžij patvirtino, kad šis konfliktas išskyrė net poras, kurios anksčiau dalijosi tuo pačiu santuokos guoliu.

„Įvairios apklausos parodė, kad randai, kuriuos padarė šis konfliktas, dar negreit užgis mūsų mieste“, – teigė ji.

Savaitgalį Odesos televizija rodė dokumentinį filmą, skirtą praėjusių metų tragedijai. Jis vadinosi „Odesa be mitų“. Buvęs sėkmingas, turistų lankomas miestas tapo vis labiau skurstančiu ir nelaimingu Ukrainos kraštu. Anksčiau gyvoje ir pulsuojančioje Deribasovo gatvėje dabar buvo pastebimi tik šiukšlių dėžėse besikuičiantys benamiai.

Miesto meras Igoris Palica daro viską, kad atkurtų miestiečių pasitikėjimą valdžia, tačiau tam reikia titaniškų pastangų. Jis suorganizavo tragedijos aukų giminaičių susitikimą, kuriame abiejų pusių aukų tėvai atidavė vienas kitam pagarbą ir pasidalino užuojautomis.

Miesto meras Igoris Palica daro viską, kad atkurtų miestiečių pasitikėjimą valdžia, tačiau tam reikia titaniškų pastangų. Jis suorganizavo tragedijos aukų giminaičių susitikimą, kuriame abiejų pusių aukų tėvai atidavė vienas kitam pagarbą ir pasidalijo užuojautomis.

„Šiuo metu mūsų visuomenė tokia radikalizuota, kad tik aukų tėvai, kurie prarado savo svarbiausius žmones susirėmimuose, gali pasakyti: gana šito smurto“, – teigė Z.Kazanžij. Savanoriams, ginantiems tvarką Odesos mieste, neduoda ramybės ne tik įtampa, bet ir vis dažniau pasitaikantys teroro išpuoliai.

Vien šį pavasarį apie 60 Odesos gyventojų buvo areštuoti už separatistinės veiklos skatinimą ir smurto kurstymą. Suskaičiuoti 32 sprogimai įvairiose miesto viešose vietose – nuo traukinių stoties iki bankų ir aikščių.

„Menkų aktyvistų sulaikymas nieko nereiškia, kol jų vadai yra laisvėje“, – teigė Odesos „Pravyj Sektor“ lyderis Sergejus Sernenko. „O vyriausybė yra pilna korumpuotų veikėjų, kurie bijo mūsų ir nori mus nuginkluoti“, – skundėsi jis, turėdamas galvoje Kijevo spaudimą sudėti ginklus ir legalizuoti savo veiklą.

„Jei valdžia norėtų sujungti konfliktuojančias visuomenės dalis, ji nebūtų areštavusi žurnalistų, ji nebūtų uždariusi mūsų portalo prieš pat šį minėjimą“, – pyko Jurijus Tkačiovas „Timer“ žiniasklaidos koncerno atstovas, atėjęs į Kremliaus politikos gynėjų renginį.

Susirinkę žmonės paleido į dangų baltus balandžius ir juodus balionus, pagerbdami aukas. Ant žemės iš žvakių buvo sudėliotas užrašas: „Mes pamename. Mes gedime. Mes nepamiršime“. Panašu, kad Odesa dar ilgai atsimins 2014 metų gegužės 2 dienos pamokas, o šis konfliktas skaldys visuomenę.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 3 Ukraina Odesa Karas
Parašykite atsiliepimą apie 15min