Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Oleksandas Turčynovas: „Rusija privalo sustabdyti provokacijas ir agresiją“

Oleksandas Turčynovas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Oleksandas Turčynovas
Šaltinis: 15min.lt/BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kryme leidžiasi Rusijos lėktuvai, o į Simferopolį važiuoja rusų šarvuočiai. Taip pat pranešama, kad ginkluoti kariškiai apsupo Krymo valstybinę televizijos ir radijo kompaniją „Krym“. Vėliau paskelbta, kad Simferopolyje pastebėti šarvuočiai, judantys Nikolajevo link. Paskui juos važiavo ir du kariniai sunkvežimiai.

Tuo metu laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandas Turčynovas penktadienį per spaudos konferenciją pareiškė, kad Rusija privalo sustabdyti provokacijas ir agresiją.
VIDEO: Tiesiogiai iš Krymo

00.14 val. V.Janukovyčius pasirodys Kryme?

Pasirodė pranešimų, kad V.Janykovyčius naktį iš penktadienio į šeštadienį gali pasirodyti Kryme. Ukrainos parlamento narys Tarasas Čornovilis sakė, kad jis gali būti atvežtas į Krymą ir kalbėti Simferopolyje.

Tuo metu BBC skelbia, kad JAV prezidentas Barackas Obama pareiškė, jog Ukraina yra atsidūrusi labai nestabilioje situacijoje. Jis teigė, kad JAV pasisako už Ukrainos suverenitetą, teritorinį vientisumą ir demokratinę ateitį. JAV prezidentas teigė, kad netoleruotinas būtų bet koks karinių pajėgų panaudojimas prieš Ukrainą.

23.13 val. Ukrainos prezidento atstovas Kryme Sergejus Kunicynas tvirtina, jog Kryme nusileido 13 Rusijos karinių transporto lėktuvų, kurių kiekviename – po 150 karių.

22.25 val. Rusija privalo sustabdyti provokacijas ir agresiją, – sako laikinasis Ukrainos prezidentas Oleksandas Turčynovas. Jis apkaltino Rusiją dislokuojant karinius dalinius Kryme ir bandymu išprovokuoti „ginkluotą konfliktą“. Jis paragino V.Putiną „sustabdyti provokacijas ir pradėti derybas“.

A.Turčynovas priminė V.Putinui, kad Rusija kartu su Jungtinėmis Valstijomis ir Didžiąja Britanija yra Ukrainos neliečiamumo ir teritorinio vientisumo garantas. Jis taip pat teigė, kad Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos taryba parengė planą, kaip normalizuoti padėtį Krymo pusiasalyje.

VIDEO: O.Turčynovo spaudos konferencija

22.05 val. Zn.ua pranešė, kad Simferopolyje pastebėti šarvuočiai.

Pranešama, kad jų buvo aštuoni ir jie judėjo iš Simferopolio Nikolajevo link. Paskui juos važiavo ir du kariniai sunkvežimiai.

Į uždarą posėdį renkasi JT Saugumo Taryba

Naujienų agentūros praneša, kad į uždarą posėdį Niujorke renkasi Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba. Kiek anksčiau pranešta, kad Ukraina paprašė Lietuvos paramos dėl Krymo krizės svarstymo Jungtinėse Tautose, nes Rusija nesišneka.

Sutriko telefono ir interneto ryšys

Zn.ua skelbia, kad dėl kabelio pažeidimų Krymo pusiasalyje sutriko fiksuotojo telefono ryšio paslaugos, taip pat prieiga prie interneto ir „TriMob“ mobiliojo ryšio.

20.41 val. Ukrainos oro linijos pranešė, kad lėktuvams uždaryta erdvė virš Krymo

Didžiausia Ukrainoje oro transporto bendrovė „Ukrainiian International“ penktadienį pranešė, kad virš Krymo regiono uždaryta oro erdvė, o prieš tai pagrindinį Krymo oro uostą užėmė ginkluoti vyrai.

Anksčiau penktadienį „Interfax“ pranešė, kad į Simferopolio tarptautinį oro uostą neleista nė vieno skrydžio iš Kijevo.

Tiesa, šio oro uosto pareigūnas agentūrai „Reuters“ sakė, kad tik vienas skrydis iš Kijevo buvo atidėtas, o kiti atvyksta į Simferopolį.

Nežinomi ginkluoti vyrai įsitaisė prie Ukrainos karinio štabo Simferopolyje

Krymo sostinėje Simferopolyje prie Ukrainos karino jūrų laivyno kranto apsaugos pajėgų štabo stovi karinis „kamazas“ be skiriamųjų ženklų ir numerių; greta jo įsitaisė apie 10 ginkluotų iki dantų vyrų, su kaukėmis, kalašnikovais, granatsvaidžiais.

Pasak „Interfax“ reporterio, sunkvežimis stovi už maždaug 100 metrų nuo minėto štabo. Nepažįstamieji su niekuo nebendrauja, nekalba apie savo atvykimo tikslą.

Toks pat sunkvežimis su 10 ginkluotų vyrų stovi prie Ukrainos kranto apsaugos karinio dalinio.

Dar pranešama, kad netoli Simferopolio gyvenvietės apie 10-12 sunkvežimių juda Kirovskoje link – ten yra vienas karinių aerodromų.

19.59 val. Kryme mitinguotojai neįleido Ukrainos parlamentaro P.Porošenkos į Krymo Radą

Ukrainos liaudies deputatas Petras Porošenka penktadienį vakare nebuvo įleistas į Krymo Aukščiausiąją Radą.

Pasak „Interfax“ reporterio, P.Porošenka atvyko prie Rados pastato, bet jam nepavyko prasibrauti pro minią žmonių, kurie ką tik dalyvavo mitinge, palaikiusiame Krymo parlamento veiksmus.

Deputatas buvo priverstas, lydimas būrio milicininkų, trauktis geležinkelio stoties link.

Tačiau žmonės ėjo paskui jį ir šaukė: „Išdavike, nešdinkis iš Krymo!“

Žurnalistų paklaustas, koks buvo jo lankymosi Simferopolyje tikslas, jis atsakė: „Aš atvažiavau su taika, noriu organizuoti dialogą. Aš tų žmonių nesmerkiu“.

Tada milicininkai sustabdė taksi, minioje padarė koridorių, kuriuo P.Porošenka nuėjo iki automobilio ir nuvažiavo.

Nepriima lėktuvo

Zn.ua taip pat skelbia, kad Simferopolio oro uostas daugiau kaip valandą nepriima lėktuvo iš Kijevo.

Kryme baigta formuoti Ministrų Tarybą

Krymo parlamento pirmininkas Volodymyras Konstantynovas penktadienį pareiškė, kad autonomijos parlamentas baigė formuoti Krymo Ministrų Tarybą, taip pat sudarytas naujas Aukščiausiosios Rados prezidiumas.

„Šiandien mes baigėme formuoti Krymo Ministrų Tarybą ir naująjį Aukščiausiosios Tarybos prezidiumą“, – sakė jis žurnalistams po parlamento posėdžio Simferopolyje.

„Mes priėmėme labai svarbius ir aktualius autonomijai klausimus. Kadrų padėtis visiškai kontroliuojama“, – pridūrė V.Konstatynovas.

„Šiandien mes atsakėme į visus Krymo gyventojų klausimus. Šiandiene mes suformavo vyriausybę, tai krymiečių vyriausybė, sudaryta iš krymiečių ir dirbsianti krymiečių labui“, – nurodė jis.

19.47 val. Rusija išduos pasus Ukrainoje išformuotų specialiųjų pajėgų „Berkut“ kariams

Penktadienį paskelbta, kad skubos tvarka bus išduodami pasai „Berkut“ riaušių milicininkams, kai naujoji valdžia pranešė apie šio dalinio išformavimą. Pasus ketinama išduoti Krymo sostinėje Simferopolyje.

„Rusijos konsulatui Simferopolyje nurodyta imtis visų būtinų priemonių, kad kuo skubiau būtų išduoti rusiški pasai „Berkut“ pareigūnams“, – sakoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos paskyroje tinkle „Facebook“.

Anksčiau buvo pranešta, kad Rusijos vidaus reikalų ministerija kviečia „Berkut“ karius į tarnybą.

18.28 val. News.allcrimea.net pranešė, kad į Krymą derėtis su autonominės respublikos valdžia išskrido Ukrainos deputatas Petro Porošenka.

18.13 val. „Ukrainskaja Pravda“ pranešė, kad Kryme leidžiasi Rusijos lėktuvai, o į Simferopolį važiuoja rusų šarvuočiai. Apie tai žurnalistams pranešė liudininkai. Jų teigimu, šalia Simferopolio esančiame Gvardeisko kariniame aerodrome nusileido ne mažiau nei penki dideli lėktuvai „IL-76“. Taip pat pranešama, kad iš Sevastopolio  į Simferopolį pajudėjo dešimties rusų šarvuočių kolona.

Stop kadras/Kryme leidžiasi Rusijos lėktuvai
Stop kadras/Kryme leidžiasi Rusijos lėktuvai

Simferopolyje prie Ukrainos karinio dalinio gatvėje stovi trys „KAMaz“ sunkvežimiai, kuriuose pilna ginkluotų žmonių.  Apie tai portalui „Novosti Kryma“ pranešė liudininkas. Jo teigimu, dalinio atstovas pranešė, kad „tai ne mūsų vaikinai“.

Nežinomi ginkluoti kariškiai budi ir prie Ukrainos karinių pajėgų aerodromo. Liudininkai teigia, kad jie nemoka elgtis su Ukrainos grivinomis. Jūrų aviacijos brigados vadas nežinomus kariškius įspėjo, kad pradės šaudyti į juos, jei jie imsis veiksmų.

17:57 val. Kariškiai kontroliuoja radijo ir televizijos kompaniją

Ginkluoti kariškiai apsupo Krymo valstybinę televizijos ir radijo kompaniją „Krym“. Tai pranešė jos vadovas Stepanas Gulevatyj. Jo žodžiais, teritoriją aplink kompaniją „saugo“ apie 20 žmonių. „Jie stovi už kompanijos vartų. Sako, kad gavo įsakymą saugoti pastatą. Vyrai dėvi karines uniformas be skiriamųjų ženklų, turi automatus, kalba – kad jie iš Rusijos Juodosios jūros laivyno“, – sakė S.Gulevatyj.

Papildyta 15.07 val. Virš Krymo ratus suka Rusijos sraigtasparniai

Daugiau nei dešimt Rusijos karinių sraigtasparnių penktadienį iš Rusijos įskrido į Ukrainos oro erdvę virš Krymo, pranešė Ukrainos sienos apsaugos tarnyba.

Tarnyba savo pareiškime taip pat nurodė, kad rusų kariškiai blokavo Ukrainos sienos apsaugos pareigūnų būrį Sevastopolyje, kur bazuojasi dalis Rusijos Juodosios jūros laivyno.

Rusijos Juodosios jūros laivynas kiek anksčiau penktadienį paneigė prisidėjęs prie karinio aerodromo šalia Sevastopolio užėmimo.

VIDEO: Krymo Aukščiausiosios Rados užėmimas
Papildyta 15.06 val. Įvykiams Kryme vadovauja Kremlius, sako Ukrainos saugumo pareigūnas

Aukštas Ukrainos saugumo pareigūnas Andrijus Parubijus penktadienį apkaltino Kremlių komanduojant ginkluotoms grupuotėms Kryme, kur ginkluoti asmenys perėmė kontrolę dviejuose oro uostuose.

„Tai atskiros grupuotės, komanduojamos Kremliaus“, – per televizijos transliuotą spaudos konferenciją Kijeve sakė Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos sekretorius A.Parubijus.

Pasak jo, kitose Ukrainos vietose buvo užkirstas kelias panašiems veiksmams. Tačiau A.Parubijus pažymėjo, kad Ukraina negalėjo įvesti į Krymą ginkluotųjų pajėgų, nepaskelbusi nepaprastosios padėties.

Papildyta 14.55 val. Ukrainos teisėsaugininkai susigrąžino kontrolę Krymo oro uostuose

Papildyta 13.59 val. Krymo pagrindiniame oro uoste tebebudi automatais ginkluoti asmenys

Dešimtys karių, vilkinčių kovines slepiamosios spalvos uniformas be jokių atpažinimo ženklų, penktadienį budėjo prie pagrindinio oro uosto Kryme, didėjant įtampai dėl šio strategiškai svarbaus Ukrainos regiono, kurio daugelis gyventojų simpatizuoja Rusijai.

Kariai, dėvintys neperšaunamas liemenes ir šalmus, atsisakė kalbėtis su žurnalistais, ir kol kas neaišku, kurios šalies armijai arba sukarintai grupuotei jie priklauso

Tie kariai, dėvintys neperšaunamas liemenes ir šalmus, atsisakė kalbėtis su žurnalistais, ir kol kas neaišku, kurios šalies armijai arba sukarintai grupuotei jie priklauso.

Kariai tiesiog patruliavo tylėdami ir atrodė visiškai nederantys prie ryškių spalvų drabužius vilkinčių keleivių, kurie rytą ruošėsi išskristi iš Simferopolio tarptautinio oro uosto.

Pasak pareigūnų, oro uostas dirba įprastu režimu, nors prie jo budi iki dantų ginkluotas kontingentas.

Prie Simferopolio oro uosto taip pat budėjo neginkluoti prorusiški aktyvistai, kurie sakė, kad ginkluoti asmenys atvažiavo naktį, pasklidus gandams, kad į Krymą ketina atvykti naujos provakarietiškos vyriausybės nariai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Karai prie Simferopolio oro uosto
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kariai prie Simferopolio oro uosto

 „Savanoriai“, atvykę užtikrinti tvarkos

Neginkluoti aktyvistai sakė esantys „savanoriai“, atvykę užtikrinti tvarkos. „Esame čia, kad fašistai ir radikalai iš vakarų Ukrainos neatskristų čia lėktuvu“, – sakė 46 metų buvęs karininkas, vardu Vladimiras, dėvintis karišką striukę.

Jo komentarai buvo aiškiai nukreipti prieš protestuotojus, kurie po tris mėnesius trukusių audringų demonstracijų praeitą savaitgalį nuvertė prorusišką prezidentą Viktorą Janukovyčių. Tą judėjimą smerkia jo kritikai rytų Ukrainoje, kaltindami proeuropietiškus aktyvistus susidėjus su neonaciais ir radikaliaisiais nacionalistais.

„Liksime čia, kiek reikės“, – pridūrė Vladimiras. Šalia jo stovėjęs jaunas inžinierius, vardu Vadimas, avintis sportinius batelius, sakė, kad jis „nėra ekstremistas“.

„Esame čia, kad užtikrintume viešąją tvarką. Mes nieko neblokuojame. Bet jeigu atvyks nacionalistiniai banditai, mes su jais kausimės. Ginklų rasime, jeigu prireiks“, – teigė jis.

„Esame čia, kad užtikrintume viešąją tvarką. Mes nieko neblokuojame. Bet jeigu atvyks nacionalistiniai banditai, mes su jais kausimės. Ginklų rasime, jeigu prireiks“, – teigė jis.

Simferopolio, kuris yra šio regiono sostinė, autobusų stotyje vaikštinėjantys penki jaunuoliai taip pat sakė esantys pasiryžę neleisti ekstremistams atvykti į Krymą, kurį Sovietų Sąjungos lyderis Nikita Chruščiovas atidavė Ukrainai 1954 metais ir kuriame jau beveik 250 metų bazuojasi Rusijos Juodosios jūros laivynas.

Padėtis autobusų stotyje buvo rami, o ant pastato tebebuvo iškelta žydros ir geltonos spalvos Ukrainos vėliava – anot vieno taksisto, „kol kas“.

„Visi neramumai prasidėjo Kijeve – perversmas, žudynės. Kas leido jiems taip elgtis? Štai kodėl išlaikysime savo Krymą, – sakė vienos gamyklos darbininkas, vardu Anatolijus. – Mes mylime Rusiją.“

Papildyta 12.52 val. Ukrainos pasienio tarnybos Jūrų apsaugos būrį Balaklavoje apsupo ginkluoti veikėjai, praneša „Interfax-Ukraina“, remdamasis šaltiniais karinėse struktūrose.

Nežinomi užpuolikai apsupo Ukrainos pasienio dalinį, o paklausti, koks jų tikslas, atsakė: „Tikslas – apsauga.“ Pasieniečių vadovybė su užpuolikais veda derybas.

Rusai perėmė valdžią

Naujai paskirtas Ukrainos autonominio Krymo regiono premjeras Sergejus Aksionovas, partijos „Rusų vienybė“ lyderis, penktadienį pareiškė, kad „jis ir Krymo Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Konstantinovas visiškai kontroliuoja padėtį“ regione. „Krymo gyventojų gyvybėms ir saugumui niekas negresia“, – pridūrė naujasis premjeras.

Papildyta 12.27 val. „Novosti Kryma“ praneša, kad šiandien automatais ginkluoti rusų kariškiai, dėvintys šalmus ir kaukes, užgrobė valstybės įmonę „Krymaeroruch“. Ši įmonė užtikrina aviacijos navigaciją virš Krymo pusiasalio teritorijos.

Papildyta 12 val. 10 min. Portalas Zn.ua pranešė, kad penktadienio rytą iš Rusijos miesto Anapos į Krymą atskrido 8 kariniai sraigtasparniai. Šią informaciją patvirtino Krymo totorių Medžliso lyderis Refatas Čubarovas.

VIDEO: Kariniai sraigtasparniai Kryme

Papildyta 12 val. 05 min. Krymo Aukščiausioji Rada žada penktadienį patvirtinti naują vyriausybę, praneša news.allcrimea.net.

Papildyta 12 val. 01 min. Baikerių klubas „Naktiniai vilkai“ susirinko saugoti Sevastopolio administracijos. Jie teigia, kad užkirto kelią ketvirtadienį ten suplanuotai Euromaidano akcijai.

R.Juknevičienė: prasidėjo okupacija

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ginkluotas vyras prie Simferopolio oro uosto
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ginkluotas vyras prie Simferopolio oro uosto

Konservatorė, buvusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė penktadienį pranešė, kad prasidėjo Krymo okupacija. 

„Iš patikimų šaltinių gauta informacija – prasidėjo tikra Krymo okupacija, leidžiasi rusų karo lėktuvai, desantas, oro uostai kontroliuojami Rusijos karių“, – savo „Facebook“ paskyroje paskelbė Seimo narė. 

R.Juknevičienė 15min.lt sakė, kad šią informaciją gavo iš Kijeve esančių Lietuvos atstovų, kurių įvardinti ji nenorėjo. 

„Jau ir patys ukrainiečiai tą praneša, jų vidaus reikalų ministras jau tą patį sako“, – teigė R.Juknevičienė.

news.liga.net nuotr./Kelių blokada Kryme
news.liga.net nuotr./Kelių blokada Kryme

Blokuojami keliai

Separatistai netoli šiaurinių Krymo miestų Džankojaus ir Armiansko, kurie yra netoli ribos su Chersono regionu, pastatė barikadas.

Prie blokadų iškeltos Rusijos vėliavos, skelbia news.liga.net. Daugiau nuotraukų galite pamatyti čia.

Užkardos pastatytos iš betono luitų, smėlio maišų ir metalo nuolaužų. Jas saugo kamufliažine apranga vilkintys vyrai, ginkluoti automatais. Ant kai kurių jų rankovių matyti prisiūtos Rusijos Federacijos vėliavos.

Anot portalo, tarp blokuojančių kelius asmenų yra ir milicijos pareigūnų bei oficialiai jau išardytų specialių pajėgų „Berkut“ narių.

Kaip praneša UNIAN, penktadienio rytą Rusijos karinio jūrų laivyno raketinis kateris, atplaukęs prie išorinio Sevastopolio uosto, užblokavo Ukrainos pasienio apsaugos laivus Balaklavos įlankoje, iš kurios jie negali išplaukti į Juodąją jūrą.

Be to, Sevastopolio gatvėse patruliuoja Rusijos karinio laivyno šarvuotis.

Penktadienio naktį Rusijos kariškiai perėmė Krymo srities netoli Sevastopolio esančio Belbeko oro uosto valdymą. Naktį taip pat mėginta užimti Krymo sostinės Simferopolio oro uostą, tačiau galiausiai Rusijos vėliavomis nešini užpuolikai pasišalino. Rusijos Juodosios jūros laivynas paneigė, kad jo kariai penktadienį dalyvavo užimant ir blokuojant Belbeko karinį oro uostą.

Gyvenate Kryme? Turite informacijos apie situaciją? Pasidalinkite ikrauk@15min.lt.

Komentarai
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min