Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ortodoksai Rusijoje ir visame pasaulyje švenčia Velykas (nuotraukos)

Rusijos prezidentas Dimitrijus Medvedevas (viduryje), jo žmona (kairėje) ir Vladimiras Putinas (dešinėje) dalyvavo velykinėse pamaldose Maskvos ortodoksų bažnyčioje.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos prezidentas Dimitrijus Medvedevas (viduryje), jo žmona (kairėje) ir Vladimiras Putinas (dešinėje) dalyvavo velykinėse pamaldose Maskvos ortodoksų bažnyčioje.
Šaltinis: 15min
0
A A

Viso pasaulio tikintieji ortodoksai sekmadienį naktį iškilmingomis naktinėmis pamaldomis sutiko pagrindinę krikščionių šventę – Velykas.

Rusijoje pagrindinės Velykų pamaldos šiąnakt, kaip įprasta, vyko sostinės Kristaus Išganytojo šventovėje, kur Maskvos ir visos Rusijos patriarchas Kirilas, išrinktas šių metų pradžioje, vadovavo Kryžiaus kelio procesijai, Velykų ankstyvosioms mišioms ir Liturgijai.

Kirilo vadovaujamose pamaldose dalyvavo šalį valdantis tandemas – prezidentas Dmitrijus Medvedevas ir ministras pirmininkas Vladimiras Putinas. Valstybinė televizija parodė tiesioginiame ekrane, kaip du greta stovintys galingiausi Rusijos vyrai rankose laiko po degančią žvakę.

„Didžioji Velykų šventė simbolizuoja dvasinį atsinaujinimą, gyvenimo triumfą ir kilnius moralinius idealus“, – savo pareiškime nurodė D.Medvedevas, kuris pamaldose dalyvavo su žmona Svetlana.

Rusijos Ortodoksų Bažnyčios įtaka po Sovietų Sąjungos žlugimo nepaprastai išaugo ir Rusijos lyderiai, taip pat vyriausybės ir Valstybės Dūmos nariai dabar nuolat dalyvauja svarbiose pamaldose.

Buvęs KGB šnipas V.Putinas, kurį dabar dažnai pamatysi cerkvėse, savo pareiškime Velykų proga gyrė „tą didžiulį Rusijos Ortodoksų Bažnyčios indėlį konsoliduojant valstybę ir visuomenę“.

Pirmą kartą džiaugsminga žinia – Kristus prisikėlė – yra skelbiama naktį per Kristaus kelio procesiją. Po pamaldų tikintieji sveikina vienas kitą, sušukdami „Kristus prisikėlė!“, tris kartus pasibučiuoja, pasikeičia velykiniais kiaušiniais ir dovanomis.

Dauguma Vakarų krikščionių – katalikų ir protestantų – šventė Kristaus prisikėlimą prieš savaitę.

Pagal senąjį Julijaus kalendorių Šv. Velykos ateina vėliau. Šio kalendoriaus laikosi rusų, gruzinų, bulgarų, serbų, graikų ir kitos Ortodoksų Bažnyčios, taip pat armėnų Šv.Grigaliaus Bažnyčia, koptų, Etiopijos ir kai kurios kitos Rytų Krikščionių Bažnyčios.

Kristaus Išganytojo šventovėje sekmadienį susirinko, informacijos agentūrų duomenimis, daugiau kaip 5 tūkst. žmonių, patekti ten buvo galima tik pagal specialų patriarchijos kvietimą.

Iki pamaldų pradžios į Maskvą buvo atvežti šviestuvai, uždegti nuo „palaimintosios ugnies“ Kristaus Kapo bažnyčioje Jeruzalėje. Nuo šio šviestuvo patriarchas užsidegė savo žvakę, po to kiti dvasininkai taip pat užsidegė žvakes ir perdavė jas dalyvaujantiesiems pamaldose.

Patriarchas Kirilas paragino tikinčiuosius niekada nesiskųsti išbandymų akivaizdoje.

„Viešpats bando mus blogio prisilietimu. Jis bando mūsų tikėjimą, mūsų ištikimybę Jam. Nes Savo prisikėlimu Jis nugalėjo visokį blogį pasaulyje“, – sakė patriarchas.

Per pamaldas jis priėjo prie Dmitrijaus ir Svetlanos Medvedevų, kurie stovėjo vienas šalia kito specialioje vietoje garbingiems svečiams netoli altoriaus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos ortodoksų patriarchas Kirilas ir D.Medvedevas apsikeičia dovanomis.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos ortodoksų patriarchas Kirilas ir D.Medvedevas apsikeičia dovanomis.

Kirilas su jais pasibučiavo, jie vieni kitiems nusilenkė ir pasikeitė dovanomis; garsiakalbiai netransliavo, ką jie kalbėjosi.

D.Medvedevas padovanojo patriarchui ikoną „Saldus pabučiavimas“, skirtą Rusijos armijai. Kaip pranešama, ji bus vežama per visas Rusijos karines dalis, po to bus jai išrinkta vieta vienos karinių dalių cerkvėje.

Rusijos lyderiai dažnai atvyksta į pamaldas per svarbiausias rusų ortodoksų šventes; D.Medvedevas ir V.Putinas taip pat drauge dalyvavo Kirilo pasodinimo į sostą ceremonijoje.

Tai, kad Bažnyčia Rusijoje tebėra populiari, rodo ir Vidaus reikalų ministerijos paskelbta informacija, kad pamaldose visoje šalyje dalyvavo 4,5 mln. žmonių.

Saugumą per šias bažnytines ceremonijas visoje šalyje užtikrino 82 tūkst. milicininkų, nurodė ministerija.

Naujausių sociologijos apklausų duomenimis, Velykas sako švenčiantys maždaug 90 proc. Rusijos gyventojų, net netikintieji ir kai kurie musulmonai.

Velykos – keliamosios šventės, jų data kasmet atskirai nustatoma pagal Mėnulio ir Saulės kalendorių. Pirmieji krikščionys šventė Velykas kas savaitę – penktadienis buvo pasninko diena prisimenant Kristaus kančias, o sekmadienis – džiaugsmo, kad Kristus prisikėlė, diena.

Nuo II amžiaus ši šventė tapo metinė. Dabartinių ortodoksų Velykų šventė buvo nustatyta 325 metais Nikėjos I Susirinkime.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min