Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 2d. 07:37

Osama bin Ladenas sunaikintas, paskelbė Barackas Obama (atnaujinta 12.47 val.)

O. bin Ladenas
„Scanpix“ nuotr. / Osama bin Ladenas

Per specialiąją operaciją Pakistano mieste Abotabade buvo nukautas teroristų tinklo „al Qaeda“ lyderis Osama bin Ladenas. Apie tai per televiziją sekmadienį vakare pareiškė JAV prezidentas Barackas Obama.

Pasak JAV vadovo, O.bin Ladeno kūnas yra amerikiečių specialiųjų tarnybų rankose. „Teisingumas nugalėjo“, – pareiškė B.Obama.

Kaip tvirtino JAV prezidentas, O.bin Ladenas buvo nukautas per susišaudymą gegužės 1 dieną. Operacijoje dalyvavo nedidelė amerikiečių specialiųjų pajėgų grupė. Niekas iš amerikiečių per operaciją nenukentėjo.  B.Obama taip pat patikslino, kad O.bin Ladeno pėdsakus pavyko aptikti 2010 metų rugpjūtį, tačiau tiksli jo buvimo vieta paaiškėjo tik praėjusią savaitę.

Informaciją apie „svarbiausio pasaulyje teroristo“ žūtį televizijos kanalai CNN ir MSNBC pradėjo skelbti dar likus valandai iki B.Obamos kalbos. Žurnalistai rėmėsi neįvardijamais šaltiniais iš prezidento aplinkos.

Beveik prieš dešimt metų, 2001-ųjų rugsėjo 11 dieną, buvo įvykdyti teroristiniai išpuoliai prieš Pasaulio prekybos centrą Niujorke ir Pentagono rūmus Vašingtone – į pastatus rėžėsi teroristų užgrobti keleiviniai lėktuvai. Šiuos išpuolius organizavo ir įvykdė „al Qaeda“ nariai. Per išpuolius žuvo mažiausiai trys tūkstančiai žmonių.

VIDEO: President Obama announces U.S. has killed Osama Bin Laden

Reuters/Scanpix nuotr./Po Baracko Obamos kalbos per televiziją apie nukautą Osamą bin Ladeną prie Baltųjų rūmų Vaaingtone ėmė rinktis triumfuojantys amerikiečiai.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Po Baracko Obamos kalbos per televiziją apie nukautą Osamą bin Ladeną prie Baltųjų rūmų Vašingtone ėmė rinktis triumfuojantys amerikiečiai.

Buvo manoma, kad O.bin Ladenas po šių visą pasaulį sukrėtusių teroro aktų slapstosi Afganistano arba Pakistano teritorijoje. Po 2001 metų išpuolio prasidėjo JAV invazija į Afganistaną.

Kartu žuvo ir O.bin Ladeno sūnus (papildyta 8.55 val.)

Per operaciją buvo nukautas ir vienas iš vyresniųjų O.bin Ladeno sūnų, pranešė naujienų agentūra AFP, remdamasi šaltiniais JAV administracijoje. Sūnaus vardas nepranešamas. Iš viso O.bin Ladenas turėjo 19 vaikų.

Agentūros šaltinis taip pat atskleidė, kad be „al Qaeda“ lyderio ir jo sūnaus dar žuvo du kurjeriai, taip pat moteris, kuria mėgino prisidengti vienas iš vyrų. Dar dvi moterys buvo sužeistos.

Kaip pažymi AFP, pastatas, kuriame slapstėsi O.bin Ladenas, buvo apsuptas 4 metrų aukščio tvora. Abotabado miestas yra maždaug už 50 kilometrų į šiaurę nuo Pakistano sostinės Islamabado.

Kaip savo kalboje pabrėžė pats B.Obama, speciali O.bin Ladeno sunaikinimo operacija įvykdyta bendradarbiaujant su Pakistano tarnybomis. Pakistano žvalgybos pareigūnai taip pat dalyvavo operacijoje.

Šaltinių JAV administracijoje teigimu, O.bin Ladenas mėgino pasipriešinti ginklu ir buvo nušautas į galvą. Visa operacija Abotabade truko tik 40 minučių.

Per operaciją amerikiečiai prarado vieną sraigtasparnį. Orlaivis patyrė avariją dėl techninio gedimo, po to amerikiečiai patys jį sunaikino dėl saugumo sumetimų.

Apie rengiamą slaptą operaciją iš pradžių žinojo tik maža žmonių JAV vyriausybėje grupelė. Pentagono atstovai patvirtino, kad operacijoje dalyvavo JAV jūrų pėstininkai.

Amerikiečiai pratrūko džiaugsmu dėl O.bin Ladeno žūties (papildyta 11.14 val.)

Pasklidus žiniai, kad buvo nukautas O.bin Ladenas, džiūgaujančių ir skanduojančių „JAV, JAV!“ žmonių minios susirinko Vašingtone prie Baltųjų rūmų.

Daugelis demonstrantų mojavo JAV vėliavomis, laikė iškėlę kumščius ir dainavo nacionalinį himną dar prieš prezidentui B.Obamai per skubiai suorganizuotą kreipimąsi į tautą paskelbiant apie labiausiai ieškomo pasaulyje žmogaus žūtį.

Iš pradžių buvo susirinkę tik kelios dešimtys žmonių, bet greitai minia prie Baltųjų rūmų tvoros išaugo iki kelių šimtų, o džiaugsmas dar labiau padidėjo, kai B.Obama patvirtino slaptos JAV operacijos detales.

Šią žinią pasveikino amerikiečiai visoje šalyje, nors žinia apie O.bin Ladeno žūtį buvo patvirtinta tik sekmadienį prieš vidurnaktį.

Niujorke tūkstančiai žmonių susirinko 2001 metais rugsėjo 11 dieną įvykdytų teroro atakų epicentre, vietoje, kurioje stovėjo Pasaulio prekybos centro dangoraižiai.„Šį vakarą didžiuojuosi būdamas amerikiečiu“, – ugniagesys Kennethas Spechtas, dalyvavęs gelbėjimo operacijose po 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių Niujorke ir Vašingtone, sakė televizijai CNN.

Reikšdamas pagarbą šių atakų aukoms, ugniagesys pridūrė: „Šį vakarą jie patys svarbiausi mūsų mintyse.“

Niujorke tūkstančiai žmonių susirinko 2001 metais rugsėjo 11 dieną įvykdytų teroro atakų epicentre, vietoje, kurioje stovėjo Pasaulio prekybos centro dangoraižiai.

Niujorko policijos vadovas Raymondas Kelly pareiškė, kad O.bin Ladeno žūtis yra „sveikintina gairė“ apie 3 000 žmonių, žuvusių per rugsėjo 11-osios išpuolius, šeimoms ir draugams.

Miesto meras Michaelas Bloombergas taip pat pareiškė turintis vilties, kad „al Qaeda“ lyderio žūtis suteiks „užbaigtumo pojūtį ir paguodą“ rugsėjo 11-osios atakų aukų šeimoms.

Tūkstančiai žmonių mojavo vėliavomis ir giedojo nacionalinį himną Manhatano gatvėse aplink vietą, kurioje stovėjo Pasaulio prekybos centro dangoraižiai. Kai kurie žmonės užsilipo ant žibintų stulpų, mėgindami pažvelgti už tvoros, supančios didelę statybvietę buvusių dangoraižių teritorijoje.

Niujorko ugniagesiai, kurių daug bendradarbių žuvo per gelbėjimo operaciją po šių išpuolių, prisidėjo prie minios, susirinkusios Niujorko Taimso aikštėje.

Praėjus kelioms minutėms po vidurnakčio į Taimso aikštę atvažiavo Niujorko ugniagesių departamento 4-asis gaisrinis automobilis, o ugniagesiai išskleidė jo kopėčias, stebėdami besirenkančius žmones.

„Praėjo dešimt metrų ir mes pagaliau jį prigriebėme, – 4-ojo ugniagesių automobilio įgulos narys kapitonas Patrice'as McLeadas sakė naujienų agentūrai AFP. – Po visų netekčių ir didžiulės tragedijos pagaliau vėl galime būti laimingi. Tikiuosi, jog tai suteiks užbaigimo jausmą mums visiems, įskaitant musulmonus.“

„Osamos bin Ladeno nužudymas nesumažina kančių, kurias niujorkiečiai ir amerikiečiai patyrė dėl jo darbų, – pareiškė M.Bloombergas. – Tačiau tai yra kritiškai svarbi pergalė mūsų šaliai – ir dovana ginkluotosiose pajėgose bei kitur tarnaujantiems milijonams vyrų ir moterų, kurie taip sunkiai kovojo už mūsų šalį.“

Internete, ypač socialiniuose tinkluose „Twitter“ ir „Facebook“, buvo skelbiama daugybė komentarų apie „al Qaeda“ vadovo žūtį per JAV specialiųjų pajėgų operaciją Pakistane.

„Pagaliau! Šiąnakt galėsiu miegoti tai žinodamas. Jis slapstėsi daugelį metų ir pagaliau buvo užkluptas ir nukautas. Dabar esu nepaprastai laimingas“, – internautas, pasivadinęs Stewie, parašė portale „Yahoo“.

Pakistano televizija parodė nukauto O.Bin Ladeno nuotrauką

Pakistano televizija pirmadienį parodė nuotrauką, kurioje esą matomas tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ lyderio O.bin Ladeno kruvinas veidas. „Paskelbta Osamos bin Ladeno lavono nuotrauka. Ji dar nepatvirtinta“, – nurodė didžiausios Pakistano televizijos „Geo“ komentatorius.

Kiti kanalai taip pat parodė nuotrauką, kurioje matomas vyras vešlia juoda barzda, be jokio pastebimo žilumo, kuris buvo matomas vėliausiuose O.bin Ladeno vaizdo įrašuose.

Žuvusiojo kakta ir kairysis smilkinys buvo smarkiai sukruvinti. Dešinė akis buvo užmerkta, tačiau matėsi kairės akies baltymas. Vyro plaukai buvo susitaršę, o pro šiek tiek pravirą burną matyti dantys.

Reportažą su negyvo O.bin Ladeno nuotrauka galite pamatyti čia. (ĮSPĖJIMAS: NEREKOMENDUOJAMA ŽIŪRĖTI VAIKAMS IR JAUTRIOS PSICHIKOS ŽMONĖMS!)

Naktį nufilmuotuose televizijos reportažuose taip pat matėsi, kaip pranešama, Abotabado mieste liepsnojanti O.bin Ladeno slėptuvė. Dieną padarytuose vaizdo įrašuose matėsi ginkluoti Pakistano kariai, budintys prie pastato, kuriame esą buvo nukautas labiausiai ieškomas žmogus pasaulyje.

Vienas vietos gyventojas sakė naujienų agentūrai AFP girdėjęs, kaip aplink šį pastatą skraidė sraigtasparniai, o vėliau pasigirdo smarkus šaudymas. Jis nurodė, kad visa tai vyko nuo pirmadienio vidurnakčio vietos (22 val. Lietuvos) laiku iki 1 val. (23 val.).

„Žmonės miegojo. Išgirdau danguje gaudžiančius sraigtasparnius“, – pasakojo vyras, pageidavęs neskelbti vardo, nes baiminosi dėl savo saugumo.

„Pabudau, o tada prasidėjo smarkus šaudymas. Jis buvo labai smarkus ir truko gana ilgai, o vėliau išgirdau galingą sprogimą. Jis buvo milžiniškas. Žmonės nubudo ir išbėgo iš namų. Nežinojome, kas dedasi, – pridūrė įvykių liudininkas. – Išgirdome greitosios pagalbos automobilių sirenas ir šaukiančius saugumo pareigūnus. Matėme iš vienos vietos besiveržiančias liepsnas. Visi persigandę. Man baisu.“

„Šiandien išgirdau per televiziją apie Osamos žūtį. Neleidau į mokyklą savo vaikų. Policija ir kiti saugumo pareigūnai apsupo visą teritoriją, o mums neleidžiama pasišalinti“, – sakė vietos gyventojas.

Bin Ladeno žūtis nenutildys šauksmo stoti į džihadą, teigia ekstremistai

Kai kurių džihadistų interneto forumų nariai pareiškė, jog meldžiasi, kad žinios apie tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ lyderio O.bin Ladeno žūtį pasirodytų esančios netikros, taip pat žadėjo keršyti, jeigu tai tiesa.

Reuters/Scanpix nuotr./Po praneaimo apie nukautą Osamą bin Ladeną į gatves Niujorke iaėjo džiūgaujantys amerikiečiai.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Po pranešimo apie nukautą Osamą bin Ladeną į gatves Niujorke išėjo džiūgaujantys amerikiečiai.

„Dieve, prašau, padaryk taip, kad ši žinia pasirodytų esanti netiesa... Dievas tave prakeikia, Obama, – sakoma viename forume arabų kalba, turint omenyje JAV prezidentą B.Obamą. – Beje, amerikiečiai... mums tebėra teisėta pjaustyti jums gerkles.“

„Galbūt Osama nužudytas, tačiau jo džihado žinia niekada nemirs. Broliai ir seserys, palaukite ir pamatysite – jo mirtis taps paslėpta palaima“, – sakoma kitame islamistų forume paskelbtoje žinutėje.

JAV piliečiai perspėjami apie padidėjusį išpuolių pavojų

JAV Valstybės departamentas sekmadienį paskelbė perspėjimą užsienyje esantiems JAV piliečiams apie galimus prieš juos nukreiptus smurto išpuolius, išprovokuotus O.bin Ladeno žūties.

„JAV Valstybės departamentas perspėja Jungtinių Valstijų piliečius, keliaujančius arba gyvenančius užsienyje, apie galimą antiamerikietišką smurtą dėl pastarosios antiteroristinės veiklos Pakistane, – sakoma oficialiame pranešime. – Atsižvelgiant į dabartinės padėties neaiškumą ir permainingumą, JAV piliečiai, esantys teritorijose, kuriose pastarieji įvykiai gali sukelti antiamerikietišką smurtą, primygtinai raginami apriboti keliones iš savo namų ir viešbučių, taip pat vengti masinių susirinkimų ir demonstracijų.“

Departamentas pridūrė, kad šis perspėjimas galios iki rugpjūčio 1 dienos.

O.bin Ladeno žūtis yra Amerikos pergalė, sako buvęs prezidentas G.W.Bushas

Buvęs JAV prezidentas George'as W.Bushas, kuris savo prezidentavimo pradžioje pradėjo „karą su terorizmu“, kad po 2001 metų rugsėjo 11-osios išpuolių sučiuptų „al Qaeda“ vadeivas, pranešė pasveikinęs dabartinį valstybės vadovą Baracką Obamą, kai sužinojo apie Osamos bin Ladeno žūtį.

„Pasveikinau jį ir mūsų vyrus bei moteris iš kariuomenės ir žvalgybos bendruomenių, pašventusius savo gyvenimus šiai misijai. Būsime jiems amžinai dėkingi“, – rašė G.W.Bushas pareiškime, kurį išplatino jo biuras.

Sekmadienį vakare paskelbtame pareiškime buvęs JAV lyderis nurodė, kad B.Obama jam paskambino ir pranešė, kad amerikiečių pajėgos nužudė O.bin Ladeną.

JAV Valstybės departamentas sekmadienį paskelbė perspėjimą užsienyje esantiems JAV piliečiams apie galimus prieš juos nukreiptus smurto išpuolius, išprovokuotus Osamos bin Ladeno žūties.„Šis reikšmingas pasiekimas žymi Amerikos, žmonių, kurie siekia taikos pasaulyje ir tų, kurie neteko savo artimųjų 2001 metų rugsėjo 11-ąją, pergalę“, – rašoma G.W.Busho pareiškime.

„Kova su terorizmu tęsiasi, tačiau šįvakar Amerika pasiuntė aiškią žinią: nepriklausomai nuo to, kiek ji tęsis, teisingumas bus įvykdytas“, – pabrėžė buvęs JAV vadovas.

„al Qaeda“ lyderio žūtis atnešė „didelį palengvėjimą“, sako Britanijos premjeras

Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas pirmadienį pagyrė žinią apie tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ lyderio žūtį, sakydamas, kad šis faktas „atneš didelį palengvėjimą žmonėms visame pasaulyje“.

O.bin Ladeno žūtis tapo didžiausiu JAV triumfu „kare su teroru“, vykusiu pastarąjį dešimtmetį – nuo 2001 metų rugsėjo 11 dieną įvykdytų atakų Niujorke ir Vašingtone.

O.bin Ladeno žūtis – „visų demokratijų pergalė“, sako Prancūzijos diplomatijos vadovas

O.bin Ladeno žūtis per JAV specialiųjų pajėgų operaciją yra „pergalė visų demokratijų, kovojančių su pasibjaurėtina terorizmo rykšte“, pirmadienį pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe.

„Prancūzija, Jungtinės Valstijos ir Europos valstybės glaudžiai dirba kartu, kovodamos su terorizmu, todėl nepaprastai džiaugiuosi dėl šių žinių“, – A.Juppe sakė Prancūzijos nacionaliniam radijui, kai Vašingtonas paskelbė apie O.bin Ladeno žūtį Pakistane.

A.Juppe perspėjo, kad O.bin Ladeno žūtis nepanaikins terorizmo grėsmės, primindamas praeitą savaitę Maroke įvykdytą sprogdinimą, per kurį žuvo mažiausiai aštuoni Prancūzijos piliečiai. Diplomatijos vadovas pridūrė, kad Paryžius tebesilaiko aukščiausio lygio parengties.

„Būsime dar budresni nei bet kada. Terorizmo grėsmė didelė. Deja, prieš kelias dienas tuo įsitikinome Marakeše, – pabrėžė jis. – Aišku, kad nebaigta kova su blogiausios rūšies bailumu – atakomis prieš nekaltuosius.“

O.bin Ladeno žūtis įkvėps pasitikėjimo, bet kova su terorizmu dar nebaigta, sako V.Ušackas

O.bin Ladeno žūtis įkvėps pasitikėjimo tarptautinei bendruomenei, bet kova su tarptautiniu terorizmu dar nebaigta, sako Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Afganistane Vygaudas Ušackas.

„Ši žinia įkvėps pasitikėjimo regiono žaidėjams ir paskatins judėti į priekį, didesnio bendradarbiavimo bei paramos taikai ir susitaikymui link“, – pranešime sakė V.Ušackas.

Pasak ambasadoriaus, tai gali sustiprinti JAV ir tarptautinės bendruomenės dvasią bei tikėjimą, kad pastarųjų dešimties metų pastangos ir aukos Afganistane bei visame regione nenuėjo perniek.

Kartu jis pabrėžė, kad tarptautinio terorizmo šaknis dar reikia išrauti.

„Kova su tarptautiniu terorizmu dar nebaigta. Jo šaknis dar reikia išrauti. Tam reikės tolesnių ryžtingų JAV, Europos Sąjungos ir platesnės tarptautinės bendruomenės pastangų padedant sukurti pamatus saugiam bei stabiliam Afganistanui, kartu ir platesniam regionui. Šioje situacijoje nereikia nuvertinti ir Pakistano Vyriausybės bei žmonių vaidmens“, – teigė diplomatas.

Rusijos parlamentaras O.bin Ladeno sunaikinimą įvertino kaip tarptautinės bendrijos laimėjimą (papildyta 12.47 val.)

Rusijos Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto vadovas Konstantinas Kosačiovas pasveikino O.bin Ladeno sunaikinimą.

„Šią žinią galima tik sveikinti. Tai svarbus tarptautinės bendrijos proveržis kovoje su pasauliniu terorizmu“, – sakė K.Kosačiovas agentūrai „Interfax“ pirmadienį.

Drauge jis pabrėžė, kad šiuo atveju „tai nėra savavališkas susidorojimas, kaip tai būna tarptautinėje praktikoje“.

Tuo tarpu Rusijos politologas, Aukštosios ekonomikos mokyklos taikomosios politologijos fakulteto dekanas Markas Urnovas mano, kad sunaikinus O.bin Ladeną sustiprėjo JAV prezidento B.Obamos pozicijos ir atsirado daugiau galimybių jam laimėti rinkimus ir likti antrajam laikotarpiui.

„Bin Ladeno sunaikinimas – fantastiškas laimėjimas. Amerikiečiams tai itin simbolinė pergalė. Tai kerštas už rugsėjo 11-ąją“, – sakė M.Urnovas.

„Obamą respublikonai kaltino silpnavališkumu, neveiksmingai kovojant su terorizmu. Dabar padidėja Obamos populiarumas ne tik Jungtinėse Valstijose, bet ir Europoje, visose civilizuotose šalyse“, – pažymėjo M.Urnovas.

Bin Ladeno kūnas palaidotas jūroje, skelbia JAV žiniasklaida

Per slaptą JAV pajėgų operaciją Pakistane nukauto „al Qaeda“ lyderio O.bin Ladeno kūnas palaidotas jūroje, pirmadienį pranešė JAV žiniasklaida.

Kabelinės televizijos kanalai CNN, MSNBC ir „Fox“ pranešė, kad vienas aukšto rango amerikiečių pareigūnas patvirtino, jog O.bin Ladeno palaikai palaidoti jūroje, tačiau daugiau jokių detalių nepateikė. Naujienų agentūrai AFP nepavyko susisiekti su atsakingais amerikiečių pareigūnais ir gauti šios informacijos patvirtinimo.

Tačiau kiek anksčiau vienas JAV administracijos pareigūnas, kalbėdamas apie „al Qaeda“ vadeivos palaikus, sakė: „Rūpinamės, kad su jais būtų pasielgta pagal islamo praktiką ir tradicijas.“

„Į tai žiūrime labai rimtai. Dėl šios priežasties šis klausimas sprendžiamas deramu būdu“, – pridūrė jis.

Jei O.bin Ladeno palaikai būtų palaidoti jūroje, tai garantuotų, kad jo amžinojo poilsio vieta netaps šventove ir piligrimystės vieta jo pasekėjams, kiek anksčiau nurodė televizija ABC.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min