Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Osamos Bin Ladeno nužudymo metinės: paviešinta CŽV vadovo žinutė apie puolimą, teroristas naudojo plaukų dažus ir augalinę „Viagrą“

Osama bin Ladenas filmuotoje medžiagoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Osama bin Ladenas filmuotoje medžiagoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Praėjus beveik metams po to, kai pernai gegužės 1 dieną JAV specialiosios tarnybos apsupo namą Pakistane ir nukovė Osamą Bin Ladeną, ima aiškėti slaptos garsiausio pasaulio teroristo gyvenimo detalės.

Osama Bin Ladenas naudojo plaukų dažus ir augaline „Viagra“ vadinamą įvairių avižų sirupą „Avena“, rašo daylymail.co.uk. Šie daiktai rasti slaptavietėje, kur Osama Bin Ladenas su trimis žmonomis gyveno iki buvo surastas.

Teroristo vonios kambaryje, be natūralaus afrodiziako „Avena“ ir kitų vaistų, rasti ir tamsūs plaukų dažai „Just For Men“.

Teigiama, kad pats Osama Bin Ladenas buvo įsikūręs trečiame namo aukšte kartu su savo 29 metų žmona ir penkių vaikų motina Amal, su kuria susituokė 2000-aisiais. Tiesa, daugiausia laiko Osama Bin Ladenas praleisdavo pastato pirmajame aukšte, o į lauką beveik neišeidavo, nes turėjo slėptis. Todėl manoma, kad Osamai Bin Ladenui sunkiai sekdavosi įvykdyti savo vyriškas pareigas.

Kitos dvi teroristo žmonos gyveno žemesniuose pastato aukštuose. 62 metų Khairiah ir 54 metų  Siham, jauniausioji žmona ir kiti šeimos nariai  ketvirtadienį naktį buvo išsiųstos iš Pakistano ir grąžintos į Saudo Arabiją, Osamos Bin Ladeno gimtinę.

Paviešintas CŽV vadovo įrašas

Gyvendamas slaptavietėje Osama Bin Ladenas planavo naujus teroro aktus. Didžiausia jo svajonė buvo pakartotinai smūgiuoti JAV per dešimtąsias Rugsėjo 11-osios metines.

Osama Bin Ladenas norėjo, kad jo žinutę apie žygius platintų ne tik tokios televizijos stotys kaip „Al Jazeera“, bet siekė patekti ir į Amerikos televizijų eterį.

„Mes turėtume ieškoti ir objektyvesnio Amerikos kanalo, pavyzdžiui, CBS“, – žurnalas „Time“ cituoja Osamos Bin Ladeno mintis.

Žurnalas „Time“ paviešino ranka rašytą žinutę, kuriame aprašoma užduotis nužudyti Osamą Bin Ladeną jo slaptavietėje.

Žinutę pavadinimu „Įrašas atminčiai“rašė tuometinis Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) o dabar JAV sekretoriaus gynybai pareigas einantis Leonas Panetta. Žinutėje pažymima, kad JAV prezidentas Barrackas Obama nusprendė siųsti karius, kad šie nužudytų Rugsėjo 11-osios teroro aktų architektą.

Žinutė buvo parašyta 2011 m. balandžio 29 dieną – likus dviem dienoms iki šturmo.

L.Panetta rašo sulaukęs skambučio iš nacionalinio saugumo patarėjo Tomo Donilono. Jis pranešė, kad „prezidentas priėmė sprendimą dėl AC1 [Abotabado slėptuvės 1]“.

„Sprendimas yra pradėti šturmą“, – rašoma „Time“ paviešintame rašte.

Sprendimą pulti priėmė B.Obama

Operacija, kuria siekta nužudyti Osamą Bin Ladeną, truko daugiau nei aštuonis mėnesius, nuo to laiko, kai CŽV vadovas B.Obamai pranešė, kad tarnybai pavyko susekti teroristams ištikimą vairuotoją Abotabade, kariniame miestelyje, netoli Pakistano sostinės Islamabado.

Tačiau vos dieną prieš šio raštelio parašymą, du Prezidento artimiausi patarėjai B.Obamai pareiškė, kad smogti dar per anksti.

B.Obama šiuo klausimu savo artimiausiame patarėjų ratelyje paskelbė balsavimą. Viceprezidentas Joe Bidenas ir gynybos sekretorius Robertas Gatesas patarė prezidentui ataką atidėti.

Tačiau balandžio 29 dieną B.Obama davė savo patarėjui nacionalinio saugumo klausimais nurodymą visus pagrindinius pareigūnus informuoti, kad operacija tęsiama, aiškėja iš L.Panettos įrašo.

„Laikas, operacijos sprendimo priėmimas ir kontrolė yra admirolo McRaveno rankose“, – rašoma įraše.
Admirolas Williamas McRavenas Buvo Jungtinių specialiųjų operacijų pajėgų vadovas, kuris yra atsakingas už būrį, kuris šturmavo Abotabadą.

Turbūt didžiausias pavojus vykdant operaciją buvo tas, kad galėjo paaiškėti, jog Osamos Bin Ladeno nėra šturmuojamoje slaptavietėje.

Galėjo būti ne jis

Sekimo metu surinkti duomenys rodė slaptavietėje esant aukštą asmenį, kurį JAV pareigūnai manė esant Osamą Bin Ladenu ir vadino „ristūnu“.

Tačiau ne visi buvo šventai įsitikinę, kad susektas asmuo tikrai yra ieškomas teroristas. L.Panetta davė 80 proc., kad tai jis. Tuo tarpu  Nacionalinio kovos su terorizmu centro vadovas Michaelas Leiteris manė, kad tikimybė vyrą esant Osamą Bin Ladeną yra vos 40 proc.

L.Panettos įraše užsimenama apie galimybę suklysti.

„Instrukcija yra įsiveržti ir paimti Bin Ladeną, jei jo nėra – dingti“, – rašė jis.

Tokia galimybė ir būtinybė išvengti civilių aukų buvo priežastis dėl kurios B.Obama nusprendė siųsti karius, o ne ant pastato numesti bombą.

Antradienį sueina metai po to, kai ši operacija buvo baigta ir JAV kariai nukovė Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių organizatorių patys nepatirdami jokių nuostolių.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min