Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Padniestrės rinkimuose Kremliaus favoritas buvo sutriuškintas

Naujuoju separatistinės Padniestrės lyderiu tapo Jevgenijus Ševčiukas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Naujuoju separatistinės Padniestrės lyderiu tapo Jevgenijus Ševčiukas.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kremliaus remiamas kandidatas į Moldovos separatistinio Padniestrės regiono lyderius patyrė žeminamą pralaimėjimą antrajame rinkimų rate, pranešama pirmadienį.

Anatolijus Kaminskis, kurį atvirai rėmė Kremlius, per sekmadienio balsavimą gavo tik 19,6 proc., o jo oponentas Jevgenijus Ševčiukas – 73,88 proc. balsų, rodo oficialūs rezultatai, kuriuos pirmadienį paskelbė Padniestrės centrinė rinkimų komisija (CRK).

Likusieji 4,45 proc. rinkėjų Padniestrės „prezidento“ rinkimų antrajame rate balsavo prieš abu kandidatus.

Tai bus jau antras kartas per vieną mėnesį, kai Kremliui nepavyksta su kandidato pasirinkimu ginčijamų regionų rinkimuose – jo favoritas pralaimėjo rinkimus ir Gruzijos separatistiniame Pietų Osetijos regione.

Buvęs nepripažintos Padniestrės Moldovos respublikos (PMR) parlamento pirmininkas J.Ševčiukas lyderio įgaliojimus perims iš Igorio Smirnovo, kuris du dešimtmečius praktiškai išlaikė šiame regione sovietinius laikus ir kuris iškrito pirmajame rate gruodžio 11 dieną, kai gavęs 24,66 proc. balsų užėmė tik trečią vietą.

CRK duomenimis, per pirmąjį ratą A.Kaminskis surinko 26,3 proc. balsų, o J.Ševčiukas – 38,55 procento.

Rusijos dienraštis „Kommersant“ pranešė, kad antrojo rato išvakarėse pademonstruodama, jog Kremlius remia A.Kaminskį, jo partija „Atsinaujinimas“ paskelbė susitarusi su Rusija dėl finansinės pagalbos paketo.

I.Smirnovo pozicijos smarkiai susilpnėjo, kai Kremlius anksčiau šiais metais parodė, jog jo neberemia, o šaltinis Rusijos užsienio reikalų ministerijoje minėtam laikraščiui pasakė, kad svarbiausia dabar yra turėti naują lyderį.

Likusieji 4,45 proc. rinkėjų Padniestrės „prezidento“ rinkimų antrajame rate balsavo prieš abu kandidatus

„Dėl pagrindinio uždavinio jau nuspręsta. Smirnovas nebebus prezidentas“, – tuomet sakė šaltinis.

Anksčiau Padniestrės CRK atmetė I.Smirnovo skundą, kuriame jis prašė pripažinti gruodžio 11 dienos rinkimus negaliojančiais. Ilgametis separatistų lyderis tikino, kad A.Kaminskis pažeidė rinkimų kovos taisykles, taip pat buvo pažeidimų per balsavimą.

Po oficialių rinkimų rezultatų paskelbimo J.Ševčiukas teigė žurnalistams, kad ketina pradėti eiti regiono vadovo pareigas iki Naujųjų metų.

Šį sprendimą jis motyvavo sudėtinga socialine ir ekonomine padėtimi Padniestrėje. Drauge J.Ševčiukas pažymėjo, kad, pagal Padniestrės įstatymus, vyriausybė turi būti sudaryta per dvi savaites po inauguracijos.

Kalbėdamas apie savo būsimą komandą išrinktas prezidentas neatmetė galimybės įtraukti į ją žmonių, kurie rėmė kitus kandidatus. „Aš žinau, kad kitų kandidatų į Padniestrės prezidentus komandose yra nemažai gerų specialistų. Aš neatmetu galimybės, kad jie užims vietą sudarytoje vyriausybėje“, – sakė J.Ševčiukas.

Taip pat J.Ševčiukas pareiškė, kad visais klausimais, tarp jų užsienio politikos, jis bus dabartinės valdžios linijos perėmėjas. „Aš ketinu siekti geros kaimynystės santykių su gretimomis valstybėmis – su Moldova ir Ukraina, drauge gilindamas strateginę partnerystę su Rusijos Federacija“, – sakė J.Ševčiukas.

Tikslią savo inauguracijos datą išrinktas prezidentas žadėjo pranešti vėliau pirmadienį.

J.Ševčiukas paveldi ekonomiškai nuskurdusį regioną, garsėjantį organizuotu nusikalstamumu ir tuo, kad jo nepriklausomybės nėra pripažinusios užsienio šalys, net – Rusija.

Jevgenijus Karpovas tikisi, kad pasikeitus valdžiai nepripažintoje PMR suaktyvės derybos dėl konflikto sureguliavimo.

Šis regionas, kuriame daugiausia kalbama rusiškai ir kuriame gyvena 555 tūkst. žmonių, yra įsiterpęs tarp Dniestro upės ir sienos su Ukraina. Nepriklausomybę nuo rumuniškai kalbančios Moldovos Padniestrė paskelbė 1990 metais, po trumpo pilietinio karo.

Kišiniovas tikisi suaktyvinti derybas su Tiraspoliu po naujo Padniestrės prezidento išrinkimo

Moldovos vicepremjeras reintegracijos klausimais Jevgenijus Karpovas tikisi, kad pasikeitus valdžiai nepripažintoje PMR suaktyvės derybos dėl konflikto sureguliavimo.

„Kad ir kas taptų (Padniestrės) administracijos vadovu, derybos bet kuriuo atveju bus tęsiamos. Tačiau jų efektyvumas priklauso nuo asmens, su kuriuo jos vyksta. Kai buvo Smirnovas, politika nesikeitė daug metų. Dabar mes pasiryžę ieškoti naujų požiūrių esamoms tarp Kišiniovo ir Tiraspolio problemoms spręsti“, – pareiškė agentūrai „Interfax“ J.Karpovas pirmadienį, komentuodamas prezidento rinkimų PMR rezultatus.

„Naujos jėgos, kurios atėjo į valdžią Padniestrėje, gerai suvokia, kad gyventojai jomis pasitikėjo, pavargę nuo Smirnovo režimo. Šis suvokimas ir turi būti postūmis suaktyvinti Padniestrės klausimo sureguliavimą“, – mano J.Karpovas.

Jis priminė, kad „pastaruoju laiku suaktyvėjo derybų procesas, po šešerių metų pertraukos pavyko sugrįžti prie derybų stalo pagal formulę „5+2“.

„Tarpininkai ir rinkimų stebėtojai remia mūsų pastangas. Labai svarbu dabar išsaugoti šią dinamiką ir, mūsų partneriams padedant, siekti teigiamų rezultatų ir permainų žmonių, kurie gyvena abiejuose Dniepro krantuose, gerovei“, – pabrėžė J.Karpovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min