Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 8d. 11:01

Pakistano vyriausybė įsakė kariuomenei „eliminuoti“ kovotojus Svato regione

Tūkstančiai žmonių bėga iš Svato.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Tūkstančiai žmonių bėga iš Svato.

Pakistanas penktadienį pasiuntė papildomas pajėgas į neramų Svato slėnį, įsakęs armijai „eliminuoti“ ekstremistus, kovojančius su vyriausybės pajėgomis dėl svarbaus regiono kontrolės šalies šiaurės vakaruose.

Vyriausybė neribotam laikui paskelbė karo padėtį didelėje teritorijoje, kuris padės išskleisti pajėgas, sakė vienas aukštas kariuomenės pareigūnas.

Ketvirtadienį atakos sraigtasparniai, artilerija ir karo lėktuvai atakavo šiame regione esančias įtariamas talibų stovyklas. Pastarieji susirėmimais buvo įnirtingiausi nuo vasario, kai vyriausybė pasirašė taikos sutartį su griežtosios linijos islamistais.

Televizijos transliuotame pranešime premjeras Yousufas Raza Gilani paragino vieningai kovoti su ekstremistais, kurie kelia pavojų šalies suverenumui ir pažeidė taikos sutartį.

Pakistano prezidentas Asifas Ali Zardari šiuo metu dalyvauja Vašingtone vykstančiose derybose, kuriose tariamasi, kaip būtų galima sustabdyti įsisenėjusius neramumus, krečiančius branduolinį ginklą turinčią JAV sąjungininkę. Prezidentas pažadėjo, kad karinės operacijos bus tęsiamos, kol Svato slėnyje vėl nusistovės „normali“ padėtis.

„Tai regiono ir viso pasaulio problema“, – A.A.Zardaris sakė po susitikimo su JAV Kongreso lyderiais, kurie svarsto siūlomą didelio masto pagalbos Islamabadui paketą.

„Manau, pasaulis pradeda tai suvokti“, – sakė jis.

JAV prezidentas Barackas Obama laiko Pakistaną ypač svarbiu sąjungininku kovoje su „Al Qaeda“. Jis spaudžia Islamabadą sutriuškinti kovotojus, kuriuos Vašingtonas pavadino didžiausia teroro grėsme Vakarų šalims.

Labai prieštaringai vertinama vasarį pasirašyta taikos sutartis su Svate veikiančiais kovotojais turėjo užbaigti beveik dvejus metus vykusį talibų sukilimą. Vyriausybė leido regione, kuriame gyvena apie 3 mln. žmonių, įvesti griežtus šariato (islamo teisės) įstatymus.

Kritikai argumentavo, jog toks žingsnis tik padrąsins talibus, kurie skverbiasi į pietus, Islamabado link, o taikos sutartis iš esmės prilygsta kapituliacijai.

„Penktadienio rytą nuo Malakando rajono iki Svato slėnio buvo neribotam laikui paskelbta karo padėtis, siekiant palengvinti kariuomenės išskleidimą“, – kariškių pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.

Jis atsisakė nurodyti, kiek karių papildomai siunčiama į šį regioną.

Savo kreipimesi Y.R.Gilani sakė, kad ginkluotosios pajėgos buvo pasiųstos „eliminuoti kovotojus ir teroristus“ bei atkurti „mūsų tėvynės garbę ir orumą“.

„Atėjo laikas, kai visa tauta turėtų susivienyti su vyriausybe ir ginkluotosiomis pajėgomis prieš tuos, kurie nori paimti įkaitais visą šalį ir aptemdyti mūsų ateitį grasindami ginklais“, – pridūrė premjeras.

Pasak jo, taikai ir saugumui kovotojų keliamas pavojus pasiekė tokį lygį, jog vyriausybė nusprendė, kad būtina imtis „ryžtingų žingsnių“.

Penktadienio rytą nuo Malakando rajono iki Svato slėnio buvo neribotam laikui paskelbta karo padėtis, siekiant palengvinti kariuomenės išskleidimą. Kariškių pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.

Ketvirtadienio vakarą kariškiai pranešė, kad per pastarąją parą Svate žuvo devyni kariai – iš jų septyni patekę į pasalą pagrindiniame šio regiono mieste Mingoroje.

Pakistano armijos vadas generolas Ashfaqas Kayani sakė dislokuosiantis „reikalingus išteklius, kad būtų užtikrintas lemiamas pranašumas prieš kovotojus“.

Šios kovos taip pat tapo sunkiu išbandymu civiliams gyventojams: Mingorą paliko daugiau nei 40 tūkst. žmonių, nurodė vietos pareigūnai.

Raudonasis Kryžius ketvirtadienį perspėjo, kad krizė didėja, nes tūkstančiai išvargintų pabėgėlių pasklido iš Svato slėnio. Kai kurie iš jų ėjo pėsčiomis, varydami ožkas ir galvijus; kiti važiavo sausakimšais automobiliais, prikrautus lagaminų, antklodžių ir drabužių ryšulių.

Vienos vaistinės savininkas Nasiras Jamalas pasakojo, kad į išorinę jo namo sieną pataikė minosvaidžio sviedinys.

„Laimei, mes likome gyvi. Jaučiu, kad Dievas suteikė man galimybę, kuria negaliu nepasinaudoti. Aš išvykstu. Svate gyventi nebeverta“, – sakė jis.

„Civiliai gyventojai kenčia tie nuo armijos, tiek nuo talibų. Talibai žudo gyventojus, kurie jų neparemia“, – skundėsi N.Jamalas.

Šiaurės vakarų pasienio provincijos vyriausybė, nurodė, jog daugiau nei 150 tūkst. pabėgėlių gyvena laikinose stovyklose, tačiau nepranešė, kada jie paliko kovų apimtą regioną.

JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas viešėdamas Kabule pagyrė Pakistano veiksmus prieš talibus ir sakė esąs tikras, kad Islamabado branduolinis arsenalas yra saugus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min