Dabar populiaru
Publikuota: 2016 sausio 17d. 15:32 , atnaujinta: 2016 sausio 17d. 16:27

Kalinių paleidimas suteikia Barackui Obamai galimybę atremti kritiką dėl Irano

Hassanas Rohani
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Hassanas Rohani

Netikėtas penkių Irane laikytų amerikiečių paleidimas padeda prezidentui Barackui Obamai silpninti savo nesutaikomų politinių priešininkų pozicijas.

Tą dieną, kai Baltieji rūmai žengė politiškai nepopuliarų žingsnį ir atšaukė iki 100 mlrd. dolerių Irano turto įšaldymą, administracija išsitraukė tūzą.

Po metus ir du mėnesius su pertraukomis vykusių slaptų derybų tarp iraniečių ir amerikiečių aukšto rango pareigūnų Teheranas paskelbė paleidžiantis keturis amerikiečius mainais į septynis iraniečius, kurie paleidžiami Jungtinėse Valstijose.

Penktas amerikietis, Matthew Trevitickas, taip pat paleidžiamas, pademonstruojant atskirą, bet „asocijuotą geros valios gestą“.

Vienas JAV administracijos aukšto rango pareigūnas sakė, kad šių dviejų pasiekimų laikas sutapo atsitiktinai.

Tarp paleistų amerikiečių yra „The Washington Post“ žurnalistas Jasonas Rezaianas ir krikščionių pastorius iš Aidaho Saeedas Abedini.

Abu šie vyrai yra tapę skandalinga istorija respublikonams, kurie nepritaria B.Obamos bendravimo su Iranu strategijai.

Kai praėjusią vasarą buvo pasiektas susitarimas reikšmingai sumažinti Irano branduolinę programą mainais į sankcijų sušvelninimą, B.Obama buvo kritikuojamas už tai, kad paliko J.Rezaianą ir kitus.

Respublikonų kandidatu į JAV prezidentus tapti siekiantis Tedas Cruzas, konservatorius krikščionis, ilgai reikalavo S.Abedini paleidimo kaip vienos išankstinių sąlygų prieš kalbantis su Teheranu.

Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) pranešė, kad Iranas, po kelis dešimtmečius trukusių didelių investicijų, apribojo savo branduolinę programą.

Tą dieną, kai Baltieji rūmai žengė politiškai nepopuliarų žingsnį ir atšaukė iki 100 mlrd. dolerių Irano turto įšaldymą, administracija išsitraukė tūzą.

„Nepaisant viso to triukšmingo prieštaravimo ir pompastiškų kalbų, madingų kai kuriuose sluoksniuose, šiandienos įvykiai pabrėžia, kokia svarbi – ir nepakankamai vertinama – yra diplomatija“, – sakė Davidas Axelrodas, ilgametis B.Obamos patarėjas.

Demokratų kandidato į prezidentus statuso siekiantis Martinas O'Malley nusiuntė savą „memorandumą“ respublikonų kandidatams. „Diplomatija nugalėjo kiliminį bombardavimą“, – sakė jis.

Tačiau ir iraniečių, ir amerikiečių šiemet laukia rinkimai, tad abiem šalims dar gali būti per anksti skelbti pergalę.

Kaip sakė Richardas Nephew, buvęs JAV diplomatas, kuris derėjosi su Iranu, griežtosios linijos šalininkai abiejose šalyse bandys „pademonstruoti, kad išlieka „griežti“ savo priešininkams kitoje sostinėje ir sieks nuraminti griežtosios linijos šalininkus savo šalyse“.

Iranas paleido buvusį JAV jūrų pėstininką Hekmati

„Scanpix“/AP nuotr./Amiras Hekmati
„Scanpix“/AP nuotr./Amiras Hekmati

Teheranas paleido buvusį JAV jūrų pėstininką A.Hekmati, kuriam, kaip įtariamam šnipui, Irane grėsė mirties bausmė, sekmadienį paskelbė jo šeima. Ji pridūrė, jog jai buvo pasakyta, kad jis yra iš tos šalies išskrendančiame lėktuve.

„Šiandien mūsų brolis, sūnus ir draugas Amiras Hekmati buvo paleistas iš Irano. Mums dabar buvo oficialiai pasakyta, kad jis yra lėktuve, išskrendančiame iš tos šalies“, – sakoma šeimos pareiškime.

„Sunku žodžiais išreikšti, ką šiuo metu jaučia mūsų šeima. Bet ir toliau su viltimi laukiame, kol Amiras bus mūsų glėbyje“, – sakoma pareiškime.

JAV reporteris išvyko iš Irano

„Scanpix“/AP nuotr./Jasonas Rezaianas
„Scanpix“/AP nuotr./Jasonas Rezaianas

„The Washington Post“ korespondentas J.Rezaianas buvo paleistas iš Evino kalėjimo Teherane ir išvyko iš Irano, sakoma sekmadienį paskelbtame laikraščio pareiškime.

„The Washington Post“ taip pat nurodė, jog yra „patenkintas, kad Iranas paleido keturis kitus amerikiečius“, bet daugiau detalių nepateikė.

„Mums palengvėjo, kad šis 545 dienų košmaras Jasonui ir jo šeimai pagaliau baigėsi“, – sakoma pareiškime, kurį pasirašė laikraščio leidėjas Frederickas Ryanas.

J.Rezaianas iš Irano išvyko lėktuvu, drauge su žmona Yeganeh Salehi, sakoma pareiškime, kuriame nenurodoma, ar tame lėktuve yra kas nors iš kitų paleistų amerikiečių.

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min