Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Palestiniečių aktyvistas M.Othmanas Vilniuje bandė rodyti juodąją Izraelio pusę

Mohammedas Othmanas
Mohammedas Othmanas
Šaltinis: 15min
0
A A

Antradienio vakarą iš Palestinos atvykęs žmogaus teisių gynėjas Mohammedas Othmanas susitiko su Vilniaus universiteto studentais, kuriems papasakojo apie savo kovą už žmogaus teises Palestinoje, nelegalią sieną Vakarų Krante ir dienas, praleistas kalėjime.

M.Othmanas išgarsėjo prisidėdamas prie protestų prieš Izraelio pastatytą 700 km ilgio sieną palestiniečių apgyvendintame Vakarų krante, kuri turi apsaugoti izraeliečius nuo palestiniečių teroristų išpuolių. Tačiau M.Othmanas pasakoja visiškai kitokią istoriją.

„Siena negali sustabdyti savižudžių sprogdintojų. Jei jie norės, jie ras, kaip pralįsti pro tą sieną. Mūsų sienos pusėje gyvena per milijoną Izraelio naujakurių, ar siena apsaugo juos?“ – kalbėjo M.Othmanas.

Siena tikrai nestovi dėl saugumo, jie pastato sieną šalia mano langų, o nuo Tel Avivo ji nutolusi per 125 km.

Anot M.Othmano, sienos statyba buvo tik pretekstas Izraeliui pasisavinti palestiniečių žemes. Ši siena turėjo būti pastatyta palei demarkacinę liniją, kuri pagal 1949 m. taikos susitarimą žymi palestiniečių žemes Vakarų krante.

„Vien statydamas sieną Izraelis nugriovė apie 500 namų. Aš esu kilęs iš miestelio pavadinimu Jayyous, prie pat kurio pastatyta siena. Iš mūsų buvo konfiskuotos didžiulės teritorijos. O kai pažiūri į demarkacinę liniją, palei kurią turėjo būti statoma siena, jie jos nestatė ten, kur ji turėjo būti pastatyta“, – sakė M.Othmanas.

„Jie siena atskyrė palestiniečių kaimus, o vėliau įkuria žydų naujakurių gyvenvietes. Kodėl jie taip padarė? Jie visus privertė patikėti, kad tai daroma dėl saugumo, tačiau iš tiesų tai netiesioginis žmonių perkėlimas. Dabar Izraelis negali iškeldinti žmonių iš Palestinos, nes tarptautinė bendruomenė tam nepritars. Pagrindinė sienos idėja yra konfiskuoti žemę ir išteklius iš palestiniečių. Jie pastatė sieną prie pat palestiniečių namų ir paliko milžiniškus tuščius laukus. Šalia jų yra naujakurių gyvenvietės, kurios po to galės plėstis į tas tuščias žemes.“

Siena atskirti palestiniečių kaimai
Siena atskirti palestiniečių kaimai

Vakarų krante šalia palestiniečių gyvena apie pusę milijono naujakurių iš Izraelio. Tačiau šios gyvenvietės yra atskirtos – jos naudojasi tik joms pastatytais keliais ir yra smarkiai saugomos. M.Othmanas pridūrė, kad, pastačius sieną, naujakurių gyvenviečių pusėje atsidūrė ir anksčiau palestiniečiams priklausę vandens telkiniai, dabar jie yra priversti pirkti vandenį iš Izraelio.

Negali dirbti savo žemių

M.Othmanas pasakojo, kad siena atskyrė daugybę kaimų nuo Kalkilijos miesto, taip pat nuo dirbamų laukų. Ją kirsti galima tik turint leidimus, tačiau juos gauti ne taip paprasta.  M.Othmanas turi 10 brolių ir tris seseris, tačiau leidimai buvo išduoti tik jo tėvui ir motinai.

Dabar kaip tik nuimamas derlius. Mano tėvai užtrunka 2 mėnesius nuimdami derlių. Jei visa mūsų šeima galėtų patekti į už sienos esančias mūsų žemes, tai užtruktų 2 savaites.

„Mano tėvams 60 metų. Alyvmedžiai yra vienintelis šeimos pajamų šaltinis. Taip gyvena didelė dalis palestiniečių. Dabar kaip tik nuimamas derlius. Mano tėvai užtrunka 2 mėnesius nuimdami derlių. Jei visa mūsų šeima galėtų patekti į už sienos esančias mūsų žemes, tai užtruktų 2 savaites. Be to, Izraelyje galioja įstatymas, kad jei žemė nedirbama 10 metų, ji automatiškai tampa valstybės. Tai tikras įstatymas. Taigi, jei kas nors nutiks mano tėvui, daugiau niekas iš mūsų šeimos neturi leidimų patekti į tas žemes, todėl automatiškai jos taps valstybės nuosavybe, į kurias bus įkeldinti naujakuriai“, – apie absurdišką situaciją pasakojo M.Othmanas.

Eilės palestiniečių norinčių kirsti sieną
Eilės palestiniečių, norinčių kirsti sieną

„Be to, sieną galima kirsti tik tris kartus per dieną: ryte, popiet ir vakare. Jeigu, tarkime, vaikas pradeda karščiuoti vidury nakties, jis negali nusigauti į ligoninę, esančią Kalkilijoje.“

M.Othmanas prisidėjo prie 2005 metais pradėtos BDS (boycotts, divestment and sanctions, – ang.) kampanijos, kurios tikslas skatinti valstybes boikotuoti, atitraukti investicijas ir skelbti sankcijas Izraeliui iki tol, kol šis pradės laikytis tarptautinės teisės ir nebepažeidinės palestiniečių laisvių. Remdamas šią kampaniją M.Othmanas 2009 m. Norvegijoje susitiko su šios šalies finansų ministre Kristena Holvorsen. Iškart po susitikimo grįžęs į Vakarų krantą jis buvo sulaikytas.

 „Šešis mėnesius buvau įkalintas. Izraelyje galioja įstatymas, vadinamas administraciniu sulaikymu. Pagal jį be teismo jie gali įkalinti žmones nuo 3 mėnesių iki 7 metų. Izraelis naudoja šį įstatymą prieš palestiniečius, pagal jį šiuo metu įkalinta apie 250 žmonių. Izraelis sako, kad taip daroma dėl saugumo“, – aiškino M.Othmanas.

Paleistas iš kalėjimo M.Othmanas nebuvo visiškai laisvas, jam uždrausta dalyvauti tarptautinių ir nevyriausybinių organizacijų veikloje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min