Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Palestiniečių rezoliucija JT Saugumo Taryboje žlugo

JT Saugumo Taryba
„Scanpix“/AP nuotr. / JT Saugumo Taryba
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba antradienį nepriėmė rezoliucijos dėl palestiniečių valstybingumo, kuriai kategoriškai nepritarė Jungtinės Valstijos.

Kinija, Prancūzija ir Rusija yra tarp aštuonių valstybių, balsavusių už šį tekstą, bet rezoliucija nesurinko būtinų devynių „taip“, kad būtų priimta 15 narių Saugumo Taryboje.

Australija ir Jungtinės Valstijos balsavo „prieš“, o penkios kitos šalys, tarp jų – Didžioji Britanija, susilaikė.

Ši palestiniečių parengta ir arabų šalių remta rezoliucija būtų turėjusi atverti kelią Palestinos valstybei su Rytų Jeruzale kaip jos sostine.

Joje numatytas 12 mėnesių terminas Izraeliui pasiekti galutinį taikos susitarimą su palestiniečiais ir raginama iki 2017 metų pabaigos Izraeliui visiškai pasitraukti iš palestiniečių teritorijų.

Saugumo Tarybos narė Jordanija paprašė balsavimo nepaisydama JAV nepritarimo. Vašingtonas teigia, kad šioje rezoliucijoje nekalbama apie Izraelio susirūpinimą saugumu ir savavališkai nustatomi terminai.

„Ši rezoliucija sudaro sąlygas didesniam pasidalijimui, ne kompromisui, – Tarybai sakė JAV ambasadorė Samantha Power. – Šis tekstas kalba tik apie vienos šalies susirūpinimą.“

S.Power teisino JAV poziciją už tiesiogines derybas ir sakė, kad „taika ateis iš sunkių sprendimų ir kompromisų, kurie turi būti padaryti prie derybų stalo“.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry kelias dienas prieš balsavimą užsiėmė lobizmu ir paskambino 13-ai užsienio reikalų ministrų, kad paaiškintų Amerikos nepritarimą.

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry kelias dienas prieš balsavimą užsiėmė lobizmu ir paskambino 13-ai užsienio reikalų ministrų, kad paaiškintų Amerikos nepritarimą.

Tačiau Vašingtonui neprireikė pasinaudoti savo veto teise priemonei blokuoti – toks žingsnis būtų galėjęs pakenkti JAV reputacijai arabų pasaulyje.

JAV veto būtų galėjęs papiktinti svarbius sąjungininkus arabus, tarp jų – partnerius JAV vadovaujamoje koalicijoje, kuri vykdo smūgius iš oro prieš džihadistų grupuotę „Islamo valstybė“ Sirijoje ir Irake.

Argentina, Čadas, Čilė, Jordanija ir Liuksemburgas drauge su Kinija, Prancūzija ir Rusija parėmė rezoliuciją.

Lietuva, Nigerija, Ruanda ir Pietų Korėja drauge su Didžiąja Britanija susilaikė.

Diplomatiniai šaltiniai sakė, jog buvo tikimasi, kad Nigerija pritars rezoliucijai, bet ji paskutinę minutę pakeitė savo poziciją.

Prancūzija balsuoja „taip“

Prancūzijos pasiuntinys sakė, kad remia rezoliuciją, nes „skubiai reikia veikti“, ir pažadėjo toliau spausti dėl JT vaidmens gaivinant Izraelio ir palestiniečių taikos derybas.

„Mūsų pastangos neturi liautis čia. Tai mūsų atsakomybė – bandyti vėl, kol dar ne per vėlu“, – sakė Francois Delattre'as.

Tarptautinė bendrija vis labiau nerimauja dėl tebesitęsiančio smurto ir nesugebėjimo atnaujinti derybų, kurios nutrūko balandį, kai spaudimui už taiką vadovavo J.Kerry.

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Federica Mogherini sakė, jog šis balsavimas akcentavo „būtinumą“ Izraeliui ir palestiniečiams atnaujinti taikos derybas.

Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos vadovė Federica Mogherini sakė, jog šis balsavimas akcentavo „būtinumą“ Izraeliui ir palestiniečiams atnaujinti taikos derybas.

Ji pažadėjo atnaujintas ES pastangas, kad būtų pasiektas dviejų valstybių sprendimas, „dabar labiau nei bet kada“.

Balsavimu baigėsi tris mėnesius palestiniečių Jungtinėse Tautose vykdyta kampanija už paramą rezoliucijai, kurioje numatomas grafikas Izraelio okupacijos užbaigimui.

Palestiniečių pasiuntinys Riyadas Mansouras apkaltino Tarybą nesugebėjus prisiimti savo atsakomybės ir pažadėjo siekti pripažinimo kitur.

„Palestiniečių liaudis ir pasaulis nebegali laukti. Ta žinia, nepaisant apgailestaujamo šiandienos rezultato, yra itin aiški“, – pasakė jis Tarybai.

Palestiniečiai anksčiau sakė, jog yra pasirengę prisijungti prie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT), kad pradėtų teisinius veiksmus prieš Izraelį, ir pasinaudoti kitais tarptautiniais forumais savo reikalui stumti, jei ši rezoliucija žlugs.

Izraelis, kuriam atstovavo trečiasis pagal rangą misijos pareigūnas Israelis Nitzanas, išdėstė trumpą, keturių sakinių pareiškimą Tarybai.

„Turiu naujienų palestiniečiams – jūs negalite reikalauti ir išprovokuoti savo kelio į valstybę, – sakė I.Nitzanas. – Raginu Tarybą liautis pataikavus palestiniečiams ir nutraukti savo kvailybės žygį.“

Lietuva balsavime susilaikė

Lietuva kartu su Jungtine Karalyste, Pietų Korėja, Ruanda ir Nigerija balsavime dėl rezoliucijos dėl Izraelio ir Palestinos konflikto susilaikė.

„Rezoliucijos projekte yra daug gerų elementų, galinčių tapti tvirtu pagrindu tolesnėms deryboms. Visgi tik tiesioginės derybos, kuriose dalyvauja abi pusės, gali išspręsti konfliktą“, – savo pasisakyme pažymėjo Lietuvos nuolatinės misijos prie Jungtinių Tautų laikinoji reikalų patikėtinė Nida Jakubonė.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija išplatino pranešimą, kuriame cituojamas ministras Linas Linkevičius: „Vienintelis būdas išspręsti šį užsitęsusį konfliktą – atnaujinti tiesiogines derybas ir pasiekti susitarimą, kurio pagrindu Izraelis ir nepriklausoma bei demokratinė Palestinos valstybė viena šalia kitos taikiai ir saugiai gyvuotų, pripažindamos viena kitą“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min