Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 5d. 23:00

Panama Papers: Alijevų šeima ketino užvaldyti aukso klodus ir Kirgizijoje

Mehriban ir Ilhamas Alijevai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mehriban ir Ilhamas Alijevai

Gausūs skurdžios Kirgizijos aukso ištekliai senokai domino daugybę kompanijų. Kai 2012 metais šalies valdžia paskelbė, kad suteiks galimybę užsienio kompanijoms žvalgyti aukso klodus, šalies gyventojai sukėlė tikrą protestų audrą. Jie ragino neparduoti milžiniškų tėvynės turtų už grašius.

Duomenys, kuriuos tarptautinėms žurnalistų pajėgoms parūpino Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ), rodo, kad į Kirgizijos aukos atsargas taikėsi savo šalyje jau jas per ofšorines kompanijas užvaldžiusi Azerbaidžano lyderio Ilhamo Alijevo giminė.

Norėjo mažiausiai pusės Kirgizijos aukso

Kirgizijos aukso klodų tyrinėjimui siūlėsi kompanijos iš Kinijos, Rusijos, Turkijos ir Azerbaidžano.

„Redgold Estates Azerbaijan Ltd.“, sukurta tik prieš 20 mėnesių, taikėsi į penkias galimas aukso žvalgybos vietas Kirgizijoje. Niekas tuo metu net neįtarė, kad Kirgizijos valdžia iš esmės ketino parduoti savo šalies auksą Azerbaidžano lyderio šeimai priklausančiai kompanijai.

„Redgold Estates Azerbaijan Ltd.“, sukurta tik prieš 20 mėnesių, taikėsi į penkias galimas aukso žvalgybos vietas Kirgizijoje.

Nors „Redgold Estates Azerbaijan Ltd.“ savininkai niekada nebuvo viešinami Azerbaidžane, bet Panamos teisininkų kompanijos „Mossack Fonseca“ susirašinėjimas rodo, kad toks kompanijos vardas buvo registruotas Seišelių salose dar prieš šešis mėnesius nuo jos suformavimo.

Seišelių mokesčių prieglobstyje tarpstanti „Redgold Estates Azerbaijan Ltd.“ priklauso trims ofšorinėms kompanijoms. „Londex Resources“ turi 45 procentus akcijų. „Willy&Meyris“ – 29 proc. „Fargate Mining Corp.“ – 15 proc. Jungtinėje Karalystėje įkurtai „Globex International LLP“ turi 11 likusių procentų akcijų.

Tai pačiai ketveriukei priklauso ir aukso kasybos konsorciumas Azerbaidžane, pasiglemžęs šešis aukso kasybos laukus.

Kompanijų vadovės – Ilhamo Alijevo dukros

Ankstesnis OCCRP tyrimas jau parodė, kad „Globex International LLP“ priklauso ne kam kitam, o pakaitomis ofšorines kompanijas valdančioms Azerbaidžano lyderio Ilhamo Alijevo dukroms – Leilai ir Arzu.

Trečiasis šių finansinių machinacijų dalyvis – Šveicarijos teisininkas ir ištikimas Alijevų šeimos draugas Olivier Mestalanas.

Trečiasis šių finansinių machinacijų dalyvis – Šveicarijos teisininkas ir ištikimas Alijevų šeimos draugas Olivier Mestalanas.

Alijevų šeimos aukso kasybos darbai Azerbaidžane, kilus tarptautiniam skandalui, yra kuriam laikui sustabdyti. OCCRP tyrimas atskleidė, kad kasyklas valdantis konsorciumas skęsta skolose, o darbuotojai senokai negauna algų.

Alijevų šeima atsisako komentuoti bet kokias šio skandalo detales.

Tuo metu Kirgizijoje po aršių protestų aukso klodų pardavimo procesas buvo sustabdytas. Skurdi šalis vis dar pelnosi tik iš vienos kasyklos išgaunamu ir eksportuojamu auksu.

Šalies įstatymai reikalauja, jog su aukso kasyklomis susiję aukcionai būtų rengiami viešai, o juos laimėtų didžiausią kainą pasiūlęs pirkėjas.

Daugiau Panama Papers medžiagos rasite čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min