Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2017 spalio 20d. 11:33

Parlamento rinkimai Čekijoje: ar Praha nusigręš nuo Briuselio?

Čekijos vėliava apsigaubęs vyras
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Artėjant parlamento rinkimams Čekija pamažu atsuka nugarą Briuseliui

Paskutinių apklausų duomenimis, penktadienį prasidėjusiuose Čekijos parlamento rinkimuose nugalės judėjimas ANO, kuriam vadovauja buvęs finansų ministras Andrejus Babišas. Itin prieštaringai vertinamas populistinės partijos lyderis smerkia ES nustatytas migrantų pasidalijimo kvotas ir Briuselio „kišimąsi“ į Čekijos politiką.

„Politico“ rašo, kad milijardierius A.Babišas žada kovoti su korupcija, nors jam buvo pateikti kaltinimai sukčiavimu pasisavinant Europos Sąjungos (ES) paramą. Vis dėlto prognozuojama, kad jo vadovaujama partija penktadienį ir šeštadienį vykstančiuose rinkimuose surinks mažiausiai 25 proc. balsų.

Jei čekų rinkėjai nuspręs paremti kategoriškai prieš Bendriją nusiteikusį kandidatą, šalis prisijungs prie euroskeptikių Lenkijos ir Vengrijos.

Tokiu atveju ES taptų dar sudėtingiau išlaikyti politinę vienybę.

Tiesa, ES ateičiai ir Čekijos vaidmeniui Bendrijoje rinkimų kampanijos metu nebuvo skiriama daug dėmesio.

„Šią rinkimų kampaniją sunku suprasti todėl, kad apie Čekijos Respublikos perspektyvas Europoje kalbama arba labai mažai, arba visai nekalbama“, – sakė politikos analitikas Jiři Pehe, vadovaujantis Niujorko universitetui Prahoje ir ėjęs buvusio šalies prezidento Vaclavo Havelo patarėjo pareigas.

Jindřicho Noseko/„Wikipedia“ nuotr. /Jiři Pehe
Jindřicho Noseko/„Wikipedia“ nuotr. /Jiři Pehe

„Jei omenyje turėsime tai, kad ES gali pradėti eiti dviem skirtingais greičiais judančių narių keliu, neaišku, kodėl Čekijos politikai apie tai nešneka, kodėl jie viešai nepareiškia savo pozicijos“, – sakė J.Pehe.

Dabartinio premjero Bohuslavo Sobotkos centro kairiųjų Socialdemokratų partija (ČSSD) žemutiniuose parlamento rūmuose turi 50 vietų, ANO – 47, o Komunistų partija – 33. Šiuo metu šalį valdo iš trijų partijų – ČSSD, ANO ir centristų krikščionių demokratų – sudaryta koalicija.

Vis dėlto ČSSD praranda pozicijas: praeitais metais vykusiuose regionų rinkimuose A.Babišo vadovaujami populistai aplenkė socialdemokratus.

Tyrimų agentūros „Median“ atliktos apklausos duomenimis, ČSSD šiuose rinkimuose surinks 12,5 proc. balsų. 2013-ųjų parlamento rinkimuose partijai paramą pareiškė 20,46 proc. balsavusių rinkėjų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Čekijos milijardierius Andrejus Babišas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Čekijos milijardierius Andrejus Babišas

Euras vertinamas skeptiškai

B.Sobotka, neseniai siūlęs Čekijai kuo greičiau įsivesti eurą, dar birželį atsistatydino iš ČSSD pirmininko pareigų ir dabar partijoje įtakos beveik nebeturi.

Kitos partijos euro atžvilgiu arba skeptiškos, arba teigia, kad šalis valiutos pokyčiams dar nėra pasirengusi.

Centro kairiųjų „TOP 09“ – vienintelė partija, savo programoje kalbanti apie euro įvedimą. Kol kas apklausose jai prognozuojama 6 proc. balsų.

Kitos partijos euro atžvilgiu arba skeptiškos, arba teigia, kad šalis valiutos pokyčiams dar nėra pasirengusi.

A.Babišas atmeta narystę euro zonoje ir keletą kartų sakė nematąs nieko blogo skirtingu greičiu judančioje Europoje, kurioje kai kurių šalių integracija – glaudesnė, o kitos, pavyzdžiui, Čekija – jos atsisako.

Čekijos rinkėjai itin skeptiški ir euro, ir paties ES projekto atžvilgiu. 2017-aisiais Čekijos viešosios nuomonės tyrimų centro atliktos apklausos duomenimis, tik 18 proc. gyventojų „stipriai pritaria“, kad šalis turėtų priklausyti Bendrijai.

O „šiek tiek pritaria“ 38 proc. čekų. Kitose Višegrado grupės šalyse – Lenkijoje, Vengrijoje ir Slovakijoje – ES narystę palaiko daugiau gyventojų. Be to, tik 21 proc. čekų norėtų, kad šalyje būtų įvestas euras.

Jei rinkimuose socialdemokratai pasirodys prastai, pavyzdžiui, surinks gerokai mažiau nei 15 proc. balsų, rezultatai turėtų priversti Briuselį sunerimti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Čekijos ministras pirmininkas Bohuslavas Sobotka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Čekijos ministras pirmininkas Bohuslavas Sobotka

Kai birželį B.Sobotka atsistatydino iš ČSSD pirmininko pareigų, jo vietą užėmė vidaus reikalų ministras Milanas Chovanecas. Jis puolė Briuselį dėl migrantų pasidalijimo kvotų ir ginklų kontrolės, M.Chovanecas atsakingas už tai, kad partija vis griežčiau pasisako prieš ES ir migrantus.

Vis dėlto partijos rinkimų kampanijos vadovu ir kandidatu į premjero postą tapo proeuropietiškas užsienio reikalų ministras Lubomiras Zaoralekas.

Jei socialdemokratai negaus daug vietų parlamente, už nesėkmę atsakomybę greičiausiai teks prisiimti L.Zaoralekui ir jo proeuropietiškai pozicijai. M.Chovanecas galėtų prisijungti prie A.Babišo vyriausybės ir, partiją dar labiau pakreipęs dešinės link, sukurti prieš Europos Sąjungą nukreiptą aljansą.

„Audringi santykiai“

Toks scenarijus reikštų, kad ateinančius ketverius metus santykiai tarp Prahos ir Briuselio taptų gana įtempti. Ypač tuo atveju, jei rinkimuose pasiseks prieš ES ir musulmonus pasisakančiai partijai, kurią įkūrė čekų-japonų kilmės verslininkas Tomio Okamura.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Už Tomio Okamurą balsuoti raginantis plakatas

Paskutinių apklausų duomenimis, jo vadovaujama Tiesioginės demokratijos ir laisvės partija gali tikėtis 9,5 proc. balsų.

J.Pehe: „Daugelis kitų partijų sako neprisijungsiančios prie vyriausybės, kuriai asmeniškai vadovaus Babišas. Jei partija surinks 25 proc. balsų ar mažiau, kitos partijos gali mėginti suformuoti vyriausybę be jo.“

ANO pirmaujant apklausose, panašu, kad A.Babišas taps premjeru. Vis dėlto J.Pehe sako, kad daug priklausys ir nuo to, kiek procentų balsų surinks partija.

A.Babišas, kurio turtas siekia 88 mlrd. Čekijos kronų (3,4 mlrd. eurų), yra antras turtingiausias žmogus Čekijoje. Jam buvo pateikti kaltinimai neteisėtai pasisavinus 2 mln. eurų paramos, tačiau A.Babišas kaltę neigia ir sako, kad šie kaltinimai – politiškai motyvuoti. J.Pehe mano, kad tokie kaltinimai gali jam pakenkti.

„Daugelis kitų partijų sako neprisijungsiančios prie vyriausybės, kuriai asmeniškai vadovaus Babišas, – sakė J.Pehe. – Jei partija surinks 25 proc. balsų ar mažiau, kitos partijos gali mėginti suformuoti vyriausybę be jo.“

Socialdemokratai, greičiausiai liksiantys antri, vengė pasakyti, ar prisijungtų prie A.Babišo vadovaujamos vyriausybės.

Anksčiau šiemet L.Zaoralekas „Politico“ rašė: „ČSSD nebus jokioje koalicijoje, kurioje nebus įmanoma siekti jos raison d’être. Tai reiškia – tarnauti Čekijos žmonėms, kovoti už tinkamas gyvenimo sąlygas ir lygybę šioje šalyje.“

„Patikėkite manimi, Čekijos žmonės yra gudrūs. Tas vyras nebus premjeru“, – pridūrė L.Zaoralekas.

Kitų partijų lyderiai neatmeta galimybės suformuoti vyriausybę su ANO, nors ir nenori, kad A.Babišas taptų premjeru.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lubomiras Zaoralekas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Lubomiras Zaoralekas

A.Babišas keletą kartų patikino, kad, ANO parlamente gavus daugiausia vietų, jis niekam kitam neleis užimti premjero posto. Be to, A.Babišas – prezidento Milošo Zemano, kuris greičiausiai turės įtakos renkant ANO vadovaujamos koalicijos lyderį, sąjungininkas.

Jei valdančioji centro kairiųjų partija patirs pralaimėjimą, tikėtina, kad M.Chovanecas sutiks, jog ČSSD priklausytų A.Babišo vadovaujamai vyriausybei. Greičiausiai tai bus mažumos koalicija, kurią tyliai palaikys T.Okamuros partija.

Net jei A.Babišas netaps premjeru, Briuselio laukia nelengvi laikai: auganti jo 2012-aisiais įkurtos partijos įtaka reiškia, kad Bendrijai vienaip ar kitaip teks taikytis su čekų milijardieriumi.

Paradoksalus populiarumas

Čekijos politinių faktų tikrinimui skirtame portale Demagog.cz dirbantis Zdenekas Jirsa A.Babišo populiarumą vadina paradoksaliu. „Babišui buvo pateikti kaltinimai sukčiavimu, tačiau žmonės jį mėgsta vis labiau“, – 15min sakė Z.Jirsa.

Z.Jirsa: „Babišas į politinę areną įžengia tuo metu, kai žmonės yra pavargę nuo tradicinių politikų. Jo populistiniai veiksmai ir retorika patinka eiliniams žmonėms – Babišas su jais kalba jų kalba.“

„Pagrindinė Babišo populiarumo priežastis yra ta, kad žmonės jo tiesiog nežino. Prieš dvidešimt metų jis nebuvo aktyvus politikoje. Pagrindinės partijos, pavyzdžiui, socialdemokratai, visus tuos metus daug žadėjo, tačiau savo pažadų neištesėjo.

Babišas į politinę areną įžengia tokiu metu, kai žmonės yra pavargę nuo tradicinių politikų. Jo populistiniai veiksmai ir retorika patinka eiliniams žmonėms – Babišas su jais kalba jų kalba“, – mano Z.Jirsa.

Z.Jirsa sutinka, kad A.Babišas ir D.Trumpas turi keletą panašumų. „Jis (A.Babišas – red.) – sėkmingas verslininkas, žinantis, kaip uždirbti pinigus, net jei tai – nelegalu.

Žmonės vis dar tiki idėja, kad sėkmingas verslininkas gali sėkmingai valdyti valstybę“ – 15min sakė jis ir pridūrė, kad A.Babišo ir jo vadovaujamo judėjimo ANO priešrinkiminė kampanija kur kas geresnė nei kitų partijų.

Z.Jirsa mano, kad nors, apklausų duomenimis, čekai ES vertina itin skeptiškai, iš tiesų situacija kiek kitokia – čekai tiesiog mėgsta skųstis Bendrija, ji – „tobulas taikinys“.

Anot čeko, skeptiškai vertinami du konkretūs klausimai – ES nustatytos pabėgėlių pasidalijimo kvotos ir euras. Vis dėlto bloko klausimas šiuose rinkimuose tikrai nėra pats svarbiausias.

„Kai slovakai įsivedė eurą, kainos gerokai išaugo, poveikis ekonomikai buvo neigiamas. Todėl čekams įsivesti eurą atrodo neprotinga, net jei jie tai įsipareigojo ES. Sakyčiau, kad jie tiesiog bijo poveikio ekonomikai“, – teigė jis.

Asmeninė nuotr./Zdenekas Jirsa
Asmeninė nuotr./Zdenekas Jirsa

Anot Z.Jirsos, nors dauguma partijų žadėjo nesudaryti valdančiosios koalicijos su A.Babišo vadovaujama vyriausybe, jos savo pažadą gali sulaužyti.

„Galiausiai tai – klausimas, ar nori priklausyti vyriausybei, ar ne“, – tikino pašnekovas.

Jaunimas A.Babišo nepalaiko

Prahoje gyvenantis 26 metų Aleksandras Gecko – vienas iš daugelio Čekijos didžiųjų miestų jaunuolių, neigiamai vertinančių A.Babišą.

A.Gecko mano, kad prie kandidato į premjerus populiarumo smarkiai prisideda tai, jog jam priklauso vienas pagrindinių šalies laikraščių. Būtent per šią žiniasklaidos priemonę A.Babišas bendrauja su savo elektoratu.

Asmeninė nuotr./Aleksandras Gecko
Asmeninė nuotr./Aleksandras Gecko

„Jo elektoratas – daugiausia pagyvenę ir nepasiturintys žmonės. Jie – lengvas taikinys, kadangi ANO pažadai – paprasti ir aiškūs, tačiau kartu ir sunkiai įgyvendinami“, – 15min sakė čekas.

A.Gecko: „Jo elektoratas – daugiausia pagyvenę ir nepasiturintys žmonės. Jie – lengvas taikinys, kadangi ANO pažadai – paprasti ir aiškūs, tačiau kartu ir sunkiai įgyvendinami.“

A.Gecko pabrėžia, kad nors A.Babišas – buvęs KGB agentas, kuriam yra pateikti kaltinimai sukčiavimu, žmonės yra linkę juo pasitikėti dėl sėkmingo verslo.

„Jo rinkėjams atrodo, kad toks žmogus nesukčiaus ir nevogs iš valstybės“, – tikina A.Gecko.

Pašnekovas primena, kad A.Babišui einant finansų ministro pareigas Čekijos biudžetas turėjo didžiulį perteklių, jis siūlė įvesti sistemą, padėsiančią skaidriau valdyti surinktus mokesčius ir vykdyti pirkimus.

Pats A.Gecko tikina balsuosiantis už proeuropietišką partiją „TOP 09“, pasisakančią už tolesnę integraciją ES, siekiančią šalyje įvesti eurą ir tęsiančią pirmojo nepriklausomos Čekijos prezidento Vaclavo Havelo palikimą.

Anot A.Gecko, skeptiškai eurą vertina daugiausia mažesniuose miestuose ir kaimuose gyvenantys žmonės.

„Miestų gyventojai dažniau keliauja, gyvena kosmopolitiškoje aplinkoje, turi aukštesnį išsilavinimą. Manau, kad čekai euro atžvilgiu yra skeptiški dėl prastos komunikacijos ir neteisingo ES reprezentavimo šalies piliečiams.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pinigai

Eurui besipriešinantys čekai sako, kad nenori būti kontroliuojami ES institucijų ir mokėti kitų valstybių skolų, bijo išaugsiančių kainų. Mūsų ekonomika – stipri, žmonėms susidaro įspūdis, kad to priežastis – valiutos nepriklausomybė.

Greičiausiai tai nulėmė nuolatinė Čekijos žemių priespauda. Daug metų mus kontroliavo, todėl dabar nenorime paklusti įsakymams iš šalies“, – 15min teigė A.Gecko.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

„Žolės“ legalizavimo laukiantys kanadiečiai mato ir grėsmę, ir verslo galimybes

Vardai

Damų diena Askoto žirgų lenktynėse: kai kurios pamiršo geras manieras ir atleido vadeles

Sportas

Šveicarija paskutinę minutę išplėšė pergalę prieš Serbiją

Laisvalaikis

Krikšto ceremonijos metu kūdikiui smogęs dvasininkas nušalintas nuo pareigų

Verslas

Kaimo turizmo sodyboms – sunkūs laikai

Gazas

Atnaujintoje sankryžoje užprogramuotas konfliktas, bet Vilniaus savivaldybė rami

Verslas

Vilniaus barai didesnio sirgalių antplūdžio tikisi tik prasidėjus futbolo čempionato ketvirtfinaliams

Vardai

E.Vitulskienė plius dydžio moterims nori įkvėpti pasitikėjimo: žiūrėkite pirmą drabužių kolekciją

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Verslas

Kodėl daug prekių iš Kinijos į Lietuvą ir Europą siunčiamos tiesiog nemokamai?

Vardai

Mia nusirėžė plaukus: „Norėjau nusiskusti. Mano gyvenime – naujas etapas“

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Teisininku prisistatęs Artūras Skardžius: „Lietuvos televizijoj mokama vokeliais“, „žemės nuoma – ne verslas“

Gyvenimas

7 principai, kurie padės sukurti šeimos finansų tvarkymo modelį

15min iš Rusijos Sportas

V.Putino flirtas su FIFA prezidentais – pleištas futbolui ir provokacija Vakarams

Vardai

Rūta Ščiogolevaitė pagimdė ketvirtą vaiką: „Taip, jau galite sveikinti“

Pasaulis kišenėje

Kazachstanas: du miestai, du veidai

Gyvenimas

Moteris neapsikentė atmosferos Alytaus „Nuare“: manau, šunis užmigdė be pagrindo

Aktualu

Angelą Merkel galėtų išgelbėti Albanija?

Mokslas.IT

Futuristė: virtualiosios realybės technologijos Vakarų pasaulį pasieks bene vėliausiai

Verslas

ES sankcijos JAV: ar už amerikietiškus džinsus mokėsime brangiau?

Naujienos

Aktualu

„Žolės“ legalizavimo laukiantys kanadiečiai mato ir grėsmę, ir verslo galimybes

Vardai

Damų diena Askoto žirgų lenktynėse: kai kurios pamiršo geras manieras ir atleido vadeles

Sportas

Šveicarija paskutinę minutę išplėšė pergalę prieš Serbiją

Laisvalaikis

Krikšto ceremonijos metu kūdikiui smogęs dvasininkas nušalintas nuo pareigų

Verslas

Kaimo turizmo sodyboms – sunkūs laikai

Gazas

Atnaujintoje sankryžoje užprogramuotas konfliktas, bet Vilniaus savivaldybė rami

Verslas

Vilniaus barai didesnio sirgalių antplūdžio tikisi tik prasidėjus futbolo čempionato ketvirtfinaliams

Vardai

E.Vitulskienė plius dydžio moterims nori įkvėpti pasitikėjimo: žiūrėkite pirmą drabužių kolekciją

Tradicinė Rasos šventė Verkių parke

Verslas

Kodėl daug prekių iš Kinijos į Lietuvą ir Europą siunčiamos tiesiog nemokamai?

Vardai

Mia nusirėžė plaukus: „Norėjau nusiskusti. Mano gyvenime – naujas etapas“

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Teisininku prisistatęs Artūras Skardžius: „Lietuvos televizijoj mokama vokeliais“, „žemės nuoma – ne verslas“

Gyvenimas

7 principai, kurie padės sukurti šeimos finansų tvarkymo modelį

15min iš Rusijos Sportas

V.Putino flirtas su FIFA prezidentais – pleištas futbolui ir provokacija Vakarams

Vardai

Rūta Ščiogolevaitė pagimdė ketvirtą vaiką: „Taip, jau galite sveikinti“

Pasaulis kišenėje

Kazachstanas: du miestai, du veidai

Gyvenimas

Moteris neapsikentė atmosferos Alytaus „Nuare“: manau, šunis užmigdė be pagrindo

Aktualu

Angelą Merkel galėtų išgelbėti Albanija?

Mokslas.IT

Futuristė: virtualiosios realybės technologijos Vakarų pasaulį pasieks bene vėliausiai

Verslas

ES sankcijos JAV: ar už amerikietiškus džinsus mokėsime brangiau?

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min