Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 15d. 22:42 , Atnaujinta: 2019 balandžio 16d. 01:18

Paryžiuje gyvenanti Giedrė: „Mačiau kylančius dūmus, bet net nepagalvojau, kad kas rimta“

Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra

Pirmadienio vakarą garsiojoje Paryžiaus Dievo Motinos katedroje kilęs milžiniškas gaisras sukrėtė visus Prancūzijos sostinės gyventojus. Kaip 15min pasakojo šiame mieste gyvenanti Giedrė Barščevičiūtė, „pamačiau dūmus dar gaisro pradžioje, bet net negalvojau, kad kažkas rimto“.

Gaisras Paryžiaus Dievo Motinos katedroje kilo pirmadienio vakarą ir pranešama, kad ugnis greičiausiai visiškai sunaikins vieną žymiausių pasaulio architektūros kūrinių.

Paryžiuje gyvenanti lietuvė Giedrė Barščevičiūtė irgi neslepia emocijų. Ji sakė mačiusi kylančius dūmus pačioje gaisro pradžioje. „Kaip tik ėjau namo. Net nepagalvojau, kad kažkas rimto, nes dar prieš kelias valandas girdėjau katedros varpus“, – sakė Giedrė.

Tačiau grįžusią namo ją pasivijo žinios apie gaisrą: „Pamačiau kelias žinutes iš draugės, o po to jau nuotraukos užplūdo socialinius tinklus...“

Jos teigimu, tai baisi tragedija visiems Paryžiaus gyventojams. „Minios žmonių vis dar stovi prie katedros. Sunku patikėti, kad iš miesto simbolio beveik nieko nebeliko. Tiksli gaisro priežastis dar nepatvirtinta, bet aplinkiniai kalba, kad rekonstrukcijos metu kažkas nutiko“, – pasakojo Giedrė.

Prancūzijos lietuvių bendruomenės pirmininkė Emilija Pundziūtė-Gallois naujienų portalui 15min sakė, kad Paryžiaus katedros tragedija sukrėtė visą šalį.

„Scanpix“/AP nuotr./Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra
„Scanpix“/AP nuotr./Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra

„Žmonės tiesiog verkia. Žiūri ir verkia. Visi šokiruoti, visi labai smarkiai nuliūdę. Ir ne tik pačiame Paryžiuje, visur. Aš gyvenu už miesto, miestelyje Šanti. Čia bažnyčioje kunigas uždegęs šviesą, atidarytos durys, žmonės ateina palaikyti. Ne tik prancūzai, bet ir užsieniečiai. Tai yra ne tik religinis, bet apskritai, istorinis, kultūrinis, identiteto simbolis. Vienas visus užvaldęs jausmas – didelio skausmo ir liūdesio, kitas – solidarumo.

Iš tiesų, visi labai susitelkę. Ne tik katalikų bažnyčia, ne tik Paryžiaus merija, ne tik gelbėtojai, prezidentas, kuris prie katedros atvažiavo iškart, bet ir kitų religijų atstovai. Visa Prancūzija yra susitelkusi ir visi stebi siaubo apimti, kas toliau vyks, ar pavyks išsaugoti katedrą.“

Pasak jos, „vienas pagrindinių klausimų, kuris sprendžiasi dabar, kaip išgelbėti visas vertybes, kurios yra ten viduje. Tik prasidėjus gaisrui buvo užduotis ne tik užgesinti ugnį, bet ir išgelbėti tai, ką galima išgelbėti. Buvo mestos pajėgos išnešti meno vertybes, kurias galima išnešti, kol ugnis neišsiplėtė visur. Daug kas nešama į Paryžiaus meriją, kuri netoliese.“

Paryžiuje gyvenanti architektė Julie Pommier 15min sakė, kad Dievo Motinos katedra, kartu su Eiffelio bokštu ir Luvru yra vienas iš Paryžiaus simbolių. „Tai viena iš daugiausiai turistų traukiančių vietų Europoje! Visi čia apie tai kalba, seka gaisro eigą, laukia gaisro pabaigos. Katedra yra Paryžiaus širdis, čia esanti jau šimtmečius, kaip jis gali pranykti? Kaip tai gali nutikti? Per daug emocijų“, – sakė J.Pommier.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra
AFP/„Scanpix“ nuotr./Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra

Paryžietis Paulis Kotras sakė į naujieną apie degančią katedrą sureagavęs kaip ir daugelis žmonių: „Negalėjau patikėti, kad tai tikra. Kaip tai galėjo nutikti? Kaip užsidegė pastatas, kuris yra kur kas daugiau nei konstrukcija? Pastatas, kuris yra tapęs mūsų simboliu? Esu netikintis ir niekada neįžengiau į šią bažnyčią, tačiau tai, ką jaučiu dabar, tikiu, išgyvena daugelis mūsų didelės pasaulietiškos šalies gyventojų. Liūdesys, kurį jaučiame, palietė kur kas daugiau nei tik tikinčiuosius. Manau, kad daugeliui Paryžiaus katedra yra tiek pat paminklas Prancūzijai, kiek ir Dievui. Ši bažnyčia neatskiriama nuo Paryžiaus įvaizdžio. Būtų sunku patikėti, kad kas nors kada nors įsivaizdavo Paryžių ir visą Prancūziją be Noterdamo katedros. Ji visada buvo ir galvojome, kad visada bus.

Mieste, kuris per pastaruosius metus išgyveno tiek daug skaudžių įvykių, tokį beprasmišką įvykį suvokti sunku. Bet per tokius laikus prisimenu Paryžiaus moto: „Fluctuat, nec mergitur“. Tai reiškia: „Daužomas bangų, bet nepaskandinamas“. Noterdamas sudegė ir niekas negali likti tam abejingas. Tačiau Paryžius stovi ir stovės. Miesto dvasia ir jo didi idėja visada galėjo ir galės pasipriešinti istorijos metamiems iššūkiams.“

Lietuvoje gyvenantis prancūzas Clément'as Charpentreau sakė: „Iš pradžių nesupratau katastrofos masto. Galvojau, kad tai tik nedidelis gaisras, kuris netrukus bus užgesintas. Bet kai pamačiau pirmuosius vaizdus, buvau šokiruotas. Paryžiaus katedra yra daugiau nei bažnyčia. Ji Paryžiaus širdyje stovi daugiau nei aštuonis amžius. Matyti tokią svarbią kultūros dalį per kelias minutes virstančią į pelenus yra labai skaudu. Mane užplūdo jausmas, lyg praradau dalį savo tapatybės. Vis dar esu sukrėstas ir manau, kad dar pats nesuprantu, jog Noterdamo nebėra...

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Deganti Paryžiaus Dievo Motinos katedra

Žinau, kad visas bažnyčios turtas ir meno kūriniai yra išsaugoti, tad vilties nepraradau. Tai nėra pirmasis kartas, kai ji buvo pažeista, bet mes visada sugebėjome ją atstatyti.“

Oficialiai apie gaisro priežastis kol kas nepranešama, bet įtariama, kad gaisras kilo renovacijos darbų metu. Pastaruoju metu katedroje buvo vykdomas 6 mln. eurų vertės smailės renovacijos projektas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Video

00:57
26:35
00:58

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min