Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 13d. 19:05

Paryžiuje pradėta nuo švino valyti per katedros gaisrą užteršta teritorija

Paryžiuje pradėta nuo švino valyti per katedros gaisrą užteršta teritorija
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Paryžiuje pradėta nuo švino valyti per katedros gaisrą užteršta teritorija

Prancūzijos sostinės valdžia antradienį pradeda nuo švino valyti teritoriją aplink Paryžiaus Dievo Motinos katedrą, užterštą per balandžio mėnesį šventovę nuniokojusį gaisrą.

Padidėjęs švino lygis teritorijoje sukėlė susirūpinimą dėl visuomenės sveikatos ir privertė sustabdyti katedros atstatymo darbus.

Aplink Paryžiaus centre esančią bažnyčią buvo statomos užtvaros, o sunkvežimiai gabeno žarnas ir vandens siurblius, skirtus aikštei priešais garsiąją viduramžių katedrą plauti, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad švino koncentracijos lygis viršija saugią normą katedros teritorijoje, šalia esančiose mokymosi įstaigose bei kituose pastatuose. Kilo būgštavimų, kad darbininkai ir vietos gyventojai galėjo apsinuodyti šiuo toksišku metalu.

Per balandžio 15 dienos gaisrą išsilydžius Paryžiaus architektūrinio paminklo stoge ir smailėje buvusioms 300 tonų švino, išsiskyrusios nuodingosios dalelės nusėdo gatvėse ir buvo vėjo išnešiotos ant kaimynystėje esančių pastatų.

Iki rugpjūčio 23 dienos planuojama nuo švino išvalyti 10 200 kvadratinių metrų plotą. Valymui bus naudojamos įvairios priemonės.

Grindinį planuojama išsiurbti, iššveisti ir galiausiai nuplauti aukšto slėgio žarnomis, surenkant panaudotą vandenį.

Kai kurie akmenys bus valomi specialiu geliu, kuris sukietės per tris dienas ir bus nuvalytas kartu su pavojingomis švino dalelėmis.

Sustabdyti restauravimo darbai

Sostinės gyventojai kaltina Paryžiaus pareigūnus bandžius nuslėpti švino dalelių keliamą pavojų.

Daugelį savaičių tikinusi miestiečius, kad jokio pavojaus jų sveikatai nėra, Paryžiaus valdžia liepos 25 dieną staiga uždarė dvi mokyklas, kuriose tuo metu vaikams vyko vasaros atostogų programos. Šis žingsnis buvo žengtas tyrimais nustačius sveikatai pavojingą švino koncentracijos lygį.

Viena aplinkosaugos organizacija kreipėsi į teismą, tvirtindama, kad valdžia laiku nesiėmė veiksmingų priemonių užteršimo grėsmei suvaldyti. Kiti kritikai kaltina pareigūnus, kad šie neinformavo visuomenės apie grėsmingus tyrimų rezultatus.

Dėl padidėjusios švino koncentracijos buvo sustabdyti katedros konstrukcijų sutvirtinimo darbai, be kurių neprasidės šio pastato restauracija.

Ypač didelė yra katedros skliautų įgriuvimo rizika, o rugpjūčio 19 dieną, po mėnesio pertraukos, atnaujinamas jų sutvirtinimo procesas turėtų užtrukti iki rudens, skelbia Kultūros ministerija.

Tik sutvirtinus konstrukcijas architektai galės nuodugniai apžiūrėti šventovės pastatą.

Paryžiaus prokurorai birželį pranešė, kad gaisras galėjo kilti dėl neužgesintos cigaretės nuorūkos arba netvarkingos elektros sistemos. Jie pradėjo tyrimą dėl nusikalstamo aplaidumo, bet įtariamojo neįvardino.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min