Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 15d. 12:07

Pasaulinė musulmoniškų šalių organizacija siūlo sustabdyti Sirijos narystę, šiam žingsniui griežtai nepritaria Iranas

Sirijos laisvosios armijos kovotojas Alepo mieste
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sirijos laisvosios armijos kovotojas Alepo mieste

Neeilinis 57 valstybes vienijančios Islamo bendradarbiavimo organizacijos (IBO) viršūnių susitikimas vėlai antradienį prasidėjo pasiūlymu sustabdyti konflikto draskomos Sirijos narystę, bet šiam žingsniui griežtai nepritaria Iranas.

Galutinio pareiškimo projekte, kurį gavo AFP, sakoma, kad viršūnių susitikimas „patvirtina Sirijos narystės sustabdymą“ – priemonę, kurią rekomendavo parengiamasis ministrų susitikimas, pirmadienį įvykęs Saudo Arabijos vakaruose esančioje Džidoje.

Tokiu žingsniu būtų padidinta prezidento Basharo al Assado režimo izoliacija. Pernai dėl sukilimo, kuris prasidėjo 2011 metų kovą, brutalaus slopinimo buvo sustabdyta Sirijos narystė Arabų Lygoje (AL).

IBO atstovauja 1,5 mlrd. musulmonų visame pasaulyje, ir Sirijos narystės sustabdymas šioje organizacijoje padidintų spaudimą B.al Assadui, kuris Arabų pavasario įkvėptą sukilimą savo šalyje apibūdina kaip Vakarų ir priešiškų galių sąmokslą siekiant nuversti jo režimą – Irano sąjungininką.

Saudo Arabijos karalius Abdullah, kuris siūlė sustabdyti Sirijos narystę, pirmininkauja susitikimui Mekoje – švenčiausiame islamo mieste.

Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas, kurio šalis atvirai kritikavo siekį sustabdyti Sirijos narystę, dalyvauja šiame neeiliniame viršūnių susitikime ir, kaip tikimasi, griežtai prieštaraus pasiūlymui.

Baigiamojo pareiškimo projekte sakoma, kad Sirijos narystė turėtų būti sustabdyta dėl „Sirijos valdžios užsispyrimo laikantis karinio pasirinkimo“ krizei spręsti ir Jungtinių Tautų (JT) bei AL taikos plano, kuriam tarpininkavo Kofi Annanas, žlugimo.

Pareiškimo projekte reikalaujama, kad B.al Assado režimas „tuojau pat nutrauktų visus smurto veiksmus“ tuo pačiu gindamas Sirijos „vienybę, suverenitetą, nepriklausomybę ir teritorinį vientisumą“.

Saudo Arabija, kur Džidoje yra įsikūrusi IBO būstinė, atvirai ragino apginkluoti Sirijos sukilėlius.

Teheranas tuo tarpu kaltina Saudo Arabiją, Katarą ir Turkiją ginkluojant ir finansuojant Sirijos sukilėlius, kurie daugiausia yra sunitai. B.al Assado režime tuo tarpu dominuoja alavitai – šiitams artimos religinės bendruomenės, kuriai priklauso ir pats prezidentas, nariai.

Jungtinės Valstijos nurodė, kad IBO viršūnių susitikime kaip stebėtojas dalyvaus jų specialusis pasiuntinys šioje organizacijoje Rashadas Hussainas ir kad jis užkulisiuose susitiks su delegatais.

JAV valstybės departamentas sakė, jog jo dalyvavimas rodo Vašingtono įsipareigojimą „daryti papildomą spaudimą ... Assado režimui“.

Šis susitikimas juo labiau reikšmingas tuo, kad buvo surengtas 26-ajį musulmonų šventojo Ramadano mėnesio vakarą, kai, kaip tiki islamo sekėjai, pranašui Muhammadui buvo apreikštas Koranas.

Šimtai tūkstančių musulmonų antradienį suplūdo į Meką, kur maldos truko iki paryčių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

26:48
01:44
23:52

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min