Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulinė sveikatos organizacija: kasmet nusižudo milijonas žmonių

Atmintis
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Atmintis
Šaltinis: BNS
0
A A

Kasmet pasaulyje nusižudo milijonas žmonių – daugiau nei žūsta per karus ir nuo žmogžudžių rankų drauge sudėjus, paskelbė Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), kuri ragina imtis skubių veiksmų šiai problemai spręsti.

„PSO duomenys rodo, kad maždaug milijonas žmonių visame pasaulyje kasmet miršta dėl savižudybių. Tai atitinka vieną mirtį dėl savižudybės kas 40 sekundžių“, – sakoma organizacijos ataskaitoje, kuri buvo paskelbta penktadienį, prieš pirmadienį minimą Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną.

Nors jau ir pats savižudžių mirčių skaičius yra įspūdingas, kasmet bandymų nusižudyti būna net 20-čia kartų daugiau, nurodo PSO ir pažymi, kad 5 proc. pasaulio žmonių bet kartą per savo gyvenimą bando nusižudyti.

Be to, problema didėja ir, „atsižvelgus į suicidinės elgsenos visuomenės sveikatos problemos mastą“, reikia imtis skubių veiksmų, perspėja PSO.

„Kadangi savižudybėms dažnai galima užkirsti kelią, būtina, kad vyriausybės per savo sveikatos, socialinį ir kitus atitinkamus sektorius investuotų žmogiškuosius ir finansinius išteklius į savižudybių prevenciją“, – sakoma PSO ataskaitoje.

Kaip sakė dr.Shekharas Saxena, kuris vadovavo ataskaitą parengusiai grupei, savižudybių kai kuriose pasaulio dalyse pastaraisiais metais labai padaugėjo, o kai kurios šalyse tas padaugėjimas yra net 60 procentų.

„Nors savižudybės ir toliau yra rimta problema didelių pajamų šalyse, didesnę dalį pasaulinės savižudybių naštos neša žemų ir vidutinių pajamų šalys“, – sakoma ataskaitoje, kurioje priduriama: „Tai taip pat tos šalys, kurios yra palyginti mažiau apsirūpinusios savižudybių prevencijai“.

Didžiausi savižudybių skaičiai užregistruojami Rytų Europos šalyse, tokiose kaip Lietuva ir Rusija, o mažiausi – Lotynų Amerikoje.

JAV, Vakarų Europos ir Azijos šalys yra sąrašo viduryje, rodo ataskaita, tačiau joje pabrėžiama, kad nėra daugelio Afrikos ir Pietryčių Azijos valstybių statistinių duomenų.

Bendrai visame pasaulyje savižudybės yra antroji pagal svarbą 15–19 metų jaunuolių mirties priežastis; kiekvienais metais nusižudo mažiausiai 100 tūkst. paauglių.

Suaugusiųjų grupėje dažniausiai žudosi 75 metų ir vyresni žmonės, nurodo PSO. Pažymima, kad pagyvenusių žmonių ketinimai nusižudyti būna tvirtesni ir kad jie naudoja gyvybei pavojingesnius metodus nei jaunesni žmonės, be to, turi mažiau galimybių išgyventi fizines bandymo nusižudyti pasekmes.

Ataskaitoje taip pat sakoma, kad vyrams tikimybė nusižudyti yra tris kartus didesnė nei moterims, tačiau triskart daugiau moterų nei vyrų bando nusižudyti.

Savižudybių skaičių skirtumai iš dalies paaiškinami tuo, kad vyrai naudoja gyvybei pavojingesnius metodus, patiria didesnę agresiją ir būna labiau pasiryžę mirti, nurodo PSO.

Psichologinės pagalbos telefonai
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Vaikų linija www.vaikulinija.lt 116 111 Kasdien 11.00–21.00 val.
Jaunimo linija www.jaunimolinija.lt 8 800 28888 Visą parą
Vilties linija, psichologinė pagalba suaugusiems www.kpsc.lt 116 123 Visą parą
Pagalbos moterims linija 8 800 66366 I–V 10.00–21.00 val.
„Linija doverija“ (pagalba teikiama rusų kalba) 8 800 77277 I–V 16.00–20.00 val.
Dingusių žmonių šeimų paramos centras

8 800 26161,

(8 5) 277 3135

I–V 8.00–16.00 val.,

Visą parą
 

Panevėžio paguodos telefonas (8 45) 500 965 I–V 20.00–8.00 val.
Vilniaus moterų namų krizių centras 8 800 22008 I–V 9.00–17.00 val.
Vaiko raidos centras (8 5) 275 7564 Visą parą

Pokalbiai 8-800 linija yra nemokami.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min