Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasaulio gyventojų skaičius pasiekė 7 mlrd. Džiaugsmą keičia susirūpinimas dėl ateities

Azija pirmadienį pasveikino pirmuosius „septyniamilijarduosius“ pasaulio kūdikius, bet šį džiaugsmą kiek temdo susirūpinimas dėl to, kokį spaudimą dėl žmonių populiacijos „sprogimo“ patiria mūsų planeta.
Filipinai buvo pirmoji valstybė, paskelbusi, kad gimė septyniamilijardasis kūdikis – mergytė Danica May Camacho
Filipinai buvo pirmoji valstybė, paskelbusi, kad gimė septyniamilijardasis kūdikis – mergytė Danica May Camacho / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Jungtinės Tautos (JT) skelbė, kad, jų apskaičiavimu, septyniamilijardasis pasaulio kūdikis gims spalio 31 dieną, ir šalys visame pasaulyje planavo renginius, skirtus šiam svarbiam demografiniam įvykiui.

Zambija rengia „septynių milijardų“ dainų konkursą, o Vietnamas – koncertą „7B: Counting On Each Other“ („7M: kliautis vieniems kitais“). Rusijos valdžia apipylė dovanomis simboliniais paskelbtus kūdikius, Dramblio Kaulo Krantas rodo komišką šou, o Papua Naujoji Gvinėja dalija „gėrybių krepšius“ gimdyvėms.

Filipinai buvo pirmoji valstybė, paskelbusi, kad gimė septyniamilijardasis kūdikis – mergytė Danica May Camacho.

Ši 2,5 kg mergaitė gimė Manilos Jose Fabellos ligoninėje sekmadienį prieš pat vidurnaktį, žybsint žiniasklaidos fotoaparatų blykstėms.

„Ji atrodo tokia miela, – glausdama mažytę naujagimę švelniai sušnabždėjo motina Camille Dalura. – Negaliu patikėti, kad ji septyniamilijardoji pasaulyje“.

Tai jau antrasis C.Daluros ir jos partnerio Florante Camacho vaikas. Tėvas tyliai stovėjo kampe su baltu ligoninės drabužiu, kol televizijų komandos ir fotografai būriavosi aplink jo dukterį.

Tėvus ir naujagimę pasveikino aukščiausio rango Jungtinių Tautų (JT) pareigūnai Filipinuose, kurie įteikė nedidelį tortą.

Buvo dovanų ir iš vietos geradarių, tarp jų – stipendija vaiko mokslams ir finansinė pagalba tėvams, norintiems atidaryti kaimo parduotuvę.

„Jubiliejinio kūdikio“ šeima gyvena skurde

1999 metų spalio 12 sieną JT šešiamilijarduoju pasaulio kūdikiu paskelbė bosnių berniuką Adnaną Mevičių. Tuometinis JT generalinis sekretorius Kofi Annanas apsilankė Sarajevo ligoninėje ir pozavo fotografams su mažuoju Adnanu ant rankų.

Dabar Mevičių šeima gyvena skurde ir iš dalies dėl to šį kartą nebuvo skelbiamas vienas konkretus septyniamilijardasis kūdikis. Vietoje to visą dieną bus paminėta visa virtinė gimimų.

Tarp kitų simbolinius „septyniamilijarduosius“ Žemės gyventojus pagerbsiančių šalių yra Bangladešas, Kambodža, Indija, Laosas ir Maldyvai.

Indijos sveikatos apsaugos ministras Ghulam Nabi Azadas sakė, kad septyniamilijardojo vaiko gimimas yra „ne džiaugsmas, o didelis rūpestis.“

„Neturėtume švęsti septyniamilijardojo vaiko gimimo ... Mums džiaugsmas bus tada, kai populiacija stabilizuosis“, – sekmadienį sakė jis interviu dienraščiui „The Times of India“.

Indija pagal gyventojų skaičių (1,2 mlrd.) yra antroji valstybė pasaulyje po Kinijos, bet jau 2025-aisiais turėtų Kiniją šiuo požiūriu aplenkti.

Kaimyniniame Bangladeše pareigūnai septyniamilijarduoju vaiku paskelbė kitą mergaitę – 2,75 kg naujagimę Oishee, kuri viena minutė po vidurnakčio gimė sostinės Dakos ligoninėje.

Daugybė maisto, bet vis tiek milijardas žmonių kas vakarą eina miegoti alkani. Daug žmonių mėgaujasi prabangiu gyvenimu, bet vis tiek daugelis žmonių gyvena skurdžiai

„Aš toks laimingas. Tačiau dukrytės tėvu istorinę akimirką“, – sakė naujagimės tėvas Mohsinas Hossainas.

Nuo to laiko, kai gimė Adnanas Mevičius, pasaulį išvydo milijardas kūdikių – beveik dar viena Kinija. Vieno milijardo ribai pasiekti pasauliui reikėjo tūkstantmečių, o dabar pasaulio populiacija padvigubėja kas 50 metų.

Džiaugiasi atsargiai

Kai 1922 metų spalio 31-ąją, tik prasidedant   didžiajai žmonijos demografinei ekspansijai, gimė Kambodžos karalius Norodomas Sihanoukas, pasaulio gyventojų skaičius dar nesiekė dviejų milijardų. Pirmadienį Sihanoukui sukanka 89-eri.

Vis didėjantis susirūpinimas dėl žmonijos poveikio aplinkai ir nuogąstavimai, kad po 100 metų galbūt nesugebėsime išsimaitinti, prieš šį simbolinį pirmadienį vertė džiaugtis atsargiai.

Ne taip, kaip jo pirmtakas, dabartinis JT vadovas Ban Ki-moonas su jokiu naujagimiu ant rankų nepozuos. Jis sakė, kad septyniamilijardasis vaikas ateina į „prieštaravimų pasaulį“, ypač – jei gims skurde.

„Daugybė maisto, bet vis tiek milijardas žmonių kas vakarą eina miegoti alkani. Daug žmonių mėgaujasi prabangiu gyvenimu, bet vis tiek daugelis žmonių gyvena skurdžiai“, – sakė jis interviu žurnalui „Time“.

Praėjusią savaitę vienoje Niujorko mokykloje kreipdamasis į moksleivius, jis sakė: „Septyni milijardai žmonių, kuriems reikia pakankamai maisto. Pakankamai energijos. Gerų gyvenimo galimybių darbui ir išsilavinimui. Teisių ir laisvių. Laisvės kalbėti. Laisvės auginti savo pačių vaikus taikos ir saugumo sąlygomis. Visa, ko norite sau, – septynis milijardus kartų daugiau“.

Per vieną sekundę gimstant vidutiniškai dviem kūdikiams, pasaulio gyventojų skaičius ateinančiais dešimtmečiais toliau sparčiai didės ir iki 2100 metų perkops 10 milijardų, rodo JT prognozuojami skaičiai.

Naujoje JT gyventojų fondo (UNFPA) ataskaitoje akcentuojama tai, kad pasaulis susidurs su vis didesnėmis darbo vietų jaunimo armijai problemomis, ypač – neturtingose šalyse.

Ataskaitoje taip pat perspėjama dėl to, kad klimato kaita ir populiacijos augimas prisideda prie sausrų ir badmečių, dėl tokių megapolių kaip Tokijas valdymo ir dėl tokių senstančių populiacijų kaip Europoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius