Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 22d. 20:43

Pasaulio lyderiai dalyvaus buvusio Čekijos prezidento Vaclavo Havelo laidotuvių ceremonijoje Prahos pilyje

Čekai gedi buvusio šalies lyderio Vaclavo Havelo.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Čekai gedi buvusio šalies lyderio Vaclavo Havelo.

Daugiau nei 12 pasaulio lyderių dalyvaus penktadienį vyksiančiose buvusio Čekijos prezidento ir taikios kovos už laisvę simboliu tapusio Vaclavo Havelo laidotuvėse. Ilgai sirgęs V.Havelas mirė sekmadienį, būdamas 75 metų.

Tarp dalyvausiančių Prahoje vyksiančioje ceremonijoje bus Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas ir JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, ketvirtadienį pranešė Čekijos URM.

Taip pat laukiama Vokietijos, Austrijos, Suomijos, Slovakijos, Vengrijos, Slovėnijos, Rumunijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Gruzijos prezidentų, Europos Komisijos pirmininko Jose Manuelio Barroso ir Europos Parlamento pirmininko Jerzy Buzeko.

Kalbas Prahos pilyje, kuri yra oficiali Čekijos vadovo rezidencija, sakys dabartinis prezidentas Vaclavas Klausas, užsienio reikalų ministras Karelas Schwarzenbergas ir Čekijoje gimusi buvusi JAV valstybės sekretorė Madeleine Albright.

Į laidotuvių ceremoniją taip pat pažadėjo atvykti JAV daininkė Suzanne Vega, o roko atlikėjas Lou Reedas atsiuntė atsiprašymą, nes jis dalyvauti negalės.

„Esu nepaprastai nuliūdintas savo mielo draugo ir įkvepiančio lyderio prezidento Havelo netekties. Šis žmogus buvo tikras vyras. Lyderis, mąstytojas, oratorius, rašytojas – ir labai narsus. Taip pat smagus ir didis“, – L.Reedas parašė savo tinklalapyje po V.Havelo mirties.

Po gedulingų pamaldų V.Havelo palaikai bus kremuoti vykdant jo šeimos valią.

V.Havelas vadovavo 1989 metais įvykusiai taikiai Aksominei revoliucijai, nuvertusiai komunistinį režimą tuometėje Čekoslovakijoje.

Buvęs dramaturgas disidentas 1989–1992 metais buvo Čekoslovakijos, o1993–2003 – Čekijos Respublikos prezidentas, buvusiai federacijai skilus į dvi valstybes.

Čekijoje nuo trečiadienio iki penktadienio paskelbtas nacionalinis gedulas. Kaimyninėje Slovakijoje gedulas bus paskelbtas penktadienį.

Trečiadienį apie 10 tūkst. žmonių lydėjo V.Havelo karstą iš Prahos centro, kur jis buvo viešai pašarvotas, į Prahos pilį.

Po gedulingų pamaldų Vaclavo Havelo palaikai bus kremuoti vykdant jo šeimos valią.

Žirgų traukiamas katafalkas, kuriuo taip pat buvo vežamas pirmojo Čekoslovakijos prezidento Tomašo Garrigue'o Masaryko palaikai per jo laidotuves 1937 metais, V.Havelo karstą atvežė į pilį, kur jis buvo perneštas į didžiulę skliautuotą Vladislavo menę.

Ketvirtadienį iki vėlaus vakaro tūkstančiai žmonių plūdo pareikšti pagarbos velioniui lyderiui. Penktadienį karstas bus perkeltas į istorinę Šv. Vito katedrą, kur vyks gedulingos pamaldos ir mišios.

Čekijos didžiausio dienraščio DNES tinklalapis citavo V.Havelo sekretorę Sabiną Tancevova, kuri sakė, kad velionio lyderio pelenai po Kalėdų, veikiausiai gruodžio 27 dieną, tikriausiai bus perkelti į šeimos kapą Prahos kapinėse.

Penktadienio vakarą Liucernos rūmuose, kuriuos praeito amžiaus pradžioje Prahoje pastatė V.Havelo senelis, nekilnojamojo turto magnatas, bus surengtas roko koncertas, pagerbiant velionį lyderį, kuris buvo aistringas roko, džiazo ir kitokios šiuolaikinės muzikos gerbėjas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min