Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 5d. 20:11 , atnaujinta: 2018 gruodžio 5d. 20:44

Pasaulio lyderiai susirinko į JAV eksprezidento laidotuvių pamaldas

JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos

Politiškai susiskaldęs Vašingtonas, dalyvaujant penkiems tebegyvenantiems JAV prezidentams, trečiadienį demonstravo vienybę per buvusio valstybės vadovo George'o H.W.Busho valstybines laidotuves, Amerikai atsisveikinant su savo 41-uoju prezidentu.

Dabartinis lyderis Donald Trumpas ir pirmoji šalies ponia Melania sėdėjo priešakiniame klaupte Vašingtono nacionalinėje katedroje kartu su buvusiais prezidentais Baracku Obama, Billu Clintonu, Jimmy Carteriu ir jų žmonomis, o tuo metu garbės sargyba budėjo prie vėliava užkloto G.H.W.Busho karsto sausakimšoje bažnyčioje.

Velionio sūnus eksprezidentas George'as W.Bushas pasakė pakilią ir itin asmenišką pagyrimo kalbą, per kurią jis retkarčiais pajuokaudavo. Sūnus negailėjo liaupsių savo tėvui ir pirmtakui, kuris mirė penktadienį, būdamas 94 metų.

„Jis gimė turėdamas tik du nustatymus – visu greičiu ir miegoti“, – sakė G.W.Bushas.

„Mums jis buvo ryškiausia iš tūkstančio šviesos taškelių“, – pridūrė eksprezidentas, turėdamas omenyje savo tėvo garsųjį kvietimą savanoriauti.

„Kai bus rašomos istorijos knygos, jose bus pasakyta, kad George'as H.W.Bushas buvo didis Jungtinių Valstijų prezidentas“, – sakė jo sūnus.

G.W.Bushas kalbą sakė po jaudinamo airių tenoro Ronano Tynano pasirodymo. Šis G.H.W. Busho draugas taip pat dainavo jam paskutiniosiomis buvusio lyderio gyvenimo valandomis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos

Trečiadienį valstybinių laidotuvių ceremonija buvo surengta po ankstesnes dvi dienas trukusio atsisveikinimo su G.H.W.Bushu, kai jo karstas buvo pašarvotas Kapitolijaus rotondoje.

Po G.H.W.Busho mirties D.Trumpas, regis, kuriam laikui sušvelnino savo įprastą provokuojamą elgesį ir prieš išvykdamas į katedrą per „Twitter“ rašė apie „didžio žmogaus pagerbimo dieną“.

„Laukiu galimybės pabūti su Bushų šeima, – parašė jis. – Tai ne laidotuvės, tai didžio žmogaus, pragyvenusio ilgą ir išskirtinį gyvenimą, pagerbimas. Jo trūks!“

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos

Katafalkas su G.H.W.Busho karstu lėtai pravažiavo šalia Baltųjų rūmų – pastato, kuriame jis dirbo kaip 41-asis šalies prezidentas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV eksprezidento George'o H.W.Busho laidotuvių pamaldos

Laidotuvių procesijos limuzinų kolona išvežė vyresniojo Busho karstą iš Kapitolijaus, kur nuo pirmadienio vakaro su velioniu atsisveikino tūkstančiai gedinčių žmonių.

Jie atėjo pagerbti šalies vadovo, stovėjusio prie valstybės vairo gana neramiais laikais, Šaltojo karo pabaigoje, kuris savo manieromis nė iš tolo nepriminė karingumu ir pompastiškais pasisakymais išsiskiriančio dabartinio šalies karo vado.

Nemažai amerikiečių susirinko atiduoti paskutinę pagarbą G.H.W.Bushui Pensilvanijos prospekte, kuriuo jo karstas buvo vežamas į gedulingas pamaldas Nacionalinėje katedroje.

Įtemptos paliaubos

Nors šios ceremonijos leido Vašingtonui šiek tiek atsikvėpti nuo toksiškos retorikos, apėmusios šalies politikos sluoksnius, D.Trumpas ir jo pirmtakai demokratai atrodė paskelbę tik įtemptas paliaubas.

Į katedrą atvykęs D.Trumpas paspaudė rankas B.Obamai ir jo žmonai Michelle. Tačiau jis ignoravo B.Clintoną ir jo žmoną Hillary, nesugebėjusią jo įveikti per 2016 metų prezidento rinkimus.

H.Clinton sėdėjo akmeniniu veidu ir žvelgė tiesiai prieš save. Pora netgi nepersimetė žvilgsniais su D.Trumpu.

Tai pirmos JAV prezidento valstybinės laidotuvės po Geraldo Fordo mirties 2006 metais.

Į gedulingas pamaldas katedroje atvykusių garsenybių tarpe galima buvo išvysti Didžiosios Britanijos princą Charles'ą, Vokietijos kanclerę Angelą Merkel, Jordanijos karalių Abudullah su karalienę Rania, buvusį Lenkijos prezidentą Lechą Walesą, buvusius JAV viceprezidentus Dicką Cheney, Alą Gore'ą ir Joe Bideną, taip pat buvusius valstybės sekretorius Jamesą Bakerį, Coliną Powellą ir Condoleezzą Rice.

Iš viso pasaulio į Vašingtoną plūdo užuojautos žinutės, netekus 41-ojo JAV prezidento, skyrusio didelį dėmesį užsienio politikai ir Amerikos vietai pasaulyje.

Popiežius Pranciškus savo telegramoje pareiškė „nuoširdžią užuojautą“ Bushų šeimai.

Tačiau siekdamas Respublikonų partijos vairo D.Trumpas negailėjo tulžingos kritikos Bushams. Būtent jis šaipėsi iš Busho vyresniojo frazės apie „tūkstantį šviesos taškelių“ ir kritikavo prezidento sūnų dėl 2003 metų invazijos į Iraką – „blogiausio sprendimo mūsų šalies istorijoje“.

Tačiau po G.H.W.Busho mirties D.Trumpo elgesys pasikeitė, atrodo, kad jis siekia parodyti esąs išvien su šeima. Apie tai byloja nepompastiškas D. Trumpo ir JAV pirmosios ponios Melania atėjimas atsisveikinti su velioniu Kapitolijuje prie jo karsto.

Valstybinių laidotuvių išvakarėse pirmoji pora susitiko su George'u W.Bushu ir buvusia pirmąja ponia Laura Bush prezidentūros svečių namuose.

„Padorumas ir geranoriškumas“

D.Trumpas trečiadienį paskelbė nacionalinio gedulo diena. Užsidarė daugelis federalinių įstaigų, taip pat Volstrito vertybinių popierių birža.

Kongresas irgi atidėjo balsavimus, nors šaliai gresia dalies federalinių įstaigų darbo sustabdymas, jeigu įstatymų leidėjai iki šeštadienio vidurnakčio nepriims reikiamų sprendimų dėl finansavimo.

Busho vyresniojo, tapusio antruoju Amerikos prezidentu, kurio sūnus irgi užėmė Ovalųjį kabinetą, mirtis paskatino amerikiečius prisiminti apie jo gyvenimą, pašvęstą tarnauti savo šaliai. G.W.H.Bushas laikomas vienu iškiliausių vadinamosios „didingiausios kartos“ atstovų“.

Pastarosiomis dienomis, Jungtinėse Valstijose tvyrant itin giliam politiniam susiskaldymui, G.W.H.Bushas buvo prisimenamas kaip malonaus būdo ir kuklus šalies tarnas, siekęs sutaikyti priešingas stovyklas.

„Politikai galime pritarti arba nepritarti, – naujienų agentūrai AFP sakė Monica Harisson, aštuonerius metus dirbusi prezidento Ronaldo Reagano administracijoje.

„Tačiau jeigu gerbiame žmogaus asmenybę, manau, tai daug platesnis pagrindas padorumui ir geranoriškumui šalyje“, – pridūrė ji.

Per Antrąjį pasaulinį karą G.W.H.Bushas pelnė apdovanojimų kaip karo lakūnas ir vos nežuvo, kai jo lėktuvas buvo numuštas japonų pajėgų per vieną bombardavimo misiją.

Jis buvo Kongreso narys, pasiuntinys Kinijoje ir ambasadorius prie Jungtinių Tautų, Centrinės žvalgybos valdybos direktorius ir R.Reagano viceprezidentas, kol galiausiai pats perėmė Baltuosius rūmus.

Po ceremonijos Vašingtone G.W.H.Busho karstas bus parskraidintas į Hjustoną. Iki ketvirtadienį vyksiančios laidotuvių ceremonijos buvęs valstybės vadovas bus pašarvotas Šv. Martyno episkopalinėje bažnyčioje.

G.W.H.Bushas bus palaidotas jo vardu pavadintoje prezidentinėje bibliotekoje Teksaso mieste Koledž Steišene, šalia balandį mirusios savo žmonos Barbaros ir jųdviejų dukters Robin, kuri mirė nuo leukemijos būdama trejų metų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

II pakopos gali neužtekti: ką daryti jaunam žmogui, jeigu iki šiol nekaupia senatvei

Gazas

15min studijoje – Benediktas Vanagas: nauju automobiliu iškovota nauja pergalė

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytoja skundėsi dar prieš penkerius metus: vos išgirdę balsą pažinome ją

24sek

„Chimki“ džiūgauja susigrąžinę R.Kurtinaitį: „Pergalingi istorijos puslapiai yra susieti su jo vardu“

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Siautėjantį D.Suttoną namuose palikęs D.Adomaitis: „Darbo su juo neįsivaizduoju“

Sportas

„Skrieja kamuolys“: L.Vaitukaitytės neįvertintas talentas, M.Salaho (ne)atsitiktinė sėkmė, genialus „Barcos“ gynėjas

Aktualu

A.Monkevičius: nederamu elgesiu įtariama Žiežmarių mokytoja nedirbs su ta pačia klase

Verslas

Banko „Citadele“ klientai jau dvi savaites negali atsiskaityti elektroninėse parduotuvėse

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Gazas

Keliai Šiaulių mieste ir užmiestyje skiriasi lyg diena nuo nakties

Aktualu

ES paskelbė sankcijų Rusijos ir Sirijos pareigūnams už cheminio ginklo naudojimą

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Vardai

Trečio vaiko po 40-ies susilaukusi aktorė Neringa Varnelytė: „Nesu tobula mama“

Pasaulis kišenėje

10 dvarų Lietuvoje, kurie praėjusiais metais keliautojus domino labiausiai

15min tyrimas Aktualu

Sauliaus Skvernelio slaptam patarėjui – milijonai iš valstybės biudžeto

Vardai

Dainininko Lionelio Richie sūnus suimtas oro uoste: grasino įsinešti bombą į lėktuvą

24sek

„Ryto“ ėjimas – D.Suttonas suspenduotas, į Berlyną neišvyko

Aktualu

Milda Dargužaitė: Labai norėčiau, kad naujas aplinkos ministras būtų vyras

Mokslas.IT

Įvyko išskirtinis Kruvinojo vilko supermėnulio užtemimas – pasigrožėkite kadrais

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Gyvenimas

Kosmetikos priemonės veidui: kiek jas galima naudoti ir kas rodo, kad jos paseno?

Kultūra

Vokietijoje pavogti į LNOBT vežti „Turandot“ kostiumai, verti šimtų tūkstančių eurų

Maistas

B.Nicholson namuose šis patiekalas niekada neatsibosta: Azijos skonių įkvėpta vištiena

Gyvenimas

Kaip išsivaduoti iš baimės ir netenkinančios dabarties? 6 gyvenimo būdo vadovės patarimai

Naujienos

24sek

Krepšinio treneris tiki, kad D.Sabonis bus NBA žvaigždė: „Lygiuosis su Larry Birdu“

Aktualu

Klaida lygioje vietoje: panevėžietė tiesioje gatvėje trenkėsi į apšvietimo stulpą

Vardai

Inga Stumbrienė „Miss Multiverse“ vadina įdomiu nuotykiu: tai buvo karinė stovykla rojaus kampelyje

24sek

Žinutę nuo Kalėdų senio perdavęs Šaras laukia dar vieno „Žalgirio“ fejerverko

Kultūra

Senos knygos naujam gyvenimui: „Žmogus be savybių“, „Pataisos“, „Jaunosios savižudės“, „Vilko dvaras“

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. „Knygų vaikas“: odė literatūrai 

Aktualu

Ketvirtadienį 15min studijoje – aplinkos ministras Kęstutis Navickas

Aktualu

Povilas Poderskis dėl naudojimosi tarnybiniu automobiliu pats save įskundė etikos sargams

Gyvenimas

Artėjant šventėms: ką reikėtų žinoti, prieš perkant žaislus vaikams?

Aktualu

MI6 vadovas: Rusija sulaužė šnipų taisykles ir yra neverta pasitikėjimo

Aktualu

Prie prezidentūros – streikuojančių mokytojų palaikymo akcija

Gazas

Nesutarimai tęsiasi: ar vairuotojo pažymėjimas gali patvirtinti asmens tapatybę?

Sportas

Konservatorių planas Vilniui – be Nacionalinio stadiono, bet su 59 kitais objektais

Aktualu

Girtas Panevėžio apskrities VPK darbuotojas automobiliu išvertė tvorą ir spruko

24sek

Karaliaus Mindaugo taurės burtai: Kauno „Žalgiris“ kausis su „Šiauliais“

Mokslas.IT

„Facebook“ masiškai atjunginėja vartotojus nuo tinklo

Aktualu

E.Žiobienė įspėja: „Lietuvoje dings smurto prevencija – vėl reaguosime tik į Kėdainių atvejus“

Aktualu

Teisininkas: „Brexit“ sutarties nuostatose slypi teisinė rizika

Aktualu

Buvusią žmoną panirusioje mašinoje mirti palikusį D.Antanaitį leista suimti trims mėnesiams

Aktualu

K.Navickas atsisveikina su ministro postu: politinio užnugario neturėjimas yra iššūkis

Gazas

Motociklu į šalčiausią pasaulio gyvenvietę išsiruošęs Karolis Mieliauskas jaučiasi kaip kosmonautas

Aktualu

Su streikuojančia profsąjunga susitikti atvykę ekonomistai neįleisti į ŠMM

24sek

LeBrono Jameso sūnus Los Andžele debiutavo geriau nei tėvas

Verslas

„Grinda“ aukcione parduoda nekilnojamąjį turtą Neries krantinėje Žirmūnuose

Gazas

Nauja kontrolė vairuotojams: fiksuos, ar palikote saugų atstumą tarp automobilių

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:50
01:28
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min