Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 20d. 19:41 , Atnaujinta: 2019 rugsėjo 20d. 21:53

Pasaulio miestų gatves užplūdo prieš klimato pokyčius protestuojantys moksleiviai

Protestuotojų dėl klimato kaitos problemų minia
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Protestuotojų dėl klimato kaitos problemų minia

Minios vaikų penktadienį nėjo į pamokas, kad prisidėtų prie daugelyje šalių rengiamo „streiko“ prieš klimato pokyčius, atsiliepdami į paauglės aktyvistės Gretos Thunberg raginimą reikalauti, kad suaugusieji imtųsi veiksmų, turinčių stabdyti ekologinę katastrofą.

Prie protestų dėl klimato kaitos politikos prisijungė ir Lietuva.

Numatoma, kad ši protesto akcija bus didžiausia kada nors surengta prieš klimato pokyčių planetai keliamą grėsmę.

Skanduodami šūkius ir mojuodami plakatais vaikai ir suaugusieji Azijos ir Ramiojo vandenyno šalyse pradėjo šią protestų bangą, vėliau nusiritusią per Afriką ir Europą. Didžiulės minios užplūdo tokių miestų kaip Paryžius, Londonas ir Berlynas gatves.

„Mes esame ateitis, – sakė Delyje protestuoti išėjęs 15-metis Vihaanas Agarwalas. – Manome, kad nėra prasmės eiti į mokyklą, jeigu neturėsime ateities, kad galėtume gyventi.“

Organizatoriai prognozuoja, kad šioje akcijoje dalyvaus iš viso milijonas žmonių. Pasak jų, vien Australijoje prie protestų prisidėjo daugiau kaip 300 tūkst. vaikų, tėvų ir kitų šalininkų.

„Norėčiau paprašyti nekirsti miškų ir mažinti šiukšlių susidarymą, taip pat nenaudoti tiek daug naftos degalais varomų automobilių“, – Slovakijoje penkiametis Teo pareiškė susirinkusiems apie 500 protestuotojų.

Tokijo centre esančiame madingame komerciniame rajone daugelis demonstrantų nešė plakatus su užrašais „Stabdykite klimato pokyčius dabar“ ir „Antros planetos neturime“.

„Mes, suaugusieji, sukėlėme šią planetos krizę, – sakė viena iš Japonijos sostinėje surengtos demonstracijos dalyvių, 32 metų Chika Maruta, eitynėse dalyvavusi kartu su bendradarbiais iš vienos kosmetikos įmonės.

„Turėtume prisiimti atsakomybę už būsimą kartą“, – pridūrė ji.

„Nusipelnėme geriau“

Šešiolikmetė švedė moksleivė G.Thunberg kaltino pasaulio lyderius nepakankamai stengiantis užkirsti kelią žalingiems klimato pokyčiams ir mažinti atmosferos taršą šiltnamio efektą sukeliančiomis dujomis..

Šių protesto akcijų išvakarėse aktyvistė teigė, kad siūlomi sprendiniai yra „ignoruojami“.

„Viskas svarbu. Tai, ką darote – svarbu“, – G.Thunberg sako vaizdo pranešime, skirtame jos šalininkams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Greta Thunberg
AFP/„Scanpix“ nuotr./Greta Thunberg

Ir jauni, ir vyresni demonstrantai atkartojo jos raginimus.

Ganos, kurioje, kaip rodo agentūros „Afrobarometer“ tyrimas, apie 44 proc. gyventojų nėra girdėję apie klimato pokyčius, sostinėje Akroje demonstracijoje dalyvavo apie 200 žmonių.

„Tokios besivystančios šalys kaip Gana yra labiausiai veikiamos [šio proceso]. Neturime išteklių prisitaikyti prie klimato pokyčių“, – sakė protesto organizatorė, 26 metų Ellen Lindsey Awuku.

Šimtai kitų išėjo į gatves Kenijoje ir Ugandoje.

Planuojama, kad šių demonstracijų kulminacija įvyks Niujorke, kur apie 1,1 mln. mokinių maždaug iš 1,8 tūkst. mokyklų buvo atleisti nuo pamokų.

Pirmieji protestai prasidėjo dėl kylančio vandens lygio pavojų patiriančiose Ramiojo vandenyno valstybėse Vanuatu, Saliamono Salose ir Kiribatyje. Ten vaikai skandavo: „Mes neskęstame – mes kovojame!“

Nesusitaikymo su padėtimi žinia buvo siunčiama ir visoje Azijoje.

„Mes esame ateitis ir nusipelnėme geriau“, – Bankoke AFP sakė sakė „Tailando Greta“ už savo kampaniją prieš plastikinius maišelius prekybos centruose praminta 12-metė Lilly Satidtanasarn.

„Šią [problemą] sukūrė ankstesnės kartos prieš mus. Dėl vienos kartos rizikuojama labai daug kuo, ir nuo kitos kartos priklauso, kad visa tai pasikeistų“, – sakė 16-metis Reezanas Ahmedas per protestą Pakistano sostinėje Islamabade, kuriame dalyvavo apie tūkstantis žmonių.

„Jums meluojama“

Australijoje dalis valdžios institucijų, mokyklų ir bendrovių ragino žmones prisijungti prie streikų.

Pastaraisiais metais šią šalį neretai užklupdavo sausra, siaubė intensyvesni krūmynų gaisrai, katastrofiniai potvyniai ir Didžiojo barjerinio rifo koralų nykimas. Manoma, kad šiuos reiškinius skatina pasaulio klimato kaita.

Remiantis daugybe recenzuotų mokslinių tyrimų, tarp žmogaus veiklos sukeltos taršos ir klimato kaitos yra akivaizdus ryšis.

Tačiau protestai taip pat išryškino pasipriešinimą žmonių, abejojančių, ar planetai iš tikrųjų iškilusi grėsmė.

Australijos valdančiajai koalicijai priklausantis parlamentaras Craigas Kelly ketvirtadienį pareiškė vaikams, kad „viskas, kas jums sakoma, yra melas“.

„Faktas, kad tarp klimato kaitos ir sausros nėra jokių sąsajų, o baltųjų lokių daugėja“, – teigė politikas.

Įmonės imasi veiksmų

Palaikymą protestuotojams šįkart išreiškė daugiau bendrovių.

„Amazon“ vadovas ketvirtadienį pažadėjo pasirūpinti, kad iki 2040 metų šios interneto prekybos milžinės veikla nekenks klimatui. Jis taip pat paragino kitas kompanijas imtis panašių veiksmų.

Penktadienį surengtos masinės akcijos paruošė dirvą Niujorke daugybei svarbių su klimatu susijusių renginių.

Pavyzdžiui, šeštadienį Jungtinių Tautų būstinėje prasidės Jaunimo klimato forumas.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas savo ruožtu pirmadienį organizuos nepaprastąjį viršūnių susitikimą, per kurį paragins pasaulio lyderius padidinti savo įsipareigojimus, prisiimtus pagal 2015 metų Paryžiaus klimato sutartį.

Susitarimą ratifikavusios šalys įsipareigojo imtis veiksmų, kad iki šio šimtmečio pabaigos vidutinė mūsų planetos paviršiaus temperatūra pakiltų ne daugiau kaip dviem Celsijaus laipsniais, lyginant su padėtimi iki pramonės revoliucijos, o jeigu tai būtų įmanoma – ne daugiau kaip 1,5 laipsnio.

Ateinančią savaitę bus paskelbta svarbi JT ataskaita, kurioje perspėjama, jog pasaulinis atšilimas ir tarša niokoja vandenynus ir apledėjusius regionus. Šis procesas gali sukelti itin sunkių padarinių visai žmonijai.

Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) mokslinė ataskaita bus pateikta 195 šalių ekspertams, nuo penktadienio posėdžiausiantiems per Maroke rengiamą konferenciją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai: 6

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min