Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 17d. 11:54 , atnaujinta: 2015 sausio 17d. 13:45

Pasaulio musulmonai audringai protestavo prieš „Charlie Hebdo“ karikatūras

Pakistane protestas dėl Prancūzijos savaitraščio „Charlie Hebdo“ spausdinamų musulmonus įžeidžiančių karikatūrų.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pakistane protestas dėl Prancūzijos savaitraščio „Charlie Hebdo“ spausdinamų musulmonus įžeidžiančių karikatūrų.

Tūkstančiai žmonių penktadienį rengė demonstracijas, o Nigeryje ir Pakistane prasiveržė smurtas, musulmonams liejant įtūžį dėl naujos pranašą Muhametą vaizduojančios karikatūros, išspausdintos Prancūzijos satyriniame savaitraštyje „Charlie Hebdo“.

Keturi žmonės žuvo, 45 buvo sužeisti per protestus Nigerio antrajame didžiausiame mieste Zindere, kai įniršę protestuotojai nusiaubė tris bažnyčias ir prancūzų kultūros centrą.

Vienas to miesto ligoninės gydytojas sakė naujienų agentūrai AFP, kad visi žuvusieji ir trys sužeistieji buvo pašauti.

Neprisimename, kad kada nors būtume tai matę Zindare, – sakė vienas vietos administracijos pareigūnas.

„Neprisimename, kad kada nors būtume tai matę Zindare, – sakė vienas vietos administracijos pareigūnas. – Tai juodasis penktadienis.“

Kraujas taip pat buvo pralietas Pakistano uostamiestyje Karačyje, kur buvo sužeisti trys žmonės, protestuotojams susirėmus su policija prie Prancūzijos konsulato, nurodė pareigūnai. Tarp sužeistųjų buvo vienas naujienų agentūros AFP fotografas, kuriam buvo šauta į nugarą.

Vašingtonas pasmerkė smurtą, pabrėždamas žiniasklaidos „visuotinę“ teisę laisvai skelbti bet kokią informaciją.

„Jokie teisėti žurnalistikos veiksmai, kad ir kokie įžeidžiami jie gali atrodyti kai kuriems, nepateisina smurto veiksmų“, – sakė JAV Valstybės departamento Jeffrey Rathke.

Protestuotojai Dakare ir Mauritanijoje degino Prancūzijos vėliavas, o Kataras ir Bahreinas perspėjo, kad trečiadienį „Charlie Hebdo“ išspausdinta nauja pranašą Muhammadą vaizduojanti karikatūra gali pakurstyti neapykantą.

Afganistano prezidentas piktinasi „Charlie Hebdo“ karikatūromis, įžeidžiančiomis islamą

Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani šeštadienį pasmerkė prancūzų žurnalą „Charlie Hebdo“, nusprendusį po islamistų išpuolio viršelyje atspausdinti pranašo Muhameto karikatūrą.

A.Ghani šią karikatūrą vadina „šventosios islamo religijos ir musulmonų pasaulio įžeidimu“, sakoma prezidento rūmų paskelbtame pranešime.

Toks satyrinio žurnalo viršelis papiktino daugybę musulmonų pasaulyje – kilo protestų nuo Pakistano iki Nigerio, nes pranašo atvaizdus skelbti islamas draudžia.

„Prezidentas Ghani, Afganistano tautos vardu, smerkia šį užgaulų aktą ir laiko jį religinių vertybių išniekinimu“, – sakoma prezidentūros pranešime, kuris žurnalo sprendimą spausdinti karikatūrą „neatsakingu“.

Trečiadienį pasirodžiusiame „Charlie Hebdo“ numeryje pranašas pavaizduotas su ašara akyje, laikantis užrašą „Je Suis Charlie“ (Aš esu „Charlie“) – tarptautiniu šūkiu, išreiškiančiu solidarumą su redakcijoje nužudytais menininkais ir paramą žodžio laisvei, o antraštė virš Muhammado karikatūros skelbia: „Viskas atleista“.

Nigeryje policija vaikė demonstrantus

Tuo metu Nigerijos policija šeštadienį leido ašarines dujas, vaikydama naują demonstraciją prieš Prancūzijos satyrinį savaitraštį „Charlie Hebdo“, išspausdinusiam pranašo Muhameto karikatūrą, pranešė ten esantis naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Mažiausiai tūkstantis jaunuolių susirinko prie sostinės Niamėjaus didžiosios mečetės. Kai kurie iš jų svaidė akmenis į policininkus, o kiti degino padangas ir skandavo „Allahu Akbar“ (Dievas (visų) didesnis).

Šių protestų sostinėje išvakarėse vienas policininkas ir trys civiliai žuvo, dar 45 žmonės buvo sužeisti per demonstracijas prieš „Charlie Hebdo“ Nigerio antrajame didžiausiame mieste Zindere, kai minia nuniokojo tris bažnyčias ir sudegino prancūzų kultūros centrą.

Penktadienį tūkstančiai musulmonų rengė demonstracijas visame pasaulyje, liedami įtūžį dėl naujos pranašą Muhammadą vaizduojančios karikatūros, kurią „Charlie Hebdo“ išspaustino po praėjusią savaitę islamistų surengtų kruvinų išpuolių prieš to leidinio redakciją ir kitose Paryžiaus vietose.

Daugelis musulmonų bet kokius islamo pranašo atvaizdus laiko itin įžeidžiamais, o daugelis Vakarų šalių vyriausybių palaiko „Charlie Hebdo“ poziciją, kad tokių karikatūrų skelbimas yra žodžio laisvės išraiška.

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as šeštadienį pabrėžė, kad jo šalis turi „principų ir vertybių, ypač žodžio laisvę“.

„Chalie Hebdo“ anksčiau ne kartą yra paskelbęs Muhammadą pašiepiančių karikatūrų, o jo naujausio numerio, išleisto trečiadienį, viršelyje pranašas pavaizduotas laikantis užrašą „Je Suis Charlie“ (Aš esu „Charlie“). Viršelio antraštė skelbė „Viskas atleista“.

Šis numeris buvo išleistas praėjus savaitei po trijų islamistų surengtų atakų prieš „Charlie Hebdo“ biurą, vieną žydų maisto parduotuvę ir vieną policininkę Paryžiuje bei sostinės apylinkėse per tris dienas. Tie išpuoliai, pareikalavę 17 žmonių gyvybių, smarkiai sukrėtė šalį; palaikymą Prancūzijai reiškė ir didelė dalis pasaulio bendruomenės.

Pakistane per demonstracijas prieš „Charlie Hebdo“ karikatūras pašautas žurnalistas

Pakistano policija penktadienį leido vandens patrankų čiurkšles ir šaudė į orą, vaikydama demonstrantus, susirinkusius protestuoti prie Prancūzijos konsulato pietiniame Karačio uostamiestyje dėl tos šalies satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ spausdinamų musulmonus įžeidžiančių karikatūrų, or per tuos neramumus buvo pašautas vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Šios demonstracijos – pirmas smurto prasiveržimas po musulmonų pranašą Muhametą pašiepiančių karikatūrų paskelbimo, išprovokavusio visuomenės pasipiktinimą konservatyviame Pakistane.

Per protestus Karačyje sužeistas AFP fotografas Asifas Hassanas šeštadienį buvo gydomas ligoninėje.

Religinės partijos „Jamaat-e-Islami“ studentų sparno surengta demonstracija buvo viena iš kelių visoje šalyje.

A.Hassanui kulka pataikė į nugarą ir išlėkė pro krūtinę, pervėrusi plautį, bet jo būklė stabili, nurodė Agos Khano universiteto ligoninės medikai ir žurnalisto artimieji.

Policija ir incidento liudininkai dėl smurto kaltino protestuotojus, sakydami, kad jie pradėjo šaudyti į policiją, blokavusią priėjimą prie Prancūzijos konsulato.

Du kiti žmonės – policininkas ir vietos televizijos operatorius – buvo lengvai sužeisti. Jie buvo išleisti iš ligoninės suteikus pirmąją pagalbą.

38 metų A.Hassanas dirbo naujienų agentūroje AFP nuo 2005-ųjų ir dažniausiai rengdavo reportažus uostamiestyje, turinčiame 18 mln. gyventojų.

Niujorke įsikūręs Komitetas žurnalistams ginti (CPJ) pareikalavo, kad penktadienį įvykusio incidento kaltininkai būtų patraukti atsakomybėn.

„Raginame institucijas greitai ir nuodugniai ištirti (naujienų agentūros) „Agence France-Presse“ fotografo Asifo Hassano peršovimą ir patraukti atsakomybėn kaltininkus“, – sakė CPJ Azijos programos koordinatorius Bobas Dietzas.

Žurnalistai Pakistane privalo saugiai nušviesti įvykius, – pabrėžė jis.

„Žurnalistai Pakistane privalo saugiai nušviesti įvykius“, – pabrėžė jis.

Kaip nurodo Tarptautinė žurnalistikos federacija, Pakistane praėjusiais metais žuvo 14 reporterių.

Protestai, išprovokuoti naujausios Muhammadą vaizduojančios karikatūros, kurią „Charlie Hebdo“ išspausdino praėjus savaitei po 12 žmonių gyvybių nusinešusio islamistų išpuolio to leidinio redakcijoje Paryžiuje, penktadienį vyko ir kitose musulmoniškose šalyse.

Keturi žmonės žuvo, dar 45 buvo sužeisti per audringus protestus Nigerio antrajame didžiausiame mieste Zindere, kur demonstrantai nuniokojo tris bažnyčias ir padegė prancūzų kultūros centrą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Kultūra

Apie ką juoktis gyvenant priespaudoje, arba Humoras Palestinos kine

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į Vilnių – sveikinimas Baltijos šalims

Naujienos

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Kultūra

Apie ką juoktis gyvenant priespaudoje, arba Humoras Palestinos kine

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš popiežiaus Pranciškaus vizitą į Vilnių – sveikinimas Baltijos šalims

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min