Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Pasaulio pastangos baigti karą (atnaujinta 15.00 val.)

Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy pirmadienį vyksta į Artimuosius Rytus, kur bandys įtikinti Izraelio ir arabų valstybių lyderius pritarti 48 valandų Izraelio ir palestiniečių kovotojų organizacijos „Hamas“ paliauboms, praneša BBC.
Izraelio tankai juda link Gazos ruožo.
Izraelio tankai juda Gazos ruožo link. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

 

Aukštų Europos Sąjungos (ES) pareigūnų delegacija ir Rusijos pasiuntinys jau yra konflikto regione. Pranešama, kad Izraelio kariai pirmadienio naktį įžengė ir į Gazos ruožo pietus. Kiek anksčiau šios šalies pajėgos užėmė pozicijas šios teritorijos šiaurėje ir apsupo Gazos miestą, taip padalydamos Gazos ruožo teritoriją į dvi dalis.

Apie 40 tankų šiuo metu juda Khan Younis – Gazos ruožo pietuose esančio miesto – link. Izraelis pranešė, kad per naktį įvykdė 30 oro išpuolių. Tarp taikinių – mečetė ir „Hamas“ lyderių namai.

Sekmadienį tūkstančiai žmonių Stambule, Rabate ir Beirute protestavo prieš Izraelio veiksmus Gazos ruože.

Prezidentas N.Sarkozy lankysis keliose vietose: Egipto sostinėje Kaire, taip pat – Jeruzalėje, Vakarų Kranto mieste Ramaloje ir Sirijos sostinėje Damaske. Į pokalbius Egipte atvyks ir „Hamas“ delegacija.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernard'as Kouchneris yra atskiros ES delegacijos narys, kuri jau lankėsi Kaire. Šiai delegacijai vadovauja Čekijos užsienio reikalų ministras Karelis Schwartzenbergas. Čekija ką tik iš Prancūzijos perėmė pirmininkavimą ES. Delegacijoje yra ir ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana.

Po pokalbių su Egipto užsienio reikalų ministru Ahmedu Abul Gheitu K.Schwartzenbergas abi puses paragino kuo greičiau baigti smurtą: Izraeliui – Gazos ruožo bombardavimą, „Hamas“ kovotojams – raketų išpuolius, nukreiptus į Izraelį.

A.A.Gheitas savo ruožtu pareiškė, kad kuo skubiau reikalinga Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija.

ES išorinių santykių komisarės Benitos Ferrero-Waldner teigimu, gyvybiškai svarbu į Gazos ruožą nugabenti maisto ir medicininės įrangos bei taip užtikrinti ligoninių darbą.

Rusijos prezidento pasiuntinys Aleksandras Saltanovas sekmadienį susitiko su Izraelio užsienio reikalų ministre Tzipi Livni, tačiau jam nepavyko jos įtikinti tarpininkaujant Maskvai sėstis prie derybų stalo su „Hamas“.

BBC korespondento Jonathano Marcuso įsitikinimu, visos išvardytos užsienio valstybių pastangos vargu ar duos greitų rezultatų. Izraelis neketina sustabdyti savo karo operacijos, kol pasieks savo tikslus. Savo ruožtu „Hamas“ taip pat neketina pasiduoti ir toliau laido raketas į Izraelį.

Sekmadienio naktį prie šiaurinės Izraelio ir Gazos ruožo sienos buvo galima matyti sprogimų tvykstelėjimų, girdėjosi reguliariūs ginklų ir artilerijos ugnies garsai.

Dešimtys tūkstančių Izraelio karių anksti pirmadienį Gazos Ruože kovojo su „Hamas“ kovotojais, atakavo Izraelio tankai, artilerija ir lėktuvai, o puolimo aukų skaičius viršijo 510.

Pasak Palestinos autonomijos sveikatos ministerijos, nuo Izraelio karo operacijos pradžios jau žuvo 509 žmonės. Didžioji dalis jų – civiliai. Vien per šeštadienį ir sekmadienį žuvo 70 žmonių. Pranešama, kad dar 2500 žmonių buvo sužeisti.

Per Izraelio veiksmus Gazos mieste anksti pirmadienį žuvo penki vaikai. Trys vaikai žuvo Zeitune sprogus tanko sviediniui, o dar du – Šatyje, per karinio jūrų laivyno smūgį, sakė Gazos greitosios pagalbos tarnybos vadovas Moawiya Hassaneinas.

Per Izraelio pajėgų smūgį vienam šeimos namui Gazos Ruože pirmadienį žuvo septyni vienos palestiniečių šeimos nariai.

Izraelis į Gazos ruožą neįleidžia užsienio žurnalistų, nors šalies teismas paskelbė, kad ribotas skaičius žurnalistų gali būti įleistas į Gazą.

Pasak „Hamas“ pareigūnų, per sausumos operaciją žuvo 10 kovotojų. Izraelis pranešė apie vieną savo žuvusį karį ir dar 34 sužeistuosius.

Minima ataka Šačio pabėgėlių stovykloje, esančioje Gazos miesto pakraštyje, įvyko po kito apšaudymo, kurio metu žuvo trys vaikai ir jų motina.

Pasak medikų, pirmadienį žuvo mažiausiai 12 civilių gyventojų.

„Hamas“ lyderis Gazos Ruože Mahmudas Zaharas pirmadienį žadėjo, kad islamistai pasieks pergalę prieš Izraelį.

„Pergalė ateina, Dievui leidus“, – sakė M.Zaharas per „Hamas“ televiziją „al Aqsa“.

Tai buvo pirmas jo kreipimasis per televiziją nuo Izraelio puolimo Gazos Ruože pradžios gruodžio 27 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius