Dabar populiaru
Publikuota: 2009 kovo 2d. 10:25

Pasaulis renka paramą Gazos ruožui (atnaujinta 13.48 val.)

Gazos ruože šimtai tūkstančių palestiničių liko be namų.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Gazos ruože šimtai tūkstančių palestiničių liko be namų.

Tarptautiniai donorai renkasi Egipte, kur, tikimasi, praneš apie milijardus dolerių, skirtus Gazos ruožui, nuniokotam per pastarąją Izraelio karo operaciją, atstatyti, rašo BBC.

75 tautų atstovai renkasi Egipto kurorte Šarm al Šeiche. Tarp jų – JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton, kuri, kaip pranešama, turėtų praneši apie 900 mln. Gazos ruožui skiriamų JAV dolerių.

Per gruodžio mėnesį prasidėjusią Izraelio karo operaciją „Išlydytas švinas“ buvo sugriauta tūkstančiai namų Gazos ruože. Šioje teritorijoje dėl Izraelio paskelbtos blokados trūksta daugybės dalykų.

Visi lėšas skiriantys donorai jau pareiškė, kad parama Gazos ruožui neturėtų pasiekti šios teritorijos gyventojų per palestiniečių kovotojų grupuotę „Hamas“, kontroliuojančią Gazą. Europos Sąjunga ir JAV „Hamas“ laiko teroristų organizacija.

Valstijos sekmadienį paskelbė, kad suteiks palestiniečiams 900 mln. dolerių (3 mlrd. litų) pagalbą, kurios trečdalis bus skirta karo nualintam Gazos Ruožui.

Apie 1300 palestiniečių, tarp kurių – 412 vaikų – žuvo per 22 dienas trukusią operaciją. Paliaubas abi kovojančios grupės paskelbė sausio 17 d. Nei Izraelis, nei „Hamas“ minėtoje konferencijoje Egipte nedalyvaus.

Palestinos autonomijos prezidentas Mahmoudas Abbasas tikisi, kad per vieną dieną vyksiančią konferenciją Gazos ruožui bus surinkta apie 2,8 mlrd. JAV dolerių paramos.

„Tikimės greitos tarptautinės paramos iš visų šalių, kad Gazos ruožas būtų visiškai atkurtas“, – prieš konferencijos pradžią žurnalistams sakė M.Abbasas. Jis pabrėžė, kad visa parama Gazai turėtų būti suteikta per Palestinos autonomiją, o ne per „Hamas“, kuri 2006 m. laimėjo parlamento rinkimus, o 2007 m. jėga perėmė viso Gazos ruožo kontrolę.

Vienas svarbiausių donorų, kaip manoma, bus Saudo Arabija. Neoficialiais duomenimis, ši šalis Gazos ruožui atkurti ketina skirti 1 mlrd. JAV dolerių.

JAV skirs palestiniečiams 900 mln. dolerių, sako atstovas

Valstijos sekmadienį paskelbė, kad suteiks palestiniečiams 900 mln. dolerių (3 mlrd. litų) pagalbą, kurios trečdalis bus skirta karo nualintam Gazos Ruožui.

Oficialus pareiškimas dėl tokios pagalbos turi būti padarytas pirmadienį, per tarptautinę donorių konferenciją Šarm el Šeiche, kurioje dalyvauja JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton ir per kurią, kaip tikisi palestiniečiai, jiems bus pažadėta milijardų dolerių parama.

„Per donorių konferenciją suteiksime paramą Palestinos savivaldos ir Gazos Ruožo atsigavimui, kurią sudarys daugiau kaip 900 mln. (dolerių)“, – žurnalistams sakė JAV valstybės departamento atstovas Robertas Woodas.

300 mln. dolerių JAV skirs skubiai humanitarinei pagalbai Gazos Ruože, kurį gruodį ir sausį nuniokojo tris savaites trukusi Izraelio karinė kampanija prieš jį valdantį „Hamas“, sakė atstovas.

Jis pridūrė, kad tos lėšos bus skirtos per Jungtines Tautas (JT) ir nevyriausybines organizacijas, kad jų negautų islamistų judėjimas „Hamas“.

Tuo tarpu maždaug 200 mln. dolerių bus skirta prezidento Mahmudo Abbaso Palestinos savivaldos valdymui, o likę 400 mln. dolerių bus skirti ekonominiam vystymui Vakarų Krante.

H.Clinton į Egiptą atskrido sekmadienį. Per šią pirmąją savo, kaip JAV valstybės sekretorės, kelionę Artimuosiuose Rytuose ji daugiausia dėmesio skiria pagalbai Gazos Ruože ir įstrigusio arabų ir Izraelio taikos proceso atgaivinimui.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas pirmadienį Egipte vykusiame tarptautinių donorų susitikime pareiškė, kad finansinė pagalba neužbaigus konflikto su Izraeliu būtų „nepakankama“.

Palestinos savivalda siekia gauti iš 75 valstybių ir organizacijų 2,8 mlrd. dolerių (7,45 mlrd. litų). Šios lėšos turi padėti atstatyti Gazos Ruožą, nuniokotą po tris savaites vykusio karo su Izraeliu.

Kilus šiam karui buvo įšaldytos JAV remiamos taikos derybos su Izraeliu dėl nepriklausomos palestiniečių valstybės sukūrimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:44
00:10
24:14

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min