Dabar populiaru
Publikuota: 2009 birželio 22d. 12:25

Pasikėsino į Ingušijos prezidentą Jevkurovą

 Junuso-Beko Jevkurovo automobilis po pasikėsinimo
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Junuso-Beko Jevkurovo automobilis po pasikėsinimo

Rusijos Ingušijos regiono prezidentas Junusas-Bekas Jevkurovas pirmadienį per pasikėsinimą į jo gyvybę buvo sunkiai sužeistas, žuvo mažiausiai trys kiti žmonės, praneša naujienų agentūros RIA, BNS.

Šis pasikėsinimas yra dar vienas smūgis Kremliaus viltims atkurti stabilumą Kaukaze.

J.-B.Jevkurovas yra jau trečias Ingušijoje per pastarąsias tris savaites nužudytas ar sužeistas aukščiausio rango pareigūnas ir ketvirtas šį mėnesį Šiaurės Kaukazo regione.

„Buvo pasikėsinta į prezidento Jevkurovo gyvybę. Šiuo metu jo būklė sunki“, – sakė prezidento atstovas, kuris pridūrė, kad išpuolis buvo įvykdytas maždaug 8 val. 30 min. vietos (7 val. 30 min. Lietuvos) laiku, J.-B.Jevkurovui važiuojant netoli Ingušijos regioninio centro.

Ingušijos lyderio kortežui važiuojant pro šalį, sprogo pakelės bomba, pranešė ITAR-TASS ir

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ingušijos regiono prezidentas  Junusas-Bekas Jevkurovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ingušijos regiono prezidentas Junusas-Bekas Jevkurovas

„Interfax“, kurių pranešimuose priduriama, kad žuvo trys ar keturi žmonės. Tarp žuvusiųjų yra J.-B.Jevkurovo asmens sargybinių.

„RIA Novosti“ pranešė, kad per pasikėsinimą į prezidentą žuvo ir jo jaunesnysis brolis Uvaisas Jevkurovas, tačiau Ingušijos lyderio patarėjas Musa Plijevas tai paneigė ir „Interfax“ sakė: „Ingušijos prezidentas, jo brolis ir trys apsaugininkai patyrė sužeidimus. Dabar visi jie yra ligoninėje“.

Galingą sprogimą prie prezidento kortežo sukėlė 200 kg trotilo galios sprogmenys.

ITAR-TASS nurodo, kad J.-B.Jevkurovas gydomas intensyviosios slaugos skyriuje ir kad gydytojai jo būklę vertina kaip labai sunkią. Į Ingušiją jau vyksta gydytojų komanda iš Maskvos. Pareigūnai sakė, kad Ingušijos lyderis operuojamas ligoninėje Nazranėje ir kad jo gyvybei pavojus šiuo metu negresia.

Kaip agentūrai „Interfax“ sakė ligoninės, kurioje gydomas J.-B.Jevkurovas, medikai, per sprogimą Ingušijos prezidentui „buvo smarkiai sutrenktos smegenys ir lūžo keli šonkauliai“.

„Interfax“ paskelbė, kad vėliau J.-B.Jevkurovas bus nuskraidintas į Maskvą tolesniam gydymui.
Pirmadienio sprogimą tirs specialiai sudarytas štabas. Sprogimas nugriaudėjo federalinės Kaukazo magistralės šalikelėje, už 200 metrų nuo Nazranės ir Magaso miestų sankryžos. Sprogdinimo įtaisas buvo padėtas šalikelėje.

Buvęs kariškis J.-B.Jevkurovas, kuris yra gavęs Rusijos aukščiausio laipsnio karinį apdovanojimą, pelnė pripažinimą 1999 metų Kosovo kare, kai vadovavo savo desantininkams 300 km žygyje oro uostui prieš NATO pajėgas užimti.

Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas J.-B.Jevkurovą Ingušijos prezidentu paskyrė spalio mėnesį, atleidęs nepopuliarų buvusį slaptosios tarnybos pareigūną Muratą Ziazikovą, kurį kritikai kaltino nesugebėjus kovoti su įsišaknijusia korupcija, nedarbu ir smurtu.

Pirmadienį D.Medvedevas per televiziją pasmerkė šį išpuolį: "Ingušijoje įvyko teroro aktas - bandymas nužudyti Ingušijos prezidentą Junusą-Beką Jevkurovą. Tai, žinoma, banditų darbas".
D.Medvedevas gyrė Ingušijos lyderį už bandymus užglaistyti jo respubliką draskančius nesutarimus. "Ingušijos prezidentas pastaruoju metu daug padarė ... Tiems banditams nepatiko jo veikla", - per susitikimą su aukščiausio rango saugumo pareigūnais sakė jis.

Tame susitikime dalyvavęs vidaus reikalų ministras Rašidas Nurgalijevas prezidentui sakė: „Situacija šioje respublikoje tikrai nėra paprasta“.

Ingušijoje, kurioje gyvena daugiausia musulmonai ir kuri kultūriniu ir kalbiniu aspektais yra artima Čečėnijai, pastaraisiais metais slopinamas islamistų sukilimas, jau pareikalavęs dešimčių saugumo pajėgų narių gyvybių. Ingušija, kurioje gyvena daugiau kaip 450 tūkst. žmonių, respublikos statusą Rusijos sudėtyje gavo 1992 metais; jos visuomenės pagrindą sudaro gentinės grupės.

Pasikėsinimas į J.-B.Jevkurovą buvo surengtas po to, kai Maskva šiais metais užbaigė 10 metų trukusią „kovos su terorizmu“ operaciją Čečėnijoje, kurioje po komunizmo žlugimo vyko du separatistiniai karai, ir pareiškė, kad stabilumas regione atkurtas.

Šį mėnesį užpuolikai pagrindiniame regiono mieste Nazranėje nušovė buvusį Ingušijos premjero pavaduotoją Baširą Auševą, be to, birželį buvo nužudyta Ingušijos aukščiausiojo teismo pirmininko pavaduotoja Aza Gazgirejeva.

Tuo tarpu kaimyniniame Dagestane šį mėnesį buvo nušautas kolegos vestuvėse dalyvavęs regiono vidaus reikalų ministras, o Čečėnijos sostinėje Grozne gegužę mirtininko išpuolis pareikalavo dviejų žmonių gyvybių.

Pasak pareigūnų, Ingušijos kalnuose ir miškuose slapstosi pustuzinis pogrindinių ekstremistų grupuočių, kurios pasirodo tik pasipildyti atsargų ir įvykdyti išpuolių prieš miliciją.
Ingušijoje, viename neturtingiausių Rusijos regionų, yra prisiglaudę šimtai Čečėnijos karų pabėgėlių. Kaip ir kituose Šiaurės Kaukazo regionuose, smurtas čia pastaraisiais metais intensyvėjo. 

Temos: 2 Rusija Ingušija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min